X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Plastik not Fantastik

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 12:52
Plastik not Fantastik – Namgar – Justyna Mielnikiewicz – Synergia – premiery teatralne.
Justyna Mielnikiewicz
Justyna MielnikiewiczFoto: Justyna Mielnikiewicz

Zaczynamy, polecamy!  Agnieszka Szydłowska wybrała polskie koncerty rodzinnego zespołu Namgar z Buriacji. O ich muzyce z wrodzonym talentem opowiada u nas Maciej Szajkowski. Koncerty: 1.12. - Lublin "XXIX Festiwal "Mikołajki Folkowe" 3.12. – Góra Kalwaria, 4.12. – Grodzisk Mazowiecki, 5.12. – Limanowa. Agnieszka Obszańska poleca wyprawę do Poznania na XPRINT, festiwal w całości poświęcony książkom fotograficznym. To wystawy, spotkania z fotografami i sporo książkowych premier. O  XPRINCIE opowiada Adraian Wykrota.  

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 30 listopada >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 30 listopada >>>

Dużo czasu spędzamy w świecie sztuki, która podejmuje ważne tematy. Wszystko zaczyna się od utworu "Plastik", który zamyka trójkową płytę "Święta bez granic 2019". Został zarejestrowany specjalnie na ten album w wersji różniącej się od oryginalnej. Ta "nasza" wykonywana jest przez Młodą Orkiestrę Nowego Teatru i Barbarę Wrońską. W spektaklu "Morze", z którego ten utwór pochodzi młodzi muzycy radzą sobie bez autorki piosenki a do tego radzą sobie równie dobrze. Młoda Orkiestra to edukacyjna alternatywa dla wszystkich, którzy marzą o śpiewaniu i grze na instrumentach. To sposób na spędzanie czasu kreatywnie i szkolenie warsztatu wokalnego, pracę nad emisją głosu, śpiewem chóralnym i w podziale na głosy. Młodymi muzykami opiekuje się Dagna Sadkowska, skrzypaczka, solistka i kameralistka, członkini zespołu Kwartludium. Orkiestra, spektakl – wszystkie te tropy prowadzą do Nowego Teatru w Warszawie. Dokładamy jeszcze zaangażowanie i walkę o lepszy świat – i mogę już przedstawić naszych dzisiejszych gości. Odwiedzają nas Maria Wilska – kierowniczka działu edukacji Nowego Teatru, Dagna Sadkowska oraz Marianna Mroczkowska, Karolina Laskowska, Ida Górczyńska i Pola Szczycińska z MONTu.

Naszym gościem jest także Justyna Mielnikiewicz – znakomita fotoreporterka, która swoją pracę podporządkowała Kaukazowi i do dziś konsekwentnie wybierająca kierunek Wschód do opowiadania swoich fotograficznych historii. Od lat mieszka w Gruzji, więc wystawa "W Ukrainie", którą od wczoraj możemy oglądać w Instytucie Fotografii FORT w Warszawie, to idealna okazja by zmierzyć się z jej fotografiami. Justyna Mielnikiewicz z wnikliwością dokumentuje życie codzienne w państwach po rozpadzie Związku Radzieckiego. Jej debiutancka książka "Woman with the Monkey" (2015) to zapis piętnastu lat pracy na Kaukazie. Od 2014 roku fotografuje zaś Ukrainę. Jej pierwszym i znacznie wcześniejszym zamysłem było podążanie wzdłuż Dniepru, który – poza geograficznym znaczeniem – dzieli to państwo także metaforycznie. W trakcie pracy nad projektem Ukraine Runs Through It miały jednak miejsce dwa wydarzenia, które – odmieniając losy kraju – musiały siłą rzeczy zmienić charakter samej serii. Najpierw Euromajdan (przełom 2013-2014), a chwilę później aneksja Krymu przez Rosję postawiły Ukrainę w stanie wojny. Mielnikiewicz fotografuje te przemiany, przygląda się, jak konflikt dzieli nie tylko państwo, ale i ludzi, rozmawia z nimi. W Ukrainie to opowieść o zwykłych ludziach z różnych części kraju, którzy musieli nagle zmierzyć się ze znacznie bardziej skomplikowaną codziennością. Na wystawie zobaczymy ponad 40 zdjęć z projektu Ukraine Runs Through It, który został zamknięty w formie publikacji w końcu 2019 roku. Książka znalazła się na shortliście najważniejszego książkowego konkursu Aperture – Paris Photo Photobook Prize. Z Justyną Mielnikiewicz rozmawia Agnieszka Obszańska

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kraków, Katowice i Tarnów. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne, a Ryszard Jaźwiński relacjonuje festiwal Cinergia w Łodzi.

do usłyszenia!

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka SzydłowskaAgnieszka Obszańska, Jan Niebudek
Data emisji: 
30.11.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.08


Czytaj także

Liścio-jazz-opad

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 12:33
Jazztopad – Blauka – 5 Smaków – Ars Cameralis – Narracje – teatr – I zaraz będzie po wszystkim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Język kolażu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 15:03
Serce Jamajki – Natalia Nykiel – Edward Hartwig – język kolażu – Mariusz Forecki – Camerimage.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rdzenny język

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 12:47
Etiuda i Anima – Dobry wilk – małe języki – Dziady – Formy Towarzyskie – Biennale Sztuki WRO.
rozwiń zwiń