X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marsjanie zaatakowali z kosmosu!

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2012 14:55
Słuchowisko Orsona Wellesa "Wojna światów" z 1938 roku, czyli pozorowana transmisja radiowa z inwazji Marsjan, wzbudziło wielkie emocje i wywołało nerwowe reakcje u słuchaczy. Jak brzmi dziś? Posłuchaj!
Audio
  • Słuchowisko "Wojna światów"
  • Po słuchowisku komentują Maciej Maryl (narrator) i Adam Świtała (kompozytor)
  • Wojna światów - reportaż Jan Niebudka z próby
  • Rozmowa z Grzegorzem Kurkiem z Nowych Horyzontów - "Radiowy Dom Kultury" 21.07.2012
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować Marsjanie
Pomnik stojący w miejscu, gdzie - według słuchowiska - mieli wylądować MarsjanieFoto: ZeWrestler/Wikimedia Commons

- Wiarygodność radia okazała się tak duża, że niektórzy ludzie zaczęli wychodzić na ulice i bronić się przed Marsjanami atakującymi z kosmosu - opowiadał Grzegorz Kurek z Nowych Horyzontów.

W czwartek, 26 lipca, słuchowisko zostało odtworzone na żywo w ciemnej sali wrocławskiego kina Helios oraz na antenie Trójki. Tekst utworu stanowi luźną adaptację powieści H. G. Wellesa oraz scenariusza Wellesa, uwspółcześnioną i osadzoną w polskich realiach. Wysłuchaliśmy doniesień reporterskich, wywiadów z astronomami, komentarzy polityków i bezpośredniej transmisji z bitwy o Wrocław. W słuchowisku wystąpili także dziennikarze Trójki. - Jeżeli wszystko się uda, Trójka będzie czwartą radiostacją w historii, która  zdecydowała się na ten odważny krok - mówił Kurek o pomyśle transmisji legendarnego słuchowiska "Wojna światów".

Grzegorz Kurek tłumaczył w "Radiowym Domu Kultury", że pomysł zrealizowania słuchowiska pojawił się w kontekście tegorocznej sekcji mockumentów, czyli filmów wykorzystujących konwencję dokumentu do wykreowania nieistniejącej rzeczywistości. - Słuchowisko "Wojna światów" było jednym z pierwszych mockumentów. Welles wykorzystał to, że radio było wówczas jedynym medium informującym społeczeństwo w czasie rzeczywistym - zauważył filmoznawca.

Zapraszamy na Trójkowe relacje z festiwalu - szczegółowy rozkład jazdy TU<<.

Uwadze polecamy także nasz subiektywny przewodnik po Nowych Horyzontach.

(pg/mat. promocyjne)

Czytaj także

Obnażanie bez robienia widza w trąbę

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 17:00
- W mockumentach prawda i fikcja się przeplata, one podważają niepodważalną konstrukcję rzeczywistości, zaskakują humorem w obnażaniu kompleksów narodowych, natury polityki i showbiznesu - wyjaśniają twórcy niezwykłej sekcji tegorocznych Nowych Horyzontów.
rozwiń zwiń