Powrót kultowej biblii reggae!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 15:59
- "Reggae Rastafari" Sławomira Gołaszewskiego jest elementarzem reggae, wprowadzeniem typowo naukowym, ale też bajkowym, do tego gatunku muzyki. Łączy w sobie język filozoficznego traktatu i poezji - mówił Sławomir Pakos o nowej edycji tej wydanej przed 20 laty książki.
Audio
Sławomir Gołaszewski
Sławomir Gołaszewski Foto: mat. prasowe, fot.: Mr. Makowski

"Reggae Rastafari" to jedno z najważniejszych polskich wydawnictw poświęconych temu gatunkowi muzyki. Jego twórca - Sławomir Gołaszewski - nazywany jest jednym z ojców polskiego reggae. Ten filozof, poeta, kompozytor, muzyk, dziennikarz i propagator kultury alternatywnej w Polsce prowadził w Polskim Radiu program "Pieśni wędrowców", traktujący o reggae i rastafarianiźmie.  Pracował w Instytucie Aktora - Teatrze Laboratorium we Wrocławiu, Drugim Studio Wrocławskim i w Centrum Animacji Kultury w Warszawie. W latach 80. i na początku lat 90. jego nazwisko znali wszyscy, którzy choć trochę interesowali się muzyką rodem z Jamajki. Tworzył i współtworzył zespoły Izrael, Kultura, Armia, Asunta, Maxidub. 

/

Sławomir Pakos, który wydał nową edycję "Reggae Rastafari", tłumaczył, że wznowienie było konieczne, bo pierwotna wersja... rozpadła się. - Ona była wydrukowana taką techniką w roku 1990, że wszystkim się zniszczyła. Wiele osób prosiło Sławka, żeby ją wydać na nowo - mówił gość "Radiowego Domu Kultury".

Jednak obecnie nie tylko oprawa wydawnictwa została zmieniona. Książka została uzupełniona o drugą, niepublikowaną wcześniej część zatytułowaną "Dapspolski Regementarz” oraz zbiór wybranych felietonów autora z prasy. Dodatkowo do książki dołączony będzie audiobook – płyta cd zawierająca cztery czytane części, każda po 40 minut nawiązujące do stylistyki audycji radiowych Sławomira Gołaszewskiego prezentowanych w Polskim Radio 25 lat temu. Autor czyta w nich wybrane fragmenty książki na podkładzie muzyki. W podkładach m.in. Izrael, Habakuk, Tomasz Lipinski, Kapela Ze Wsi Warszawa, Kultura, Dubska, Armia, Władysław Komendarek i wielu innych.

Zapraszamy do słuchania "Radiowego Domu Kultury" w soboty od 13.00 do 15.00.

(pg/mat. promocyjne)

Czytaj także

Sławomir Gołaszewski

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2009 11:39
"Trzeba mieć defekt żeby słuchać punk rocka" - nestor polskiego reggae był gościem audycji "Rock przeciwko Systemowi".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultowa reggae - książka nareszcie w oficjalnym obiegu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2012 10:00
Po ponad 20 latach od powstania, swoją premierę będzie miało jedno z najważniejszych polskich wydawnictw poświęconych muzyce reggae. O odświeżonej i wzbogaconej o dźwięki publikacji "Reggae Rastafari" opowiedział w Czwórce jej autor, Sławek Gołaszewski.
rozwiń zwiń