Zakopane

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakopane
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Agnieszka Obszańska/PR

Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane – Przegląd Filmów o Sztuce – Zakopane 2018.

To nasza pierwsza audycja z Zakopanego! Cieszymy się niesamowicie, myszkując po mieście i zadając nieustannie to samo pytanie – gdzie bije kulturalne serce tego miasta? To serce, które niezależne jest od turystycznych fal, a bije dla mieszkańców tej okolicy? Jak opowiadać o Zakopanym w 21. wieku? Odwołania do tradycji – wiadomo, fascynujące artystyczne poruszenie w okresie międzywojennym – wiadomo, Władysław Hasior i skupieni wokół niego ludzie – wiadomo. A co z dzisiaj? Szukaliśmy odpowiedzi (także) z zaproszonymi do audycji gośćmi. W tym samym czasie kolejny weekend wspaniałej pogody i wyjątkowy okres kwitnienia krokusów sprowadził na szlaki tysiące turystów. Niestety także takich, którzy dla lepszego ujęcia czy ze zwyczajnej lekkomyślności niszczą kwiaty, którymi mieli się zachwycać… Serdecznie polecamy stronę Hokus Krokus – ku namysłowi!

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 14.04.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 14.04.2018 >>>

Po latach przerwy do Zakopanego powrócił zainicjowany pod koniec lat 60. Przegląd Filmów o Sztuce. Uroczyste otwarcie połączono z inauguracją działalności kina studyjnego. Kino Miejsce to bardzo przytulna przestrzeń, która pozwoli pokazywać ambitne produkcje i filmy artystyczne także po zakończeniu Przeglądu. Wyniki obrad Jury poznamy już dzisiaj, ale dopiero po 18… Odwiedzili nas jurorzy – Zofia Gołubiew, historyk sztuki i wieloletnia dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Jan Wierzejski, scenografii, grafik, malarz i filmowiec, miłośnik gór. W 2017 roku nagrodzony na festiwalu Cannes Corporate TV & Media Awards za najlepszy film sportowy. "Mój czas" powstawał prawie trzy lata, a reżyser towarzyszył bohaterce – Magdalenie Łączak – podczas zawodów i treningów w Tatrach, Alpach i na Majorce, był też świadkiem jej największego sukcesu – trzeciego miejsca mistrzostw świata w biegach górskich w Chamonix. Gospodynią naszego całego spotkania była Beata Majcher – dyrektorka Zakopiańskiego Centrum Kultury, organizatora przeglądu. Z Lidią Rosińską zwiedzaliśmy wystawę "Salon Marcowy 2018". Z Katarzyną Bilską wybraliśmy się na wieczór słuchania płyt winylowych…

Naszym gościem była także Anna Wende-Surmiak, która jest dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego – muzeum powstało w 1888 roku (!) i należy do największych i najstarszych muzeów regionalnych w Polsce. To fakt – poza siedzibą główną (Krupówki 10) – Muzeum Tatrzańskie zaprasza do 9 innych lokalizacji! Odwiedził nas Krzysztof Trebunia-Tutka, człowiek wielu talentów, obdarzony wielką pasją propagator kultury tradycyjnej. Muzyk znany nam doskonale ze współpracy z Wojciechem Waglewskim czy Twinkle Brothers, ale przede wszystkim założyciel zespołu Trebunie Tutki

Co poza tym? Opuściliśmy Zakopane dla opowieści Jana Niebudka i Michała Margańskiego. Z Jankiem czytaliśmy "Teraz '43. Losy", a Michał zabrał nas na Wiosnę Filmów, która startuje już jutro w Warszawie. 

na FB jesteśmy 24/7

***   

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 14.04.2018
Godziny emisji: 13.09, 14.10

Polecane