Zajawka

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2020 15:00
Co dwie sztuki to nie jedna – Zabij to i wyjedź z tego miasta – Zajawka – SnowFest.
Wystawa Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003
Wystawa "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003"Foto: materiały promocyjne

Dzisiaj domykamy prezentację naszych pereł w koronie :) I to nawiązanie do śląskiej serii Kazimierza Kutza nie jest przypadkowe! To ostatnie spotkanie ze zwycięzcami Plebiscytu 2019. Rozmawialiśmy już z Biszem i Radexem (najlepsza płyta), była u nas Agnieszka Pajączkowska (najlepsza książka). Dzisiaj naszym gościem jest Szymon Kobylarz, kurator wystawy "Zajawka. Śląski hip-hop 1993-2003" z Muzeum Śląskiego w Katowicach. Głosami słuchaczy – kurator najważniejszego wydarzenia roku 2019.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 8 lutego 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 8 lutego 2020 roku >>>

Poza tym – mamy tradycyjnie polecenia. Agnieszka Obszańska poleca wystawę "Co dwie sztuki to nie jedna" w warszawskiej Zachęcie. Jak patrzą na świat artyści, a jak widzą go ich dzieci? Zimowe ferie w Zachęcie otworzy pierwsza wspólna wystawa artystów i ich dzieci przygotowana z myślą o innych dzieciach i rodzicach. Prace – wykonane specjalnie na ten pokaz – pozwolą przyjrzeć się tematom ważnym zarówno dla młodych twórców, jak i odbiorców sztuki. Dzieci artystów, włączone w proces powstawania dzieła sztuki współczesnej, zaproszą rówieśników do twórczego i aktywnego zwiedzania wystawy. To już od dziś, a o wystawie opowiada u nas jedna z jej kuratorek – Katarzyna Kołodziej-Podsiadło.


Plakat promujący film "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Plakat promujący film "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

Odwiedza nas Mariusz Wilczyński. Znany i doceniany twórca filmów animowanych. Profesor łódzkiej Filmówki. Propagator animacji – wystarczy wspomnieć połączenie rysowania na żywo z muzyką podczas kolejnych odsłon trasy Męskie Granie. Wilczyński tworzy swoje filmy sam: jest autorem scenariuszy, reżyserem, bardzo charakterystycznym rysownikiem, animatorem, operatorem kamery, nierzadko autorem muzyki. Często stosuje osobliwy, nadrealny tok narracji, oparty na logice sennych skojarzeń. Tworzenie filmów animowanych "na oczach" publiczności robi wrażenie, ALE jeszcze większe wywiera zakończona właśnie praca nad pełnometrażowym debiutem Mariusza – "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Film powstawał 14 lat, a za kilkanaście dni odbędzie się jego premiera podczas Berlinale. Do filmu, nad którym pracował od 2006 roku, muzykę skomponował i nagrał solo na gitarze elektrycznej lider legendarnej grupy Breakout, Tadeusz Nalepa... A Mariuszowi Wilczyńskiemu w tej pracy pomagał sztab osób – od rysowników/animatorów po producentów. 14 lat w naszych "szybkich czasach"?!

A propos filmów – Polskie Radio uruchomiło serwis oscarowy>>>. Kciuki trzymamy mocno!

W telefonicznym skrócie mkniemy dzisiaj przez Wrocław, Gdańsk i Kraków. Michał Margański zabiera nas na SnowFest do Szczyrku, a Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne.

SnowFest – usłysz więcej dzięki Trójce

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: 
Agnieszka SzydłowskaAgnieszka ObszańskaJan NiebudekMichał Margański
Data emisji: 
8.02.2020 
Godziny emisji: 
13.07, 14.07

Zobacz więcej na temat: wystawa plebiscyt hip hop