Jonny Greenwood: Lubię rozmawiać z Trójką

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2012 11:46
Za nami pierwsze wiosenne, radosne i pełne gości wydanie "Radiowego Domu Kultury". Gitarzysta Radiohead opowiadał o ekscytującej współpracy z Krzysztofem Pendereckim.
Audio
  • Jonny Greenwood w rozmowie z Michałem Nogasiem mówi: "Lubię rozmawiać z Trójką"
Jonny Greenwood: Lubię rozmawiać z Trójką
Foto: Bogdan Frymorgen/www.frymorgen.com

Z Jonnym Greenwoodem rozmawialiśmy w Londynie. W Barbican Centre odbyła się brytyjska premiera wspólnego przedsięwzięcia gitarzysty Radiohead i jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, Krzysztofa Pendereckiego. Koncert widzieliśmy już we Wrocławiu, podczas Europejskiego Kongresu Kultury. Ale wydaje się, że teraz, w Londynie, orkiestra AUKSO – pod dyrekcją Marka Mosia – zagrała jeszcze lepiej! Była owacja na stojąco, byli wszyscy koledzy Jonny’ego z zespołu, był wielki sukces!
Przed koncertem Greenwood opowiedział RDK o swojej współpracy z Krzysztofem Pendereckim i AUKSO, o tym, jak zrodził się w jego głowie pomysł na wykorzystanie metrowych (!) tykw w utworze "Pacay Tree", a także o tym, co słychać u panów z Radiohead.
Naszymi gośćmi byli też: Katarzyna Betlej, Anna Wójcik, Andrei Iancu i Muhammed Aly Othman. Rozmawialiśmy o "Global Village"- międzynarodowym projekcie AIESEC, który trafił także do nas - (www.aiesec.org/poland).

Agnieszka Kozak, z Miesiąca Fotografii, przedstawiła dziesiątkę wybranych – ich prace zobaczymy podczas tegorocznej, 10. edycji festiwalu – w ramach sekcji Show OFF. (www.photomonth.com). Kaja Stępkowska i Alicja Morawska-Rubczak zapraszały na Małe Warszawskie Spotkania Teatralne (www.warszawskie.org).
Odbyliśmy także "telefoniczną" podróż po Polsce – w tym tygodniu: Rybnik, Nowa Sól i Szczecin. Anna Dudzińska z Radia Katowice przestawiła kolejny "najciekawszy budynek świata", tym razem odwiedziliśmy Brno. A z katowickim Rondem Sztuki będziemy świętować jego 5-lecie!!!

W audycji również zapowiedź Konkursu Dla Młodych Muzyków organizowanego przez TVP Kultura!

Opowiadaliśmy także o festiwalu Upside Down, który właśnie trwa w warszawskim kinie Muranów!


Do usłyszenia w RDK w każdą sobotę w samo południe!
szydłowska+obszańska+nogaś
Nasz Facebook działa non stop!

Czytaj także

Penderecki i Greenwood na szczytach sprzedaży!

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2012 15:50
Wspólna płyta mistrza polskiej awangardy oraz gitarzysty Radiohead zadebiutowała na 7. miejscu specjalistycznego brytyjskiego zestawienia albumów z muzyką klasyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Entuzjastycznie o płycie Pendereckiego i Greenwooda

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 18:22
"La Repubblica" pisze w samych superlatywach o płycie nagranej przez polskiego kompozytora i gitarzystę grupy Radiohead.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Już dziś koncert Pendereckiego i Greenwooda w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 09:50
Zakończy on 10. edycję Festiwalu Polskich Filmów Kinoteka, organizowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie.
rozwiń zwiń