Czerwiec

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 15:00
Wodna Masa Krytyczna – Bogdan Konopka – Bike Days – Noc Literatury – Natalia Fiedorczuk – Carl Craig – Tauron Nowa Muzyka.
Bogdan Konopka, Lecons de Tenabres, Grands Moulins Hall a la Farine, Paris
Bogdan Konopka, "Lecons de Tenabres", Grands Moulins Hall a la Farine, ParisFoto: Bogdan Konopka

Wodna masa krytyczna - fot. materiały organizatora Wodna Masa Krytyczna (fot. materiały organizatora)

Agnieszka Obszańska poleca spojrzenie na Kraków z perspektywy rzeki. 23 czerwca rusza po raz siódmy już WODNA MASA KRYTYCZNA! Tego dnia można poświętować wspólnie i popłynąć Wisłą w doborowym towarzystwie. Jak to zrobić? Podpowiadają organizatorzy: "Czy często oglądacie Wawel ze środka rzeki? Zarezerwujcie u nas kajak lub poszukajcie pontonu czy starej łodzi w garażu sąsiada, a najlepiej zbudujcie tratwę. Czy wiecie, że każdy może pływać po rzece? Wystarczy mieć kapok na pokładzie i mieć skończone 16 lat? Tratwy budujemy razem w stoczni Dębniki przy ul. Szwedzkiej 8. Jak macie pytania, gdzie i jak i z czego budować, piszcie lub dzwońcie do nas". U nas opowiada Jakub Wesołowski. Agnieszka Szydłowska dzwoni do Wrocławia, gdzie czeka Paweł Majka. Największy festiwal filmowy o tematyce rowerowej nadjeżdża! W dniach 14-17 czerwca 2018 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się 6. BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych.

Nie zapominamy o wrocławskiej i europejskiej Nocy Literatury! Jak co roku słuchacze będą mogli odwiedzić 10 miejsc, w których 10 zaproszonych gości czytać będzie 10 fragmentów premierowych książek europejskich autorów. W tym roku wyjątkowo dobrze znamy kuratora tego wydarzenia :)

A propos literatury  czytamy z Janem Niebudkiem. Dzisiaj to "Ulga", czyli druga [po nagradzanej i docenianej "Jak pokochać centra handlowe" powieść Natalii Fiedorczuk. Kredyty, życiowe schematy, relacje z bliskimi  czy mamy do czynienia z pokoleniowym portretem? Odpowiada i opowiada autorka.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 9.06.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 9.06.2018 >>>

Naszym gościem jest Bartek Wąsik, to ten czas w roku, kiedy przypominamy o festiwalu Kwadrofonik. "Wspólnym hasłem dla wszystkich koncertów i wydarzeń 4. Festiwalu Kwadrofonik będzie szeroko pojęta tradycja (łac. traditio  wręczanie, nauczanie, podanie). Zaproszeni w tym roku artyści znajdują w niej pretekst do pełnego wyrażania siebie, swoich zasad, sposobu myślenia i odczuwania. Z jednej strony pozostają wierni temu, co dawne, a jednocześnie mówią językiem swoich rówieśników". Pierwszy koncert już 11 czerwca, w Warszawie!

Otwieramy świat czarno-białej fotografii ze znakomitym gościem. Odwiedza nas Bogdan Konopka, by opowiedzieć o swojej najnowszej wystawie w warszawskiej Leica Gallery. Wystawa "Leçons de Ténèbres" prezentuje blisko 40 odbitek z aparatu wielkoformatowego, wykonanych ręcznie w paryskiej ciemni artysty. Kadry powstawały na przestrzeni ponad dziesięciu lat. Tematycznie zdjęcia dzielą się na dwie opowieści: pierwszą stanowią fotografowane w studiu (wyłącznie przy użyciu światła dziennego) martwe natury. Kolejne fotografie przedstawiają przestrzeń miasta, stanowiąc subiektywny atlas miejsc zgoła nieturystycznych: "fragmenty nieznaczącej architektury, zaniedbane uliczki, zapuszczone wnętrza mieszkań, domów i świątyń, nadgryzione zębem czasu rzeźby składają się na katalog motywów równie błahych, co fotogenicznych". O wystawie, procesie tworzenia i zdjęciu pewnego warzywa autor rozmawia z Agnieszka Obszańską.

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Łódź, Poznań i Śląsk. Także na Śląsku a dokładnie w Katowicach, parkujemy by szerzej omówić koncert otwarcia festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice. Omawia Michał Margański, a my mamy festiwalowe karnety. Do oddania w najlepsze ręce!

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał Margański, Jan Niebudek 
Data emisji: 9.06.2018 
Godziny emisji: 13.09, 14.09