Tekściarski mindfulness duetu Bisz/Radex

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 14:45
– Bardzo inspirują mnie rozmowy. Lubię słuchać rozmów sąsiadów i pasażerów w komunikacji miejskiej. To są światy, do których w swoim domu nie mam dostępu i które są bardzo zaskakujące – mówił Radek Łukasiewicz, producent, refrenista i połowa tandemu Bisz/Radex, którego album "Duch Oporu" zwyciężył w tegorocznym plebiscycie "Radiowego Domu Kultury".
Audio
  • Jak pracują Bisz i Radex? (Radiowy dom kultury/Trójka)
  • Jak słuchacze przyjęli płytę "Duch oporu"? (Radiowy dom kultury/Trójka)
BiszRadex
Bisz/RadexFoto: Kobas Laksa/mat. prasowe

Duet Bisz/Radex to jeden z najbardziej oryginalnych zespołów na scenie okołohiphopowej. Znani są ze swoich znakomitych tekstów oraz muzycznego, wykraczającego poza schemat podejścia do bitów. Krążek "Duch oporu" to wielowątkowy komentarz do stanu świata. Jest to swoisty dialog o współczesności, tego, co w niej zachwyca, ale przede wszystkim, co uwiera, od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 25 stycznia 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 25 stycznia 2020 roku >>>

Płyta zawiera jedenaście eklektycznych utworów spojonych pieczołowitą produkcją, a ich tematyka krąży wokół problemów współczesności: od pułapek cyfrowej rzeczywistości po refleksję nad masową kulturą. To ważny głos pokolenia trzydziestolatków o kondycji Polski i świata.

"Duch oporu" Bisz/Radex  Foto: mat. promocyjne "Duch oporu" Bisz/Radex Foto: mat. promocyjne

– Można być świetnym raperem i gorszym tekściarzem i odwrotnie. Staram się łączyć te dwie czynności na poziomie, który mnie zadowala, co jest ciągłą pracą i dążeniem do rozwoju. Mam ostatnio okazję pisać trochę tekstów piosenek i okazuje się, że mimo mniejszej ilości słów jest to wyjątkowo trudne. Jeżeli ma się do dyspozycji mniejszą ilość słów, trzeba zrobić z nimi coś wyjątkowego. Całe życie próbuję zbudować sobie warsztat tekściarski, ale że życie się zmienia, warsztat ten muszę dopasowywać do okoliczności. Odpuściłem, postawiłem na dynamikę i staram się czerpać inspirację ze wszystkiego, uprawiać tekściarski mindfulness – opowiadał raper i tekściarz Bisz, czyli Jarosław Jaruszewski, w rozmowie z Agnieszką Szydłowską.

– Mi chyba najwięcej daje robienie notatek, z których mogę potem korzystać. To nie jest zbyt oryginalna droga, ale w moim przypadku skuteczna. Pomaga tez czytanie i nie chodzi tu o sam zasób słow, bo w dobrym tekście nie chodzi o to, żeby popisywać się nowymi słowami – dodał Radex.

FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Prowadzi: 
Agnieszka Szydłowska
Goście: Jarosław Jaruszewski (Bisz) i Radek Łukasiewicz (Radex)
Data emisji: 25.01.2020 
Godziny emisji: 13.14, 14.21

mat. promocyjne/kr/mk

Czytaj także

Piernikowski w gotowości do skoku

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 20:56
– Czasami chodzę po salce w tę i z powrotem przez trzy godziny. Szukam momentu, buduję sobie atmosferę – mówił Robert Piernikowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miuosh i nocne "Powroty" do domu

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:40
– Co prawda, jeżeli chodzi o proces twórczy, robiłem ten album bardzo krótko, ale korci mnie, żeby to wypuścić – mówił raper i producent muzyczny Miuosh w przedzień premiery swojego ósmego solowego albumu "Powroty", którego fragmentów mogliśmy wysłuchać w audycji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mapa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 15:00
Krzysztof Kieślowski – Zofia Rydet – Bisz/Radex – Patryk Bułhak – Dominika Słowik – Antoni Czechow – Ella Fitzgerald.
rozwiń zwiń