X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zobacz wywiad Mario Vargasem Llosą!

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2011 14:52
- Książka czasem znakomicie zgrywa się z nastrojem panującym w społeczeństwie, ono zdaje się czekać na taki właśnie tekst. Jakiś bardzo tajemniczy element decyduje o powodzeniu książki i myślę, że to dobrze - ocenia noblista Mario Vargas Llosa.
Audio
Mario Vargas Llosa i Michał Nogaś
Mario Vargas Llosa i Michał NogaśFoto: fot. Filip Ćwik/Newsweek

Starania o radiowy wywiad z Mario Vargasem Llosą trwały w Trójce kilka miesięcy. Najpierw mówiło się, że rozmowa będzie trwała tylko 10 minut, w efekcie Michałowi Nogasiowi udało się spotkać z niezwykle rozmownym Noblistą na okrągłą godzinę.

Pisarz, który w świecie literackim osiągnął wszystko, skromnie przyznaje, że każda nowa książka jest dla niego przygodą i zawsze pisząc czuje się trochę niepewnie. Już na początku rozmowy z Michałem Nogasiem wspomniał, że uwielbia i bardzo podziwia urodzonego w Polsce pisarza Josepha Conrada. To dzięki niemu znalazł głównego bohatera swojej najnowszej powieści "Marzenie Celta".

- Dowiedziałem się o historii życia Rogera Casement czytając biografię Josepha Conrada. Odkryłem, że Casement miał ogromny wpływ na powstanie "Jądra Ciemności", które zresztą uważam za arcydzieło. Zaintrygowała mnie jego osobowość, rozpocząłem własne śledztwo.

W ten sposób powstała powieść o brytyjskim dyplomacie, który w epoce, gdy kolonializm uważano za coś dobrego, postanowił mówić głośno o okrucieństwach, jakich biali ludzie dopuścili się w Kongo i w Amazonii. Temat ten był wcześniej Llosie zupełnie nieznany.

Książki Noblisty choć diametralnie różnią się formą i podejściem do tematu, zawsze powstają w ten sam sposób. - Szukam bohatera, szukam historii i powoli daję się ponieść mojej wyobraźni - mówi w Trójce - Tworzę powieść właśnie z tej fascynacji. Ale sposób w jaki konkretne tematy pojawiają się w mojej głowie pozostaje dla mnie tajemnicą.

Llosa, który spotyka się właśnie w Polsce z czytelnikami, opowiada w Polskim Radiu o tym, że jako pisarz lubi być samotnikiem, wspominał swoją młodość, gdy popierał rewolucję na Kubie i odpowiedział co myśli o działającym dziś ruchu Oburzonych. Pozdrawiając na koniec słuchaczy Trójki mówił o tym, jak miło wspomina kilka lat, które spędził pracując w radiu i samemu przeprowadzając wywiady!

 

usc

Czytaj także

Pisarz noblista w obronie wolności słowa

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 11:00
Mario Vargas Llosa nawoływał w Sztokholmie do solidarności z nieobecnym laureatem pokojowego Nobla - chińskim opozycjonistą Liu Xiaobo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Noblista o bestialstwie

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 11:42
- Mario Vargas Llosa wzniósł się w "Marzeniu Celta" na wyżyny; język zachwyca, temat porusza, a książka po prostu nas niesie, mimo gatunkowego ciężaru - recenzuje nową książkę peruwiańskiego prozaika Michał Nogaś.
rozwiń zwiń