Tu jest życie…

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 15:00
Provinz Posen – Young Arts – Raj Naj Naj – Capella Cracoviensis – 3xTransformacja – Kolektyw Czyn Społeczny – Popol Vuh – Teoria Opanowywania Trwogi – Abdulqader Al Rais.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Alejo Miranda

… a życie układa swoje scenariusze. Agnieszka Szydłowska odpoczywa, a Agnieszka Obszańska poleca Kolektyw Czyn Społeczny, który na finiszu Festiwalu Malta w Poznaniu prezentuje wystawę "Park 1963-2019". Katarzyna Różniak i Tytus Szabelski zafascynowali się historią zbudowanego w czynie społecznym Parku Cytadela. Postanowili zebrać z rodzinnych albumów poznanianek i poznaniaków zrobione tam w ciągu ostatnich kilku dekad zdjęcia. Na wystawie w przestrzeni klatek schodowych jednego z bloków na Winogradach zestawiają je ze współczesnymi fotografiami. To dziś i jutro – zapowiada Tytus Szabelski.

W audycji tłumnie odwiedzają nas goście. Najpierw Anna Nawrocka-Tełewiak opowiada o festiwalu Young Arts, który od 10 do 14 lipca wypełni muzyką Krosno. Young Arts to nieduże, oddolne, ale budowane konsekwentnie i z pasją wydarzenie, które w niekonwencjonalny sposób przybliża muzykę poważną. W tym roku usłyszymy na nim najbardziej znany kwartet smyczkowy świata – Kronos Quartet, zespół Septura Brass, Eskaubei & Tomek Nowak Quartet, a festiwal zamknie projekt "UrbSymphony" wybitnego skrzypka jazzowego Michała Urbaniaka wraz jego zespołem oraz towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod batutą maestro Marka Mosia.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 29 czerwca >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 29 czerwca >>>

Zaglądają do nas także dwa Michały – Wiraszko i Szturomski i opowiadają o Provinz Posem – nowym, nadchodzącym albumie muzyków łączącym elektronikę z muzyką tradycyjną z… Wielkopolski! To opowieść o splocie starego z nowym, o fascynacji muzykami z Wielkopolski, grającymi na tradycyjnych instrumentach i kultywującymi tradycje regionu sprzed stu i więcej lat. Jak ten potencjał połączyć z elektronicznym brzmieniem? Sprawdzamy! Dziś u nas radiowa premiera singla zapowiadającego całą płytę – "Moje życie".

Co jeszcze? W telefonicznym skrócie mkniemy do KrakowaKielc i RybnikaMichał Margański opowiada o zespole Popol VuhJan Niebudek rozmawia z Tomaszem Organkiem o jego książce "Teoria opanowywania trwogi", a Anna Dudzińska o… najbardziej uznanym artyście w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – Abdulqader Al Raisie, którego wystawę możemy oglądać w Muzeum Narodowym w Gdańsku

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAnna DudzińskaMichał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 29.06.2019 
Godziny emisji: 13.07, 14.08

Czytaj także

Gorąco

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 15:00
Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – Industriada – Tauron Nowa Muzyka – Zbuntowany Nowy Jork – Czacki Second Stage – Ustroń – Niebieskie Psy – Art Naif Festiwal – Triennale Rysunku Wrocław.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwalowo

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:00
Sztuka to sztuka – teraz go zarymuję – Survival – Big Book Festival – Halfway – Pokój z widokiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zajawka

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 15:00
Tytuł nawiązuje wprost do wystawy "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" w Muzeum Śląskim w Katowicach. Nie przypadkowo!
rozwiń zwiń