De Luxe

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 15:00
Osiecka De Luxe – Targi Małych Wydawców – Boska Komedia – Siostra Bogów – Zamiana Ustawienia.
Instalacja Aleksandry Wasilkowskiej. Odwrócona wyspa  jak mówi o niej kurator Robert Rumas  reaguje na ruch, co powoduje, że ta piękna rzeźba rusza się, kiedy do niej podchodzimy.
Instalacja Aleksandry Wasilkowskiej. Odwrócona wyspa – jak mówi o niej kurator Robert Rumas – reaguje na ruch, co powoduje, że ta piękna "rzeźba" rusza się, kiedy do niej podchodzimy. Foto: mat. promocyjne

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Szydłowska wybrała Targi Małych Wydawców, czyli gratkę dla fanów dobrej muzyki. Przedświąteczna odsłona targów dociera do Krakowa (Klub RE 14.12) i Warszawy (Pogłos, 15.12). O targach opowiada u nas Arek Marczyński z Anteny Krzyku. Agnieszka Obszańska poleca wydarzenia w Filmotece Narodowej-Instytucie Audiowizualnym w Warszawie. Na miejscu, 19 grudnia będzie można zobaczyć projekcję opery "Ahat ilï – siostra bogów", do której zwięzłe i poetyckie zarazem libretto o utracie bliskiej osoby, walce ze śmiercią, konflikcie dwóch sióstr napisała Olga Tokarczuk. Przy okazji wręczenia Oldze Tokarczuk literackiej nagrody Nobla w Sztokholmie FINA prezentuje rejestrację spektaklu wydaną właśnie w postaci płyty Blue Ray. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z kompozytorem Aleksandrem Nowakiem i reżyserką Pią Partum, które poprowadzi Jan Topolski.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 14 grudnia >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 14 grudnia >>>


Okładka płyty Mai Kleszcz Okładka płyty Mai Kleszcz

Odwiedza nas Maja Kleszcz, w związku z płytą Osiecka De Luxe. Na płycie interpretuje największe przeboje z tekstami poetki "Niech żyje bal", "Uciekaj moje serce", "Na całych jeziorach" czy "Nim stanie dzień". Album nagrany w akustycznym kwintecie – fortepian, kontrabas, perkusja, gitara, trąbka – (Kita, Traczyk, Zemler, Krzak, Idzikowski) "przywraca pamięć dawnej muzycznej elegancji".

Zaglądamy do Krakowa na Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia. Na miejscu jest Agnieszka Obszańska, która śledzi festiwal, ogląda spektakle, a w przerwach przepytuje festiwalowych gości. Wśród nocnej ciszy, w "świecie, z którego bogowie odeszli" – jaka jest rola artysty? Na tak postawione pytanie szuka odpowiedzi tegoroczny przegląd najważniejszych wydarzeń teatralnych w Polsce. Festiwal trwa jeszcze do jutra, a dziś moment na który czekają artyści i publiczność, czyli ogłoszenie najlepszych spektakli konkursowych.

Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie Festiwal Teatralny Boska Komedia w Krakowie

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Szczecin, Kielce i Poznań. Michał Margański zabiera nas na wystawę "Zmiana ustawienia" do warszawskiej Zachęty. Jej koncepcja to autorska wizja Roberta Rumasa – cenionego artysty wizualnego i scenografa. Kurator wraz z zespołem współpracowników prowadzi widzów przez 100 lat historii, budując narrację wystawy w oparciu o układ problemowo-tematyczny oraz tworząc odniesienia kontekstualne do wcześniejszych i późniejszych zjawisk. Jan Niebudek przegląda dla nas wydarzenia teatralne oraz zaprasza do lektury. Dzisiaj to "Zapiski syna tego kraju" Jamesa Baldwina. To pierwsze pełne polskie wydanie głośnego tomu esejów wybitnego amerykańskiego pisarza i działacza na rzecz praw obywatelskich.

Na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
14.12.2019 
Godziny emisji: 
13.08, 14.09