Płyty tygodnia: 10 - 17 września 2012

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 04:00
Przed południem - The xx "Coexist"; po południu - Skubas "Wilczełyko".
Audio
  • O płytach tygodnia opowiadają Agnieszka Szydłowska i Marek Niedźwiecki
Skubas
SkubasFoto: fot. Paweł Śmiałek

Przed południem - The xx "Coexist"

Muzycy The xx wystąpili w tym roku na  Heineken  Open'er Festival i przy tej okazji opowiedzieli Agnieszce Szydłowskiej o najnowszej płycie. Posłuchaj tej rozmowy >>

Pochodząca z południowego Londynu formacja zadebiutowała w 2009 roku albumem "xx". Materiał na płytę powstawał długo, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Krążek przyniósł powściągliwe, niejednoznaczne i nad wyraz dojrzałe piosenki.

Trzy lata później Romy Madley Croft, Oliver Sim i Jamie Smith wracają albumem "Coexist" , który pokazuje ich z innej perspektywy. Na nowym krążku The xx są mądrzejsi, bardziej pewni siebie i swoich kompozytorskich umiejętności, a jednocześnie nadal nad wyraz wrażliwi. Z nowych kompozycji wyróżniają się śpiewane przez Romy "Angels" - perfekcyjna piosenka miłosna oraz jej zaprzeczenie, wykonywana przez Olivera gorzka ballada "Fiction".

Utwory na płycie:  1. Angels 2. Chained 3. Fiction 4. Try 5. Reunion 6. Sunset 7. Missing 8. Tides 9. Unfold 10. Swept Away  11. Our Song

Premiera - 10 września 2012

 

Po południu: Skubas "Wilczełyko"

Akustyczne gitarowe brzmienia o lekko folkowym, grunge’owym charakterze. Skubas w swoich kompozycjach łączy brudne gitarowe riffy z melancholijnym wokalem, tworząc nostalgiczne, melodyjne, ale charakterystycznie 'chropowate' piosenki.

W produkcji postawił przede wszystkim na atmosferę i przestrzeń. Wśród gości na płycie są: Julia Iwańska i Kev Fox. Za mix i mastering odpowiada Andrzej Smolik. Fani klimatów takich jak w muzyce Bona Iver'a, Fleet Foxes czy Kings of Convenience z pewnością odnajdą w piosenkach Skubasa coś dla siebie. 

Skubas to nieprzeciętny wokalista, znany szerszemu gronu ze współpracy ze Smolikiem, czy Noviką, z którymi regularnie występuje na koncertach pod pseudonimem Sqbass.

/

Utwory na płycie:

1. Nie pytaj 2. Więcej nieba 3. Wilczełyko 4. Mgła

5. Linoskoczek 6. Over the rising hills 

7. Idzie szarość (ft. Julia I.) 8. Prawie jak Kurt

9. Rain down 10. W.C.A. 11. Eyes of vanity 

BONUS TRACK Rain song (ft. Kev Fox)

Premiera albumu - 11 września 2012

Czytaj także

The xx już wie, co to miłość

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2012 12:39
– Na wcześniejszym albumie pisałem o doświadczeniach ludzi wokół mnie. Miałem wówczas 15 lat i nie przeżyłem jeszcze żadnej relacji miłosnej. Na najnowszej płycie "Coexist" opisałem już swoje przeżycia – mówił Oliver Sim z The xx.
rozwiń zwiń