Płyty tygodnia: 5-11.03.

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 01:00
Przed południem: Karolina Kozak – Homemade, po południu: Bruce Springsteen - Wrecking Ball.
Fragment okładki płyty Karoliny Kozak Homemade
Fragment okładki płyty Karoliny Kozak "Homemade"Foto: fot. mat. prasowe

Przed południem: Karolina Kozak – Homemade

Okładka
Okładka płyty "Homemade"

Kobieta nie tylko zmienną jest. Przede wszystkim – ma wiele twarzy. Na przykład Karolinę Kozak znamy z MTV i radiowej Trójki, formacji dr. no, oraz współpracy m.in. ze Smolikiem i grupą Silver Rocket, ale przede wszystkim, z wydanej w 2007 roku debiutanckiej płyty "Tak zwyczajny dzień". Zawsze uśmiechnięta, pozytywnie nastawiona do świata wokalistka właśnie wydała drugi album. Melancholijny, pełen ulotnego piękna. Chwytliwy, ale nieoczywisty. Homemade!

"Tryskam optymizmem, nie szukam dziury w całym, a kiedy zdarzy mi się jakaś porażka w życiu, tłumaczę sobie, że tak musiało być właśnie po to, by za chwilę zdarzyło się coś innego, dobrego. Moje życie na co dzień tak wygląda, więc potrzebuję je zbalansować – i tę równowagę znajduję właśnie w muzyce" – tłumaczy wokalistki, która do znalezienia tej równowagi potrzebowała odpowiedniego partnera. Konkretnie – partnerki, w osobie Kasi Piszek (znanej m.in. z grupy Ani Dąbrowskiej, formacji Poke, a także współpracy z Noviką czy Moniką Brodką), która skomponowała, przy współudziale Karoliny, materiał na nowy album, zagrała na instrumentach klawiszowych i zajęła się produkcją muzyczną płyty.

– "Kasia jest dla mnie niesamowitą inspiracją. Jakkolwiek górnolotnie i banalnie to nie zabrzmi, ona komponując oddaje tej muzyce kawałek swojej duszy. Ja robię to samo. A dodatkowo zaskakiwałyśmy siebie na każdym kroku. Ona mnie każdą kolejną propozycją utworu, ja ją, jak się okazało, liniami wokalnymi, które przychodziły mi do głowy". Miksem i masteringiem albumu zajął się mistrz Andrzej Smolik, a w nagraniach uczestniczyła niejedna znakomitość polskiej sceny - Marcin Ułanowski zagrał na perkusji, Bogdan Kondracki na basie (i zaśpiewał w chórkach), a partie smyczkowe wykonali muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia. Jest i świeża krew – Dawid Podsiadło, niesamowicie utalentowany 18-latek ze Śląska, który zaśpiewał z Karoliną duet w utworze "Heart Pounding".

"Mam wrażenie, że przy tej płycie wszystko, co sobie wymarzymy – dzieje się..." – wyznaje Karolina i trudno nie przyznać jej racji. Materiału, w którym słychać tak rzadko występującą harmonię świeżości z dojrzałością, nie można sobie po prostu wymyślić. On musi się wymarzyć i przydarzyć – jednak by do tego szczęśliwego zbiegu okoliczności doszło, potrzebny jest talent i osobowość. A Karolina po prostu to ma!

Co o muzyce opowiadała goszcząc w audycji "Historia pewnej płyty" - można przeczytać tu.

Utwory:
1. mimochodem
2. i tak bez końca
3. nudzę się
4. heart pounding
5. bez pytania
6. pod włos
7. burza
8. pstryk pstryk
9. S.A.D.

Po południu: Bruce Springsteen - Wrecking Ball

/

Siedemnasty krążek Bossa z premierowym materiałem nosi tytuł 'Wrecking Ball' i zawiera 11 utworów, w produkcji których udział wzięli Springsteen, Ron Aniello i Jon Landau.

Manager Jon Landau tak opisał proces powstawania albumu: "Bruce dzieli się na tej płycie własną wizję nowoczesnego życia. Słowa jego piosenek opowiadają tu historię, jakiej nie usłyszycie nigdzie indziej a brzmienie jest jednym z najnowocześniejszych, jakie udało mu się kiedykolwiek uzyskać. Są tu jedne z najlepszych kompozycji w jego karierze i myślę, że płyta "Wrecking Ball" zachwyci zarówno starych fanów Bruce'a, jak i zupełnie nową publiczność".

Utwory:
1. We Take Care Of Our Own         
2. Easy Money         
3. Shackled And Drawn         
4. Jack Of All Trades         
5. Death To My Hometown         
6. This Depression         
7. Wrecking Ball         
8. You Ve Got It         
9. Rocky Ground         
10. Land Of Hope And Dreams         
11. We Are Alive