X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Brylewski: Ta autobiografia to szczęśliwy wypadek losowy

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 18:47
Legendarny muzyk, współtwórca Brygady Kryzys, Izraela czy Armii Robert Brylewski oraz współautor jego biografii dziennikarz i krytyk muzyczny Rafał Księżyk opowiedzieli w Trójce o współpracy nad "Kryzysem w Babilonie", historii rocka i znaczeniu papieru.
Audio
  • Z Robertem Brylewskim i Rafałem Księżykiem rozmawia Agnieszka Szydłowska
Wokalista i założyciel grupy Robert Brylewski podczas koncertu zespołu Kryzys w Warszawie. Koncert był premierą nowej płyty i jednocześnie powrotem zespołu na scenę po 30 latach. Warszawa, 25.05.2010.
Wokalista i założyciel grupy Robert Brylewski podczas koncertu zespołu Kryzys w Warszawie. Koncert był premierą nowej płyty i jednocześnie powrotem zespołu na scenę po 30 latach. Warszawa, 25.05.2010. Foto: fot. PAP/Tomasz Gzell

- Robert jest, moim zdaniem, centralną osobą dla polskiej muzyki, ale sam z siebie nie dąży do zabierania głosu, trzeba go było więc w jakiś sposób pokazać. Już 10 lat temu przymierzaliśmy się do tych rozmów - wyjaśnił na początku spotkania w "Radiowym Domu Kultury" autor-rozmówca biografii muzyka Rafał Księżyk .

/

Brygada Kryzys wystąpi w środę, 21 listopada w Muzycznym Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej! >>>

"Autobiografia.  Kryzys w Babilonie" ukazała się w 30 rocznicę powstania "czarnej płyty" Brygady Kryzys, jednego z najważniejszych polskich albumów. Robert Brylewski podkreślił, że Księżyk jest jedyną osobą, z którą stworzenie tej książki było możliwe. - Dla mnie to był najbardziej szczęśliwy wypadek losowy, jaki mógł mnie spotkać. Nie jestem ekshibicjonistą, mam bardzo konkretne poczucie prywatności, a Rafał zajmuje się historią, a nie plotkarstwem. Ponadto ma ogromną wiedzę muzyczną - wyjaśnił w rozmowie z Agnieszką Szydłowską. 

Wnikliwe pytania i szczere odpowiedzi budują opowieść o polskim undergroundzie, punk rocku i reggae w warunkach realnego socjalizmu. - Czasy są coraz bardziej trywialne i trzeba dążyć do tego, by utrzymywać umysł i osobę w pionie. Między innymi dlatego jest ta książka, bo ona organizuje czas kreatywnie i z korzyścią dla ogółu - dodał Księżyk.  

Dla niego "Kryzys w Babilonie" jest też formą dziennikarskiej ekspresji, gdzie - w kontekście rozwoju technologicznego - "nikt nie krzyczy, że tekst za długi, albo słowa za trudne". - Nawet jeśli kogoś zupełnie nie interesuje muzyka, to też nie poczuje się wpuszczony w nieznany świat, bo mimowolnie wyszła nam książka z dużym pierwiastkiem historii, wręcz metafora ostatnich 30 lat Polski, tyle że opowiedziana z perspektywy grupy ludzi tworzących muzykę - podkreślił.

Co to znaczy być sobą? Jakie miejsce w książce zajmuje komentarz do wydarzeń społeczno-politycznych w Polsce? I dlaczego domagano się uwolnienia Kalosza? Zdradzają w Rozmowie z Agnieszką Szydłowską - posłuchaj.


Robert Brylewski (ur. 1961) – legendarny polski muzyk rockowy; wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, lider i współzałożyciel legendarnych zespołów Kryzys, Brygada Kryzys, Izrael i Armia. Jest też realizatorem muzycznym, właścicielem studia nagrań, tworzy komputerowe animacje do teledysków.

Rafał Księżyk (ur. 1970) – dziennikarz i krytyk muzyczny, autor-rozmówca gorąco przyjętej przez czytelników i krytyków autobiografii Tomasza Stańki. Od początku lat dziewięćdziesiątych współtworzył oblicze rodzącej się wówczas nowej prasy muzycznej i popkulturowej. Polską muzyką alternatywną zajmował się m. in. na łamach "Brumu", "Anteny Krzyku" i w "Radiostacji". Pracuje jako redaktor "Playboya".

Czytaj także

Czekając na sygnał z centrali

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2011 22:30
Historia Brygady Kryzys w pigułce. Rozmawiają Tomek Lipiński i Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urodziny Roberta Brylewskiego

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2012 07:38
Z okazji 51. urodzin legendarnego "Goldrockera", które świętujemy 25 maja, przypominamy najistotniejsze momenty w jego bogatej dyskografii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RDK: Kryzys w Babilonie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2012 11:44
"Kłamie pułkownik, kłamie polityk, kłamie xiądz, niewolnik kłamie, wielka zdrada! Zostaliśmy sami, tylko rastaman nie kłamie" [Izrael, "Rastaman nie kłamie", tekst Robert Brylewski]
rozwiń zwiń