X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Śnieżne i kulturalne szaleństwo w Szklarskiej Porębie!

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2013 11:00
Bitwa morska, K2, anioły i inne stwory rzeźbione w śniegu przy użyciu pił, tarek i urządzeń własnej roboty. W zimowej stolicy Trójki znów powstały śnieżne cudeńka.
Audio
  • Pierwsze miejsce w kategorii profesjonalistów zdobyła ASP w ...
  • Rzeźbiarska praca wre - Jan Niebudek i Michał Nogaś nadają ze Szklarskiej Poręby
  • Z wizytą w hucie szkła kryształowego
  • Przemysław Wiater i Bożena Danielska o historii i działalności Muzeum Hauptmannów
  • Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o domach przysłupowo-zrębowych
Wieczorny pokaz prac. Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu 2013. Szklarska Poręba
Wieczorny pokaz prac. Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu 2013. Szklarska PorębaFoto: fot. InterPele

Instruktorzy "Radiowego Domu Kultury", a wraz z nimi słuchacze Trójki, gościli w ten weekend w  Szklarskiej Porębie - zimowej stolicy Programu Trzeciego, gdzie odbyły się Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu .

Zwycięzców wśród drużyn ASP ogłosił Michał Nogaś na antenie Trójki - posłuchajcie. A oto klasyfikacja drużyn amatorów:

1. drużyna Groch z Kapustą, tytuł rzeźby: "Odpoczynek narciarza"

2. drużyna Jaromiry, tytuł rzeźby: "Panna z lokami"

3. drużyna Kolorowe Łapy, tytuł rzeźby: "Doktor Dollitle ze zwierzętami"

4. drużyna Śniegolanki, tytuł rzeźby: "Błyskawicznie niebezpieczna" 

Ale nie tylko wydarzenia na Skwerze Radowej Trójki przyciągnęły naszą uwagę. Wyprawę w tamte strony postanowiliśmy wykorzystać poznawczo. Naszą uwagę zwrócił Teatr Nasz w Michałowicach. To najwyżej położony teatr w Polsce! Powstał w 1991 roku. Prywatny, niezależny finansowo i programowo, założony przez małżeństwo zawodowych aktorów, absolwentów krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej (wydziały zamiejscowe we Wrocławiu): Jadwigę i Tadeusza Kutów.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy, jest Huta "Julia". Huta Szkła Kryształowego w Piechowicach istnieje już ponad 140 lat i jest najstarszym producentem szkła na tym terenie. Turystów po hali produkcyjnej oprowadza przewodnik; na terenie huty znajduje się także park zabytkowych narzędzi oraz unikatowa galeria wyrobów z kryształu... Posłuchajcie relacji z tej wizyty!

Zajęliśmy się też tematem kolonii artystycznych. To niezwykłe zjawisko rozwijało się w Europie pod koniec XIX wieku. Chodzi o miejsca, w których grupowali się twórcy, by czerpać inspiracje bezpośrednio z otoczenia, z szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego. Zwykle nie były to duże ośrodki akademickie, lecz małe miejscowości położone na prowincji. Pokazaliśmy związki dawnych kolonii artystów Worpswede - Szklarska Poręba i opowiadaliśmy o działaniach, które będą miały miejsce niebawem!

Kraina Domów Przysłupowych  to przygraniczny obszar Niemiec, Czech i Polski, ojczyzna wyjątkowych domów przysłupowo-zrębowych oraz ludzi, którzy ożywiają i dbają o nie, a także o wypełnioną przez nie przestrzeń kulturową. Posłuchajcie, by dowiedzieć się więcej!

Poza tym graliśmy polskich artystów, a Marzena Michałek i Agata Pietrzyk wpadły do studia w Warszawie, by opowiedzieć o projekcie "Podróże Pani Batowskiej". To propozycja przygotowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, skierowana do innych muzeów z terenu Mazowsza.

Audycję przygotowali:

Michał Nogaś & Jan Niebudek (Szklarska Poręba) & Agnieszka Szydłowska (Warszawa)

Jesteśmy na FB 24/7

"Radiowy dom kultury" na antenie Trójki  w każdą sobotę między 13.05 a 15.00. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Duch Gór dla Marka Niedźwieckiego

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2013 16:09
– Kocham Szklarską Porębę, Góry Izerskie i Karkonosze – takie wyznanie padło z ust Marka Niedźwieckiego, który został laureatem nagrody Ducha Gór przyznawanej przez Szklarską Porębę. Statuetka władcy Karkonoszy przyznana została za szczególne osiągnięcia w promocji miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

75 ton śniegu czeka na rzeźbiarzy

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 19:38
Dziesięć wywrotek śniegu zwiezionych prosto z Jakuszyc posłuży amatorom i zawodowcom, który staną do całodniowego konkursu w Szklarskiej Porębie.
rozwiń zwiń