Up To Date

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 15:00
"RDK" w trasie, czas na Białystok!
Up To Date Festiwal
Up To Date FestiwalFoto: Agnieszka Obszańska/PR

Up To Date Festiwal 2019 Up To Date Festiwal 2019

Jesteśmy w Białymstoku – na festiwalu Up To Date. Od dawna chciałyśmy wpaść na festiwal z audycją – udało się przy okazji 10. edycji. Za uczestnikami festiwalu moc wrażeń – równie dużo przed nimi. Z naszymi dzisiejszymi gośćmi rozmawiamy o konkretnych artystach, czy pomysłach realizowanych w tym roku ale nie tylko… Odwiedzają nas Jędrzej Dondziło i Cezary Chwicewski, którzy o festiwalu wiedzą wszystko… Przy okazji przypominamy, że Jędrzej w zeszłym roku był nominowany do naszego tytułu Kulturysty Roku. Pisałyśmy wtedy: "za przekucie pasji do muzyki w pasję do organizowania wyjątkowego festiwalu na polskiej mapie muzycznej. Za stworzenie imprezy, na której wszystko jest niezapomniane – od podejścia do publiczności i artystów po podejście do miejsca, w którym festiwal się odbywa. Za uwzględnianie lokalności bez kompleksów i budowanie światowego wydarzenia w Białymstoku".

Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska Agnieszka Szydłowska i Agnieszka Obszańska

Odwiedza nas też Anna Kozicka, która koordynuje na festiwalu działalność Żywej Biblioteki. To międzynarodowy ruch promujący prawa człowieka i dialog społeczny, obecny w Polsce od 2007 roku. Podobnie jak w prawdziwej bibliotece, Czytelnik/czka Żywej Biblioteki może wybierać z całego szeregu tytułów. Różnica polega na tym, że książkami są tu ludzie, a zamiast czytania jest rozmowa. Żywe książki to ludzie, którzy odpowiadają na pytania i opowiadają o własnych doświadczeniach. To wyjątkowa szansa aby skonfrontować własne wyobrażenia, podjąć próbę przyjęcia innej perspektywy. 

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 7 września >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 7 września >>>

Na Up To Date zaglądamy też do… kina. Kino Oko, to specjalny program filmowy przygotowany przez organizatorów Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROOFKA. O tym co w programie, jak idą przygotowania do kolejnej edycji Żubroofki i czym zaatakować może Podlasie… opowiada u nas Krzysztof Sienkiewicz.

Plakat promujący wydarzenie Żubroffka 2019 Plakat promujący wydarzenie Żubroffka 2019

Interphoto 2019 Interphoto 2019

Obowiązkowym punktem na mapie Białegostoku jest Galeria Arsenał. Miejsce wyjątkowe z wielu powodów, ale pod jednym względem ta państwowa galeria sztuki jest fenomenem w skali Polski. Od blisko 30 lat (!), niezmiennie prowadzona jest przez Monikę Szewczyk. To dzięki niej Arsenał jest jedną z najlepszych galerii sztuki współczesnej w Polsce i posiada wyjątkową, konsekwentnie budowaną kolekcję sztuki. Z Moniką Szewczyk rozmawiamy o Arsenale, aktualnych wystawach i wizjach przyszłości.

Zapowiadamy kolejną edycję festiwalu fotografii Białystok Interphoto 2019. To festiwal cykliczny, odbywającym się co dwa lata, obejmujący nie tylko działania wystawiennicze ale również spotkania, prelekcje, warsztaty, pokazy multimedialne, czy działania łączące fotografię z muzyką czy literaturą. Tegoroczna edycja, która odbędzie się pod hasłem "Od przeszłości do współczesności. Granice czasu" i potrwa od 26.09 - 17.11 , a opowiada o niej Grzegorz Jarmocewicz – dyrektor festiwalu.

A poza tym Jan Niebudek zaprasza do teatru, Michał Margański zapowiada Rok Antyfaszystowski, a Mariusz Cieślik i Gabi Darmetko opowiadają co słychać i widać na Narodowym Czytaniu

A my - Radiowy Dom Kultury - mamy 15 lat :)

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka Szydłowska, Michał MargańskiJan Niebudek
Data emisji: 7.09.2019 
Godziny emisji: 13.09, 14.10

Czytaj także

Trzy dni rozmów o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 11:40
W dniach 19-21 lipca w Warszawie miały miejsce 7. Targi Książki Kulinarnej. W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zebrali się polscy podróżnicy, kucharze i autorzy książek kulinarnych, o czym opowie nam Katarzyna Pruchnicka. Oczywiście, nie obejdzie się bez przepisu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niefestiwal

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 15:15
Nadajemy z Gdańska! Regularnie opowiadamy o tutejszych propozycjach, ALE cały program z tego frapującego miasta nadawaliśmy wieki temu…
rozwiń zwiń