Anioły na Open'erze!

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2012 11:09
Mikołaj Ziółkowski ogłosił na antenie Trójki, że podczas festiwalu obejrzymy spektakl "Anioły w Ameryce" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego! W specjalnie zbudowanym namiocie przedstawienie zostanie wystawione 4 razy, codziennie w samo południe!
Audio
Anioły na Openerze
Foto: aut.Karol Beyer

Festiwal Open'er miał się zmieniać i właśnie jestesmy świadkami tej zmiany... Do programu muzycznego, który w tym roku obfituje w ciekawe, a często niekomercyjne propozycje, dołączył bogaty Program Sztuka. Wiemy o Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego, o pokazach filmów festiwalu Planet Doc., zaangażowaniu Muzeusz Sztuki Nowoczesnej z Warszawy oraz realizacji, nad którą pracuje Maurycy Gomulicki. Mikołaj Ziółkowski ogłosił na naszej antenie fascynujaca informację - na festiwalu zobaczymy "Anioły w Ameryce", niezwykły spektakl Krzysztofa Warlikowskiego!

"Anioły w Ameryce" to spektakl, który od premiery w 2007 roku zagrany został niespełna 50 razy. Ta wyjątkowa prezentacja to wyczekiwany powrót tytułu poruszającego najistotniejsze dla teatru Krzysztofa Warlikowskiego tematy związane z wykluczeniem i poczuciem winy. Wspaniały, epicki tekst Tony'ego Kushnera to głęboka analiza duszy amerykańskiej, urastająca w spektaklu Warlikowskiego do uniwersalnej wizji miłości w czasach zarazy, miłości homoseksualnej, która ujawnia pokłady zła w nas.

"Anioły w Ameryce” to także gwiazdorska obsada. Na scenie, podczas Open'era, zobaczymy: Stanisławę Celińską, Magdalenę Cielecką, Maję Komorowską, Maję Ostaszewską, Danutę Stenkę, Andrzeja Chyrę, Rafała Maćkowiaka, Zygmunta Malanowicza, Jacka Poniedziałka,Macieja Stuhra i Tomasza Tyndyka.

W "Radiowym Domu Kultury" tradycyjnie przebiegliśmy Polskę w telefonicznym skrócie. Agnieszka Obszańska zadzwoniła do Zielonej Góry, Katowic i Warszawy.

Wybraliśmy się do Mediolanu...w związku z odbywającymi się tam 17 kwietnia Salone Internazionale del Mobile. To najważniejsze i największe targi wyposażenia wnętrz na świecie! Polscy projektanci przedstawili 17 instalacji i inicjatyw projektowych, z którymi dokładnie można zapoznać się TU. Strona jest wprawdzie przygotowana po angielsku, ale zawiera wyczerpujące informacje nie tylko na temat naszych propozycji, ale przede wszystkim na temat projektantów i pracowni, które za nimi stoją. Piękne rzeczy!

Zapraszamy także do Łodzi. W maju wystartuje po raz 11 Festiwal Otwarta Wystawa, to impreza multimedialna, która każdorazowo pokazuje dokonania twórcze kilkudziesięciu twórców w zakresie plastyki, muzyki, filmu, tańca itd. Impreza ma niezwykłą formułę i cel. Mogą brać w niej udział wszyscy artyści, zarówno profesjonaliści jak i amatorzy, którzy chcą zaprezentować swoją twórczość. Prace nie są oceniane, ani poddawane selekcji. Każdy z uczestników jest odpowiedzialny za prezentację swoich dokonań! Zgłoszenia i informacje TU.

W warszawskim Domu Spotkań z Historią kolejna ciekawa wystawa, która towarzyszy książce! Album i wystawa prezentują prace pierwszego zawodowego fotografa warszawskiego i twórcy polskiej fotografii profesjonalnej. Karol Beyer otworzył w 1845 roku w Warszawie pierwsze stałe atelier i uprawiał nowy zawód, który traktował jako kulturową i społeczną misję.  Jego zakład fotograficzny był nie tylko pracownią, ale również galerią, w której warszawiacy mogli oglądać najnowsze osiągnięcia europejskiej fotografii. Na przełomie lat 50. i 60. XIX wieku Karol Beyer był najlepszym fotografem nie tylko w stolicy, ale także w całym Królestwie Polskim. Kilka zdjęć można obejrzeć w naszej Galerii.

Na deser muzyka, nowa muzyka! Festiwal Nowa Muzyka Żydowska konsekwentnie dąży do odczytania szeroko pojętej żydowskiej tradycji muzycznej jako swoistego pierwiastka który inspiruje współczesnych twórców. W tym roku festiwal odbędzie się po raz trzeci, po raz trzeci na naszej antenie opowie o nim Dyrektor Artystyczny - Miron Zajfert.

cały czas jesteśmy na FB!

obszańska& szydłowska& nogaś