X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Centrala

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2019 15:00
Literacki Sopot – Symfonia Fabryki Ursus – Patrząc na Wschód – Nazywam się Stephen Florida – Ł Festiwal – 20. Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu – Sanatorium Dźwięku.
Krótki oddech od festiwali, dziś nadajemy z centrali
Krótki oddech od festiwali, dziś nadajemy z centraliFoto: Agnieszka Obszańska/Polskie Radio

Pamiętamy jednak o festiwalowych tropach. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę na Suwalszczyznę i zaprasza na festiwal literacki "Patrząc na Wschód". W niewielkiej wsi Buda Ruska nad Czarną Hańczą, na terenie ponad stuletniego gospodarstwa, które kiedyś należało do staroobrzędowców, po raz kolejny pojawią się autorzy z całej Polski i Ci, którzy chcą posłuchać mądrych rozmów, uczestniczyć w spacerach literackich, czy pokazach filmów. W tym roku w Budzie Ruskiej pojawią się m.in.: Paweł Smoleński, Małgorzata Rejmer, Ziemowit Szczerek, Krzysztof Kopczyński, a to dopiero początek… "Patrząc na Wschód" potrwa od 14 do 17 sierpnia, a na festiwal zaprasza Piotr Brysacz, dyrektor artystyczny.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 10 sierpnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 10 sierpnia >>>

Plakat promocyjny Festiwalu literackiego "Patrząc na Wschód" Plakat promocyjny Festiwalu literackiego "Patrząc na Wschód"

Agnieszka Szydłowska rusza śladem pokazów filmu "Symfonia Fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik, artystki której pracę z przyjemnością obserwujemy od lat. "Symfonia…" to efekt wieloletniej pracy badawczo-artystycznej Jaśminy z byłymi pracownikami Fabryki Ursus, jednego z największych zakładów produkcji traktorów w Europie. To wspaniały obraz w którym reżyserka oddaje swoim bohaterom głos i odtwarza jeden dzień z życia fabryki. To trzeba zobaczyć, a najbliższa okazja już od dziś w KinoLabie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Zaprasza sama Jaśmina Wójcik.

Kadr z filmu "Symfonia Fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik Kadr z filmu "Symfonia Fabryki Ursus" Jaśminy Wójcik

Ruszamy na Literacki Sopot wraz z jego pomysłodawczynią Joanną Cichocką-Gulą, która oprowadzi nas po tegorocznym programie. W dniach 15-18 sierpnia odbędzie się już ósma edycja festiwalu, a że każdego roku organizatorzy wybierają jeden kraj, którego literatura jest wiodącym motywem festiwalu, to w tym roku padło na literaturę i kulturę Wielkiej Brytanii. Ta edycja Literackiego Sopotu w dużej mierze poświęcona jest kobietom. Czytamy: "Czasy mamy niewątpliwie ciekawe, pełne chaosu, bólu i zawiedzionych nadziei. Stoimy w obliczu zmieniającej się Europy, niepewni, co przyniesie jutro. Odnosząc się do licznych zagrożeń, w tym dotyczących naszej wolności, swobody i wymiany myśli czy praw, jakie nam przysługują, postanowiliśmy zająć się m.in. przypomnieniem osiągnięć brytyjskich sufrażystek, feministek czy tzw. nowych feministek. Skupiliśmy się bardziej na pokazaniu kobiet historycznie ważnych dla brytyjskiej kultury i ważnych obecnie poprzez to, co piszą, niż na sięganiu po "silne" męskie nazwiska…". O! W Sopocie czekają na nas spotkania, debaty, warsztaty, pokazy filmowe, czytania performatywne i spektakle, a my zapraszamy!

Ryszard Jaźwiński też zaprasza na 20. Letnią Akademię Filmową w Zwierzyńcu, a Tomasz Jeleński zabierze nas na spacer po… modernistycznej Stalowej Woli, w której trwa Lato z Radiem Festiwal.

Do tego Jan Niebudek opowie o książce Gabe'a Habasha "Nazywam się Stephen Florida", a Michał Margański zaproponuje słuchowisko Komeda/Mazolewski. W telefonicznym skrócie mkniemy do ŁowiczaSokołowska i… Doliny Pałaców i Ogrodów.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka Szydłowska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 10.08.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.08

Czytaj także

Księżyc, gwiazdy, planety

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 15:00
Apollo 11 przebył blisko 400 000 kilometrów w cztery dni, by 20 lipca 1969 roku lądownik Eagle, na którego pokładzie znajdowali się Neil Armstrong i Buzz Aldrin wylądował w Morzu Spokoju…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niefestiwal

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:15
Nadajemy z Gdańska! Regularnie opowiadamy o tutejszych propozycjach, ALE cały program z tego frapującego miasta nadawaliśmy wieki temu…
rozwiń zwiń

Czytaj także

We are OFF

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2019 15:15
Z dużą radością choć pod lekko zachmurzonym niebem nadajemy z Katowic – bramy Off Festiwalu otwierają się dla uczestników i zaczynamy drugi dzień tego muzycznego święta.
rozwiń zwiń