Przemarsz Superbohaterów

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 15:00
Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów – Sopocianie – Noc Księgrań – Piłsudski – Kinomural.
Maria Moczydłowska pod koniec życia - okres sopocki - na zebraniu jednej z organizacji kobiecych
Maria Moczydłowska pod koniec życia - okres sopocki - na zebraniu jednej z organizacji kobiecychFoto: mat. promocyjne

Maria Moczydłowska – Bez romantycznego zrywu Maria Moczydłowska – Bez romantycznego zrywu

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca Międzygalaktyczny Zlot Superbohaterów i Kiermasz Twórczej Reanimacji, czyli po prostu 11. Festiwal Dziwnie Fajne w Bytomiu. Na miejscu warsztaty, koncerty i oczywiście Przemarsz Superbohaterów, o czym opowiada u nas Jakub Wesołowski. Zatem prasujcie peleryny, przywołujcie moce i w drogę do Bytomia od 20 do 22 września! Agnieszka Szydłowska zaprasza do Sopotu, a dokładnie do Muzeum Sopotu. Muzeum w ramach projektu "Sopocianie" przypomina postać sopocianki Marii Moczydłowskiej (1886-1969) – nauczycielki, feministki, działaczki społecznej, jednej z pierwszych ośmiu posłanek w polskim Sejmie w szerszym kontekście historii walki o prawa kobiet w Polsce. A opowiada Iwona Zając!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 14 września >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 14 września >>>


Goście, goście! Po pierwsze Anna Karczewska. To oznacza promowanie czytania książek, ale też kupowanie owych w małych księgarniach, miejscach prowadzonych przez pasjonatów. Kolejna inicjatywa to Noc Księgarń, która już za tydzień! W jej pierwszej edycji weźmie udział ponad 100 księgarń z 50 miejscowości z całego kraju. Do nocnych wydarzeń literackich będą mogli włączyć się mieszkańcy dużych miast, m.in. Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Lublina, Łodzi i Poznania, ale też, co bardzo cieszy organizatorów, mniejszych ośrodków: Brzegu Dolnego, Lisiego Ogona, Kamiennej Góry, Słupska, Węgrowa, Lubienia, Ustrzyk Dolnych, Leska, Zawiercia czy Grajewa. To tam działają małe, często rodzinne księgarnie, które najbardziej potrzebują wsparcia czytelników. Po drugie Stefan Wesołowski – muzyk i kompozytor, który na naszej antenie pojawia się w różnych konfiguracjach – z płyt solowych czy z zespołowych, takich jak Nanook of the North. Ale dzisiaj rozmawiamy ze Stefanem jako kompozytorem muzyki filmowej – na ekrany naszych kin wszedł właśnie "Piłsudski" w reżyserii Michała Rosy.

Noc Księgarń 2019 Noc Księgarń 2019

Agnieszka Obszańska zabiera nas do Wrocławia na KINOMURAL. To połączenie sztuki i ruchomego obrazu wyświetlanego na ścianach wrocławskich kamieniec. W dniach 20-21 września, za sprawą projektu KINOMURAL, wrocławskie Nadodrze zamieni się w wielkoformatową galerię sztuki. Na 12 ścianach 8 kamienic pojawią się ruchome murale autorstwa artystów z Polski, Kolumbii, Chin, Japonii, USA czy Szwajcarii. Wśród twórców, których prace będziemy podziwiać, są m.in. Tomek Tryzna, Filip Zawada, Marcin Ożóg, Dagmara Pochyła, a także Thorsten Fleisch, Yuge Zhou, Zlatko Ćosić, Shusaku Kaji, Sean Pecknold i Mike Pelletier. O KINOMURALu opowiadają Bartek i Piotr Bartos.

Kinomural 2019 Kinomural 2019

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Gdynię, Czarną i Katowice. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne oraz wprowadza nas do świata książki "Ani złego słowa" autorstwa Uzodinma Iweala.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan Niebudek
Data emisji: 14.09.2019 
Godziny emisji: 13.07, 14.08