Kapitał!

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2018 15:00
Udało się. Jesteśmy we Wrocławiu na 16. Przeglądzie Sztuki SURVIVAL. To jeden z największych w Polsce przeglądów sztuki współczesnej w przestrzeni publicznej.
Przegląd Sztuki SURVIVAL we Wrocławiu
Przegląd Sztuki SURVIVAL we WrocławiuFoto: Agnieszka Obszańska/PR

Co roku zmienia się miejsce, tym razem padło na klasycystyczny pałac rodziny Wallenberg-Pachalych, ogromną przestrzeń w sercu Wrocławia, o której mało kto wie. Niegdyś symbol świetności, luksusu, bogactwa; dziś zamknięty na cztery spusty nieużytek! SURVIVAL otwiera przed nami te przepastne przestrzenie i przywraca do życia poprzez prace artystów z całego świata. Temat tegorocznego SURVIVALU idealnie łączy się z miejscem – to Kapitał.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny audycji z 23.06.2018 >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny audycji z 23.06.2018 >>>

A u nas goście, goście... Anna Stec, Michał Bieniek i Anna Kołodziejczyk – kuratorzy przeglądu, przeprowadzą nas przez pałac i wystawę. Znakiem rozpoznawczym SURVIVALU od lat jest scena dźwiękowa, a w tym roku artyści dźwięku przewrotnie i krytycznie odnoszą się do kapitału, o czym opowiada kurator sceny dźwiękowej  Daniel Brożek aka Czarny Latawiec.

Odwiedzają nas także Iwona Bigos, która zaprosiła do współpracy niemieckich artystów i artystka Karina Marusińska – nasz Talent Trójki!

Nie zapominamy o reszcie świata. Agnieszka Szydłowska poleca wyprawę na północ, na 34. Festiwal Dźwięki Północy. Oczywiście w Gdańsku, od 4 do 8 lipca. Dla miłośników folku, dla miłośników tradycji, dla miłośników Skandynawii, dla miłośników muzyki...

Agnieszka Obszańska rekomenduje wyprawę do Łodzi na wystawę "Peer-to-Peer. Praktyki kolektywne w nowej sztuce" w Muzeum Sztuki. Wystawa tworzy katalog współczesnych metod pracy zbiorowej, rozwijanych w większości przez pokolenie trzydziestoparoletnich artystów. U nas o wystawie opowiada Agnieszka Pindera.

W warszawskim studiu odwiedzają nas goście w związku z trwającym 26. Międzynarodowym Biennale Plakatu. Tegoroczna edycja – pierwszego na świecie – międzynarodowego biennale plakatu kontynuuje najlepsze tradycje tej imprezy i wraca na stałe do miejsca – Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie – w którym ukształtowała się i w 1966 roku urzeczywistniła jej idea. O sile plakatu i jego złożonym oddziaływaniu opowiadają prof. Lech Majewski – prezydent biennale i Justyna Czerniakowska z ASP w Warszawie.

Na krótką chwilę wpada Lesław z zespołu Komety. Ma dla nas nowy, wakacyjny utwór :) A tego rodzaju przekora jest nam bardzo bliska.

Zaglądamy także do Koszalina na 37. Koszaliński Festiwal debiutów Młodzi i Film, na miejscu jest Ryszard Jaźwiński, a z Michałem Margańskim do Muzeum Narodowego w Warszawie na wystawę Józefa Brandta.  

Na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaMichał MargańskiRyszard Jaźwiński
Data emisji: 23.06.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.09