X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Għodwa t-tajba, czyli Trójka z Malty!

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2013 11:20
W specjalnym wydaniu "Radiowego Domu Kultury" gościliśmy na wyspie! Leżącej na Morzu Śródziemnym, pięknej, tonącej w słońcu, zamieszkałej przez przemiłych ludzi. - Pogoda i niewielkie odległości zachwycają na Malcie. Mieszkańcy kochają życie - mówią Agnieszka Obszańska i Michał Nogaś, którzy zabrali nas w dwugodzinną podróż pełną ciekawych spotkań.
Audio
  • Jesteśmy na Malcie! (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Stephen Parnis England, honorowy konsul RP, opowiada o stolicy Malty (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Albert Borg, lingwista, członek Narodowej Rady Języka Maltańskiego o wyjątkowym języku maltańskim (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Simon Busuttil o roli Malty w Unii Europejskiej i problemach kraju z imigrantami (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Mike Wacław Sapiecha o spacerach pięknymi, wąskimi uliczkami Bormli, fotografowanych domach i projekcie "Za drzwiami" (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Klimatyczne miejsca Malty w obiektywie RDK (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Magda Bacia wyjaśnia do czego trzeba przywyknąć mieszkając na Malcie - wyspie z bogatą kulturą i historią (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Jak Malta jest postrzegana w Europie i co dla mieszkańców wyspy oznacza "gospodarczy cud" Malty? (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • Andrew Strickland opowiada co dziś robią rycerze maltańscy, niegdyś władający wyspą przez ponad 250 lat? (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
  • La Valetta (Valletta) w 2018 będzie Europejską Stolicą Kultury! Czym chce przyciągnąć artystów i turystów? Opowiada burmistrz maltańskiej stolicy, Alexei Dingli (Radiowy Dom Kultury/ Trójka)
Malta - miasto z bogatą kulturą i historią zadziwia także architekturą. To jedno wielkie muzeum, gdzie budynki sprzed czterech tysięcy lat sąsiadują z bardzo nowoczesnymi.
Malta - miasto z bogatą kulturą i historią zadziwia także architekturą. To "jedno wielkie muzeum", gdzie budynki sprzed czterech tysięcy lat sąsiadują z bardzo nowoczesnymi.Foto: Fot.: Michał Nogaś/ Trójka

To samo południe Europy, dalej – za morzem – już Afryka. To także, jak mówi jeden z gości audycji, "jedno wielkie muzeum", gdzie budynki sprzed czterech tysięcy lat sąsiadują z bardzo nowoczesnymi. I wreszcie – to miejsce, gdzie wszędzie jest blisko i gdzie zawsze można liczyć na życzliwość (tak przynajmniej wynika z naszego doświadczenia).

W tym wydaniu "Radiowego Domu Kultury" szukaliśmy odpowiedzi na pytanie: jaka jest Malta? Pomagały nam w tym, spotkane przez nas na wyspie, osoby.

Po stolicy, czyli po mieście-twierdzy La Valetta (Valletta), oprowadził nas, wprowadzając w maltański klimat, honorowy konsul RP, Stephen Parnis England. To opowieść w języku maltańskim. Zapewne wiele osób, słuchając RDK-u, zetknie się z nim dziś po raz pierwszy. Robi wrażenie, budzi zainteresowanie i brzmi jak… arabski.

Jaka jest historia tego jednego z oficjalnych języków Unii Europejskiej? Dlaczego zaraz po wejściu Malty do wspólnoty oficjalne dokumenty UE i PE nie były tłumaczone na maltański? Skąd się wziął i jak brzmi? Co oznacza słowo "xemx", a co "xemxata"? Odpowiedzi szukaliśmy wspólnie z prof. Albertem Borgiem, lingwistą, członkiem Narodowej Rady Języka Maltańskiego.

Spotkaliśmy się także z Simonem Busunttilem. Właśnie zakończył 9-letni okres pracy w Parlamencie Europejskim, zdobył fotel w lokalnej Izbie Reprezentantów i przygotowuje się do walki o przywództwo w opozycyjnej Partii Narodowej. Doskonale zna problemy Maltańczyków, od lat zajmuje się także sprawą imigrantów z Afryki, którzy szukają lepszego życia w Europie…

Gdybyśmy nie wsiedli na malutki prom z Valletty do Bormli, prawdopodobnie nigdy nie mielibyśmy okazji go poznać. Mike Wacław Sapiecha (oryg. Sapieha) urodził się w Wielkiej Brytanii (jego ojciec jest Polakiem), a przed rokiem kupił do na wyspie. Jest zawodowym fotografem i – jak nam powiedział – po śmierci żony szuka sposobu na zapełnienie pustki… Postanowił zrealizować projekt "Za drzwiami". Przechadza się z aparatem pięknymi i wąskimi uliczkami Bormli, fotografuje domy, wejścia do nich. Czasem wchodzi do środka, słucha historii. Być może powstanie z tego książka?

Byliśmy także na południu Malty. W miasteczku Birżebbuġa od pół roku mieszka, wraz z rodziną, Magda Bacia. Co robi? Między innymi gra – zupełnie przypadkowo – w maltańskiej zawodowej lidze siatkarskiej. Jacy są Maltańczycy widziani oczami Polaków i co Magdzie podoba się tu najbardziej – opowiedziała sama w tym wydaniu RDK-u.

Spotkaliśmy się też z prawdziwym kawalerem maltańskim! Andrew Strickland przyjął nas w swojej posiadłości w Zejtun. Zapytaliśmy go o to, co dziś robią rycerze maltańscy, niegdyś władający wyspą przez ponad 250 lat?

A za pięć lat La Valetta (Valletta) będzie Europejską Stolicą Kultury! Czym chce przyciągnąć artystów i turystów? Jakie projekty odbędą się w ramach przedsięwzięcia? Jak władze miasta zamierzają połączyć tradycję z nowoczesnością? Jakie jest hasło Valletta 2018? O tym opowiadał burmistrz maltańskiej stolicy, rządzący nią od sześciu lat – a ma 33 (!) – Alexei Dingli.

Muzyka w tym wydaniu "Radiowego Domu Kultury" także była maltańska :)

Zapraszamy na nasz profil na FB!

 

Agnieszka Obszańska, Michał Nogaś (Valletta),

Agnieszka Szydłowska (Warszawa)

 

Audycja została przygotowana we współpracy z Parlamentem Europejskim.


"Radiowy Dom Kultury" na antenie Trójki w każdą sobotę między 13.05 a 15.00. Zapraszamy do słuchania!

Czytaj także

Piastelsi na tropie Kapitana Żbika...

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2013 12:14
Z budynku Muzeum Narodowego w Poznaniu ktoś wyniósł bezcenny obraz Moneta. Kradzież „Wybrzeża w Pourville” zauważył kopista. Zaczęło się policyjne dochodzenie. I wtedy na scenę wkroczył…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co nas czeka w sezonie festiwalowym?

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2013 12:48
W końcu wiosna! W najbliższym "Radiowym Domu Kultury" dużo wiadomości na temat wydarzeń, które przed nami - ogłaszamy program Miesiąca Fotografii w Krakowie, rozpoczynamy opowieść o projekcie Sztuka na festiwalu Open'er 2013, zaglądamy na festiwal Malta. Będziemy także w Mediolanie!
rozwiń zwiń