Jacek Kaczmarski "In memoriam", Sara Brylewska "Skąd przyszłaś"

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 04:00
W tym tygodniu przed południem gramy utwory z płyty "In memoriam" Jacka Kaczmarskiego, a po południu z albumu "Skąd przyszłaś" Sary Brylewskiej.
Jacek Kaczmarski
Jacek KaczmarskiFoto: PAP/Piotr Polak

'' Jacek Kaczmarski "In memoriam"

10 kwietnia 2014 roku mija 10. rocznica śmierci wybitnego poety i barda, znakomitego artysty Jacka Kaczmarskiego. Agencja Muzyczna Polskiego Radia przygotowała z tej okazji dwupłytowy album zawierający najbardziej znane utwory w jego wykonaniu.
Na pierwszej płycie - "Sen kochającego psa" - znalazły się utwory z późniejszego okresu poszukiwań artysty. Kaczmarski wyśpiewuje swój liryczny świat, dzieli się swoją intymnością. Często inspiracją są obrazy wybitnych malarzy europejskich i polskich. Wtedy autor maluje wrażenia zamiast barwą, wyszukanym poetyckim słowem.
Druga płyta - "Koncert na XX-lecie" - to wybór utworów z jednego z najlepszych jego koncertów zarejestrowanych 11 grudnia 1996 roku dla Polskiego Radia w Sali Widowiskowej Riviera w Warszawie z okazji XX-lecia działalności artystycznej Jacka Kaczmarskiego. Występ o tyle wyjątkowy, że właśnie w tej samej sali 20 lat wcześniej artysta rozpoczął swoją karierę. Koncert ten ze względu na precyzyjnie przemyślany repertuar i wspaniałe wykonanie został przez krytyków i publiczność określony jako niezwykłe wydarzenie.
Agnieszka Holland przy okazji przygotowywania tego albumu napisała:
"Jacek - nasz bard, gorzki, ironiczny poeta z umiejętnością patosu, jednak kiedy było trzeba. Wielbiony przez tłumy, potem porzucony, nigdy tak naprawdę zrozumiany. Jego ironię, gorzka wiedzę, poczucie nieuchronnej klęski brano za bojowe szturmy. Mądrzejszy w swej twórczości niż w życiu: los nim zakołysał tak mocno, że w pewnym momencie stracił kotwicę. Szybko dojrzał, jednak w ostatnim etapie swego zbyt krótkiego życia: do miłości, samoświadomości, odwagi w radzeniu sobie z cierpieniem. Niebywale utalentowany, mógł stworzyć jeszcze mnóstwo nowych, zaskakujących rzeczy. Dla mnie - artysta i przyjaciel. Mam nadzieję na wielki renesans jego twórczości".

 

Track lista:
CD 1: Sen kochającego psa
1. Między nami
2. Piosenka napisana mimochodem
3. Zapowiedź
4. Sen kochającego psa
5. Zapowiedź
6. Coś Ty (Zaloty)
7. Landszaft z kroplą krwi
8. Portret płonący
9. Legenda o miłości
10. Wyznanie kalifa, czyli o mocy baśni
11. Księżniczka i Pirat
12. Romantyczność (Do sztambucha)
13. Czerwcowy wicher przy kominku
14. Przy ołtarzu baru
15. Mucha w szklance lemoniady
16. Przechadzka z Orfeuszem
17. Pytania retoryczne
18. Wędrówka z cieniem
19. Źródło

CD 2: Koncert na XX-lecie (fragmenty)
1. Zapowiedź koncertu
2. Nie lubię (wg Wysockiego)
3. Przedszkole
4. Nasza klasa
5. Encore, jeszcze raz
6. Krajobraz po uczcie
7. Sen Katarzyny II
8. Przejście Polaków przez Morze Czerwone
9. Tradycja
10. Wojna postu z karnawałem
11. Jan Kochanowski
12. Niech... 5
13. Obława
14. Obława II (z helikopterów)
15. Obława III (Potrzask)
16. Przeczucie (Cztery pory niepokoju)
17. Rublow
18. Zbroja
19. Konfesjonał
20. Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego

 

Sara Brylewska "Skąd przyszłaś"

'' Urodziła się w dniu wybuchu w Czarnobylu...

Córka Roberta Brylewskiego - legendy polskiej sceny alternatywnej (założyciela m.in. Kryzysu, Brygady Kryzys, Izraela, Armii, Falarka i innych) oraz Vivian Quarcoo, wokalistki Izraela. Dorastająca w muzyce - nie było wyjścia, musiała zacząć śpiewać.
Piękna, charyzmatyczna i oryginalna pod każdym względem dziewczyna. Obdarzona ciepłym i charakterystycznym głosem wokalistka.
Producentem i kompozytorem jej debiutanckiej płyty jest Jacek Chrzanowski (Hey, Dezerter). Teksty napisała w większości Sara, ale kilka przygotowali specjalnie dla niej także: Kasia Nosowska, Krzysztof Grabowski (Dezerter), Jacek "Budyń" Szymkiewicz i Olga Tuszewska. Sara wydała już wcześniej płytę ze swoim zespołem z rejonów roots reggae Enchantia.

 

Tracklista:
1. Skąd przyszłaś            
2. Bajka               
3. Dalej ty          
4. Sztormiak      
5. Arytmia          
6. Stutonowo   
7. Wojny gwiezdne      
8. Chmura Wilsona        
9. Kastet i nóż
10. Odwary       
11. Wilki

(mat. promocyjne)