Bardzo ukryci ludzie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2020 15:00
Waiting room – dzień języka ojczystego – najlepsze miasto świata – Polin music festiwal – elfy
Dominika, 13 lat, z cyklu Waiting Room 2018-2019
Dominika, 13 lat, z cyklu Waiting Room 2018-2019Foto: Zosia Promińska

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska zabiera nas na Islandię w poszukiwaniu… elfów. Fotograf dokumentalny Adam Pańczuk wielokrotnie powracał na Islandię, by przyjrzeć się ludziom i ich wierzeniom, a teraz możemy oglądać efekty, czyli wystawę "Bardzo ukryci ludzie". Kim są? Opowiada u nas fotograf, a wystawę można oglądać w Łodzi. Agnieszka Szydłowska wspólnie z kuratorem – Kajetanem Prochyrą – zaprasza na trzecią już odsłonę Polin Music Festival. W skrócie: trzy wieczory, pięć koncertów, światowe gwiazdy i premiery projektów specjalnych. Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Michael Guttman, Lara St. John, Jing Zhao, Ohad Ben-Ari, JP Jofre, Matt Herskowitz, Pierre Genisson, trio Bastarda oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i NFM Leopoldinum.

Polin Music Festival 2020 Polin Music Festival 2020

Ruszamy do Instytutu Fotografii Fort w Warszawie wraz z fotografką Zosią Promińską. Zosia jest byłą modelką, w wieku 15 lat zaczynała pracę z modelingiem. Chodziła na wybiegu u najlepszych m.in.: Vivienne Westwood, Armaniego i Marca Jacobsa. Poznała świat mody od podszewki, a 6 lat temu zajęła się fotografią – z powodzeniem!

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 22 lutego 2020 roku >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 22 lutego 2020 roku >>>

W warszawskim Forcie zobaczymy jej wystawę "Waiting Room". Bohaterowie zdjęć Zosi Promińskiej są nieletnimi modelami i modelkami, którzy na swój prawdziwy debiut muszą zaczekać. Są w tytułowej "poczekalni".  Z czym się mierzą, na co czekają ? Jak wygląda ich życie które dzielą pomiędzy szkołę, dom, a pierwsze próby na wybiegu? Zosia Promińska ruszyła do polskich miast i miasteczek, by pokazać ten dualny świat. W jaki sposób to zrobiła, o tym opowiada u nas  w rozmowie z Agnieszka Obszańską.

Odwiedza nas Agnieszka Hamann w związku z obchodzonym wczoraj Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Przy tej okazji warto przypomnieć kilka faktów : na świecie jest ponad 7 000 języków a blisko połowa z nich jest zagrożona wymarciem! Wg ekspertów co kilka tygodni umiera na świecie jakiś język. UNESCO, ONZ i eksperci ze świata, w tym UW, podejmują szereg inicjatyw spowalniających dynamikę zmian. Jedną z nich jest np. wydawanie "Małego Księcia" w zagrożonych językach. Mamy wersję po łemkowsku, kaszubsku ale i w dialektach afrykańskich czy meksykańskich. Niedługo premierę będzie mieć "Mały Książe" w języku wilamowskim (Wilamowice są niedaleko Oświęcimia).

"Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piątek "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" Grzegorz Piątek

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Wrocław, Białystok i ponownie Wrocław. Jan Niebudek przegląda wydarzenia teatralne oraz proponuje lekturę książki – "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949". To książka o entuzjazmie i optymizmie, o wyobrażaniu sobie "najlepszego miasta świata" na gruzach starego porządku, o architektach z Biura Odbudowy Stolicy, którzy tworząc miasto swoich marzeń, przykładali rękę do budowy totalitarnego państwa. Grzegorz Piątek opowiada o tym po mistrzowsku.

na FB 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka ObszańskaAgnieszka Szydłowska, Jan Niebudek
Data emisji: 22.02.2020
Godziny emisji: 13.08, 14.08