X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wszystkie tajemnice rosyjskiego undergroundu

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2012 17:50
"Oczami radzieckiej zabawki" to antologia radzieckiej i rosyjskiej sceny niezależnej, od początków punk rocka i nowej fali po współczesne czasy. Napisana z pasją, napisana z ciekawej perspektywy. Interesująca, wciągająca jak powieść ukazała się z Trójkowym Znakiem Jakości.
Audio
Fragment okładki Oczami radzieckiej zabawki
Fragment okładki "Oczami radzieckiej zabawki"Foto: mat.prasowe

Jak podkreśla Konstanty Usenko, jego fascynacja rosyjskim undergroundem wynika z historii własnej polsko-rosyjskiej rodziny. - Już jako 3-latek zaczął jeździć na wakacje do ZSRR, jako 11-latek na własne oczy widziałem boom undergroundu w Leningradzie. Te doświadczenia ukierunkowały mnie na przyszłość, choć interesowałem się też muzyką zachodnią – wspomina Konstanty Usenko, któremu środowisko undergroundu udało się poznać z bliska.

Polacy bardzo długo na wszystko co pochodziło ze Związku Radzieckiego reagowali z bardzo dużą niechęcią, pełną stereotypów. Skoro ZSRR jest naszym wrogiem to nic z tamtego kręgu kulturowego, nie może nam się podobać, tak rozumowano. Musiało minąć kilkanaście lat, żeby to mogło się zacząć zmieniać. Gość "Radiowego Domu Kultury" przytacza wspomnienia muzyków jednego z zespołów, którzy zostali wygwizdani gdy tylko wyszli na scenę w Polsce. Mówiąc o specyfice rosyjskiego podziemia warto wspomnieć także o kioskach przegrywających muzykę. Można było przyjść tam z własnymi czystymi kasetami i zdobyć dyskografię ulubionego zespołu. Były one bardzo popularne nie tylko w Moskwie czy Leningradzie, ale także na dalekiej Syberii czy Uralu.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę tuż po 13.

Czytaj także

Wspominamy szaleństwa dawnych Jarocinów

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2011 05:20
Z okazji 31. rocznicy I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Młodej Generacji swoje jarocińskie przygody na antenie Czwórki wspominali Olaf Deriglasoff oraz Krzysztof Grabowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dezerter: słowa "ideologia" nie było w naszym słowniku

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2012 14:35
- Wykreśliliśmy je na samym początku, bo źle nam się kojarzyło z narzucaniem własnego zdania innym; my mówiliśmy, że punk rock to nie jest ideologia. Podobnie było ze słowem "autorytet" - z muzykami w "Offensywie" rozmawiał Piotr Stelmach.
rozwiń zwiń