X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kulturysta 2012: na początku były murale

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2013 17:40
- Ostatnia rzecz, jakiej teraz potrzebuję, to spokój. Jestem w nastroju do działania. Liczę, że konsekwencje projektów w Kurówku będą nie tylko dla społeczności lokalnej, że zainteresuję tematem wiejskim więcej ludzi - mówi Daniel Rycharski, Kulturysta Roku 2012.
Audio
  • Daniel Rycharski, Kulturysta Roku 2012: na początku były murale
Daniel Rycharski w studiu Trójki odebrał dyplom Kulturysty Roku 2012
Daniel Rycharski w studiu Trójki odebrał dyplom Kulturysty Roku 2012Foto: Michał Nogaś/Trójka

- Od kilku lat realizuję projekt, którego początkiem był wiejski street-art - mówił w "Radiowym Domu Kultury" po ogłoszeniu nominacji. Ma 26 lat. Jest najmłodszym, jak dotąd, Kulturystą Roku. W poprzednich edycjach wyróżnieni zostali w roku 2010 Cecylia Malik, a w 2011 – Honza Zamojski.

Daniela Rycharskiego Instruktorzy RDK: Agnieszka Obszańska, Agnieszka Szydłowska i Michał Nogaś nagrodzili "za akcje wiejskie, będące dowodem na to, że sztuka współczesna to nie tylko wielkomiejski luksus, za bezpretensjonalność, za działania z mieszkańcami i dla mieszkańców i za mobilną kapliczkę, będącą galerią sztuki współczesnej".

Mieszka i pracuje w Krakowie oraz w położonej w powiecie sierpeckim (województwo mazowieckie) wsi Kurówko. Zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi. - W tej chwili zbieramy maszyny rolnicze, które są już nieużywane, stare, zardzewiałe. Będziemy robić ogród zimowy, mieszkańcy będą budować z nich formy przypominające zwierzęta, rośliny, a wszystko zostanie malowane bardzo intensywnymi kolorami - opowiada o nowym projekcie.

Kulturysta to także cykl prezentujący oryginalnych i frapujących! Zapraszamy do ich poznania!

Zaczęło się od murali na gospodarstwie dziadków, potem w akcje plastyczne udało się wciągnąć mieszkańców Kurówka. Tak powstały inne projekty jak "Strachy na dziki i ptaki", czy "Kapliczka". - Mieszkańcy wiedzieli od dawna, że interesuję się sztuką. Jak namalowałem pierwsze zwierzęta u dziadka, sąsiad zaproponował że ma u siebie miejsce idealne - opowiada gość RDK. Spontanicznie dołączały kolejne gospodarstwa.

- Kurówko jest w tej niekorzystnej sytuacji, że jest pomiędzy dwoma miastami: Sierpcem i Płockiem i całe życie kulturalne koncentruje się w tych dwóch miastach, a pomiędzy naprawdę nie ma nic - podkreśla Daniel Rycharski. I zwraca uwagę, że dostęp do zdarzeń artystycznych w mniejszych miejscowościach jest poważnym problemem. - W Polsce jest 56 tys. wsi, a w większość nie ma żadnej oferty kulturalnej. Ludzie szczególnie młodzi wstydzą się wsi, wyjeżdżają do dużych miast i nie chcą wracać. To, co się dzieje teraz w Kurówku, to nowe święta dla mieszkańców - mówi Daniel Rycharski.

Dlaczego artyści niechętnie kierują swoje zainteresowanie w stronę wsi oraz jakie plany artystyczne ma Kulturysta 2012? Posłuchaj całej rozmowy!

"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę od 13.00 do 15.00.

Czytaj także

Street Art atakuje wiejskie drzewa i przystanki!

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 02:00
Wypełnione muralami wioski, nietypowe kapliczki, telewizory z video artem w środku pola. Warto, by kierowcy jeżdżący którąś z polskich szos, czasem się zatrzymali i popatrzyli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oto najlepsi 2012!

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2012 14:51
Poznaj laureatów Plebiscytu "Radiowego Domu Kultury": najlepsza płyta, książka, wydarzenie. Zobacz, kto został Kulturystą Roku.
rozwiń zwiń