Ars

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ars
Nostalgia Festival PoznańFoto: mat. prasowe

Canti Spazializzati – Ars Cameralis – Aigel – Dagadana – Nostalgia – Elementarz.

Zaczynamy, polecamy! Agnieszka Obszańska poleca Canti Spazializzati we wrocławskim Imparcie. To czwarta odsłona cyklu warsztatowo-koncertowego poświęconego teoriom i praktykom muzyki eksperymentalnej skupionym na koncepcjach uprzestrzenniania / spatlializacji kompozycji dźwiękowych, osadzonych w wielokanałowych systemach nagłośnieniowych. Okazja, żeby w taki sposób posłuchać muzyki nie zdarza się zbyt często, więc warto zajrzeć 24 listopada do Impartu, a wcześniej można poznać gości czwartej odsłony Canti Spazializzati. Agnieszka Szydłowska z Konstantym Usenko (autorem dwóch świetnych książek: "Oczami radzieckiej zabawki" i "Buszującego w barszczu") zapraszają na koncert – już dzisiaj!!! – w ramach festiwalu filmowego Sputnik nad Polską! Aigel – duet grający electro hip-hop, założony w 2017 roku przez tatarską poetkę Ajgel Gajsiną i muzyka Iliję Baramiję – uczestnik takich projektów jak Yolochnye Igrushki (Ёлечные игрушки) i SBPCh (СБПЧ) – gra dzisiaj w warszawskim klubie Bardzo Bardzo.

12 Sputnik nad Polską 12 Sputnik nad Polską

Czym byłoby życie bez Bożego Narodzenia? To pytanie wiedzie nas prosto do Poznania, gdzie już 23 listopada rusza festiwal Nostalgia. Głównym festiwalowym wydarzeniem będzie cykl modlitw zebranych pod tym właśnie tytułem, skomponowanych przez Gię Kanczelego, gruzińskiego kompozytora. "Czym byłoby życie bez Bożego Narodzenia" – cztery modlitwy, zostaną po raz pierwszy wykonane w porach dnia, do których Kanczeli je przypisał (rano, w południe, wieczorem i nocą), a program został ułożony tak, by pomiędzy koncertami pozostać w Kościele oo. Jezuitów i spędzić niespiesznie cały dzień z propozycjami Nostalgii. Na festiwalu pojawią się także Barbara Kinga Majewska, Marcin Masecki oraz Pianohooligan, a koncertom towarzyszyć będzie program pokazów audiowizualnych, prezentujący dokumenty i filmy fabularne poświęcone Kanczelemu oraz rozmowy z artystami i warsztaty krytyki muzycznej. U nas o festiwalu opowiada Michał Merczyński.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 17 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 17 listopada  >>>

Ale, ale! Już jutro w Poznaniu urodziny zespołu, któremu kibicujemy od lat. Koncert świętujący dziesięciolecie istnienia polsko-ukraińskiego zespołu Dagadana odbędzie się w Sali Wielkiej CK Zamek w Poznaniu. Z tej okazji zespół zaprosił do współpracy Poznań Jazz Philharmonic Orchestra. Nieprzeciętny koncert połączy w nieoczywisty sposób dwie prężnie rozwijające się w Poznaniu sceny muzyczne, gromadząc na scenie 15 muzyków...

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Lublin, Katowice i Bielsko-Białą. Jan Niebudek przedstawia premiery teatralne oraz wracamy wspólnie do wydarzeń kulturalnych związanych z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie rozstrzygnęliśmy nasz radiowy konkurs "Nasłuchiwanie: Niepodległość". Rozmawiamy z twórcami słuchowisk, laureatami konkursu.

"Elementarz" Falcon 1/DJ Kebs "Elementarz" Falcon 1/DJ Kebs

Michał Margański przedstawia "Elementarz", czyli płytę o/na samplach, które ukształtowały polski hip-hop – tak napisał na swoim profilu jeden z twórców. "Dokonaliśmy selekcji najważniejszych dla nas sampli z polskich rap klasyków z pionierskich lat, po czym zebraliśmy i zmiksowaliśmy je w całość. Naszym głównym założeniem było opowiedzenie historii o początkach polskiego hip-hopu, stąd mix ma zdecydowanie bardziej formę słuchowiska". Autorami płyty są Paweł "Falcon 1" Falkiewicz oraz Wojciech "DJ Kebs" Męclewski. Polecamy!

Na FB jestesmy 24/7 

*** 

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek  
Data emisji: 17.11.2018 
Godziny emisji: 13.07, 14.09

Polecane