Taylor Swift "Folklore"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 04:00
"Większość rzeczy, które zaplanowałam tego lata, nie doszło do skutku, ale jest jedna rzecz, której nie planowałam, a wydarzyła się. Tą rzeczą jest mój ósmy album studyjny, "folklore". Niespodzianka!" – napisała piosenkarka.
Taylor Swift
Taylor SwiftFoto: mat. prasowe/Universal Music

Album powstał podczas zamknięcia spowodowanego epidemią COVID-19, co z pewnością wpłynęło na większą refleksyjność zawartych na nim utworów. W liście do fanów opublikowanym za pośrednictwem Twittera, Taylor pisze: "Włożyłam w te piosenki wszystkie moje nastroje, marzenia, niepokoje i refleksje. W czasie pandemii moja wyobraźnia szalała, pisałam nie tylko swoje historie, ale też zupełnie nieznanych mi ludzi, z ich perspektywy wczuwając się w życie. Mam nadzieję, że zrobiłam to tak dobrze, jak na to zasłużyły".

Choć artystka stworzyła "Folklore" w izolacji, to w pracę nad produkcją albumu zaangażowanych było więcej osób. Najwięcej piosenek, bo aż jedenaście, powstało we współpracy z muzykiem rockowego zespołu The National, Aaronem Dessnerem. Ponadto wśród współtwórców znaleźli się: Jack Antonoff (znany ze współpracy z Laną Del Rey, nazwany przez Taylor "muzyczną rodziną"), William Bowery (współautor dwóch utworów) oraz członkowie zespołu Bon Iver, którzy nie tylko współtworzyli jeden utwór, ale też udzielili się wokalnie.

Na kanale VEVO artystki ukazał się oficjalny teledysk do singla "Cardigan" według scenariusza i w reżyserii samej Taylor, z magicznie oddającymi nastrój utworu zdjęciami światowej sławy operatora filmowej Rodriego Prieto ("Milczenie", "Amores Perros", "Brokeback Mountain"). Ponadto wszystkie utwory zostały ozdobione pięknymi lyric video.

"Gdyby nie ten rok, prawdopodobnie nadmiernie rozmyślałabym nad perfekcyjną datą wydania albumu, jednak czas, w którym żyjemy, uświadomił mi, że nic nie jest zagwarantowane. Moja intuicja mówi, że gdy robisz to, co kochasz, powinieneś po prostu dzielić się tym ze światem. Jest to rodzaj niepewności, który akceptuję" - dodaje Taylor.

Lista utworów:

 1. The 1
 2. Cardigan
 3. The Last Great American Dynasty
 4. Exile (feat. Bon Iver)
 5. My Tears Ricochet
 6. Mirrorball
 7. Seven
 8. August
 9. This Is Me Trying
 10. Illicit Affairs
 11. Invisible String
 12. Mad Woman
 13. Epiphany
 14. Betty
 15. Peace
 16. Hoax
 17. The Lakes (bonus track)

(mat. prasowe)