X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wielkie małe plany

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2018 15:00
Jane Jacobs – Audioriver – Bartolomeo Koczenasz – 100cznia – Globaltica – Linda Polman – Słąwek "Zbiok" Czajkowski.
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. prasowe

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca akcję... "Dar Krakowian dla Pomorzan"! To akcja artystyczna, w ramach której powstaje rzeźba Księżyca wg. projektu krakowskiego artysty Bartolomeo Koczenasza. Dzieło realizowane będzie przy aktywnej współpracy artysty z mieszkańcami Krakowa, następnie przetransportowane Wisłą do Gdańska, gdzie stanie w przestrzeni publicznej. Aktualnie (do 22 lipca) trawa ekspozycja Księżyca pod Wawelem i wspólna praca z mieszkańcami, nanoszenie fotografii (portretów rodzinnych) nadesłanych przez mieszkańców na powierzchnię księżyca. Później Księżyc będzie przetransportowany tradycyjnym galarem wiślanym do Gdańska i tam uroczyście wręczony mieszkańcom Pomorza. W trakcie 4-tygodniowego spływu, którego uczestnikami będzie grupa krakowskich artystów i pasjonatów Wisły, każdego wieczoru świecący Księżyc będzie prezentowany nad brzegiem małych miejscowości ale i dużych miast jak Puławy, Warszawa, Sandomierz, Kazimierz nad Wisłą, Toruń i Płock. Ponadto odbędą się plenery i spotkania z mieszkańcami i twórcami mieszkającymi nad brzegiem Wisły.

Tu można wysłuchać pierwszej godziny RDK z 14 lipca >>>

Tu można wysłuchać drugiej godziny RDK z 14 lipca >>>

Agnieszka Szydłowska nie może się rozstać z Trójmiastem. Dlatego wspólnie z Jakubem Knerą poleca cykl koncertów, które do końca wakacji, bezpłatnie, można oglądać w gdańskiej 100czni. Pod szyldem Nowa idzie od morza zagrają między innymi Janka, Syny, Nagrobki i Popsysze.


Plakat promujący festiwal Globaltica Plakat promujący festiwal Globaltica

Goście, goście! Tak, znad morza :) Zapraszamy na nadchodzącą, kolejną edycję festiwalu Globaltica. To festiwal, którego głównym celem jest pokazywanie wielokulturowości, zaznajamianie z odmiennymi tradycjami i religiami. Co ważne, na festiwalu nie zobaczymy tych tradycji w "muzealnej" formie, zobaczymy raczej żywotność kulturowych inspiracji, odnajdziemy te obszary, gdzie kulturowe korzenie spotykają się ze współczesnością, gdzie to, co osadzone w tradycji, staje się pożądane we współczesnej kulturze. Zapraszani muzycy ocalają tradycje od zapomnienia, czerpią z korzeni, by zaprezentować je we współczesnej odsłonie – oryginalne połączenia muzyczne to znak firmowy wielu zespołów, jakie zaprezentowały się w ciągu poprzednich edycji Festiwalu Globaltica. Głównym obszarem działania jest muzyka, jednak festiwal prezentuje także twórczość z innych dziedzin, takich jak literatura, sztuki plastyczne, fotografia czy film. W naszym studiu Ewa Lamża.

Zaglądamy na teren dawnych Zakładów Graficznych w Warszawie (ul. Miedziana 11), a tam w Domu Słowa Polskiego czeka wystawa "Nobody Club: No man is an Island" Sławka "Zbioka" Czajkowskiego. "No man is an Island jest o uczuciu kapitulacji przed rzeczywistością. Co to znaczy? Mimowolnie uczestniczymy w wyścigu o coś czego właściwie nie chcemy, a kiedy potrzebujemy jest to niewyobrażalnie odległe. Wszystko gdzieś pędzi, śpieszy się, chce być kimś, obija w pośpiechu i pogoni sukcesu osobno. To wystawa w ramach projektu artystycznego Nobody Club. Nobody Club powstał z myślą o wszystkich, dla których nie ma nadziei. Inicjatywa duetu DWA ZETA (Sławek ZBIOK Czajkowski i Karolina Zajączkowska) podejmują dyskusję w miejscu, w którym zaczyna się przygoda z życiem artystycznym.  Wychodzi od kiepskiej sytuacji finansowej artystów wyzyskiwanych przez instytucje oraz braku perspektyw na zabezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie są to zresztą warunki funkcjonowania charakterystyczne wyłącznie dla środowiska artystycznego, lecz stanowią codzienność dla wielu. Dla wszystkich i dla nikogo DWA ZETA otwiera grupę wzajemnego wsparcia i aprobaty. Ze ZBIOKIEM rozmawia Agnieszka Obszańska.

Okładka książki "Laleczki skazańców" Lindy Polman Okładka książki "Laleczki skazańców" Lindy Polman

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Poznań, Szklarską Porębę i Katowice. Z Janem Niebudkiem czytamy "Laleczki skazańców" Lindy Polman. I słuchamy samej autorki. Holenderska reporterka opisuje w książce skomplikowaną sytuację teksańskich skazańców na tle amerykańskiego systemu karnego. Na początku rozmawia z kobietami, które zdecydowały się na małżeństwo z osadzonymi w celach śmierci, szybko jednak opowieść wychodzi poza mury więzienia i staje się opowieścią nieprzewidywalną i wielowymarową...

Anna Dudzińska przybliża nam (wspólnie z Grzegorzem Piątkiem) niezwykłą kobietę – Jane Jacobs. A przy okazji książkę "Wielkie małe plany", czyli wybór 37 esejów, przemówień, polemik, wywiadów i reportaży przygotowany z okazji stulecia urodzin autorki, uzupełniony obszernym tekstem biograficznym oraz kalendarium życia i twórczości.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka ObszańskaJan Niebudek
Data emisji: 14.07.2018 
Godziny emisji: 13.08, 14.08