Płyta tygodnia: 21-27 stycznia

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 00:05
Płyta tygodnia (przed południem): Katy Carr - "Paszport".
Katy Carr
Katy CarrFoto: materiały prasowe/ http://katycarr.com

/

Katy Carr to brytyjska piosenkarka, z polskimi korzeniami. Emocjonalnie jest bardzo związana z Polską, rodzinnym krajem swojej matki. W Wielkiej Brytanii ma już ugruntowaną pozycję. Do tej pory wydała trzy płyty: "Screwing Lies" (2001), "Passion Play" (2003) i "Coquette" (2009). Wszystkie spotkały się z wielkim uznaniem krytyków i publiczności. Otrzymała wiele nagród i nominacji, ostania i bardzo ważna dla Katy to nominacja do London Music Award 2012, razem z Kate Bush, PJ Harvey, Arctic Monkeys.

Jeden z utworów z płyty "Coquette", zatytułowany "Kommander's Car", zainspirowany był historią Kazimierza Piechowskiego, który w czerwcu 1942 roku, wraz z trzema innymi więźniami, uciekł z obozu w Oświęcimiu. Uciekinierzy przebrani w SS-mańskie mundury wyjechali z obozu samochodem naczelnika Rudolpha Hössa. Pisząc tę piosenkę Katy nie wiedziała, że bohater tego wydarzenia żyje. Kiedy dowiedziała się, że Kazimierz Piechowski mieszka na Wybrzeżu, odwiedziła go w Polsce i zafascynowana jego opowieścią postanowiła wyprodukować 25-minutowy film, opowiadający o jego ucieczce z obozu.

Prace nad filmem jeszcze bardziej zbliżyły Katy do kraju przodków. To zaowocowało pomysłem na kolejny album - "Paszport". Płyta zwiera m.in. polskie pieśni patriotyczne, wybrane wspólnie z p. Kazimierzem Piechowskim. Oprócz "O Mój Rozmarynie", "Dziś do Ciebie przyjść nie mogę", "Partisan", "Czarne Oczy" znalazły się kompozycje własne wokalistki inspirowane polskim folklorem, najczęściej śpiewane częściowo po polsku, częściowo po angielsku. Artystka postanowiła na tej płycie zamieścić też utwór, "Kommander's Car", który spowodował jej bliższe kontakty z Polską i przyczynił się do powstania płyty "Paszport".
Lista utworów:
1. Katy Carr meets Kazik Piechowski - Katy Carr spotyka Kazimierza Piechowskiego     
2. Kommander's Car - Samochód Komendanta     
3. Paszport     
4. Wojtek     
5. Weronika     
6. Poland Panorama - Panorama Polski     
7. Mała, Little Flower - Mała, mały kwiatuszku     
8. Czarne włosy, zielone oczy - Black Hair, Green Eyes     
9. Red Red Rose - Czerwona, czerwona róża     
10. Dziś do Ciebie przyjść nie mogę - The Partisan's Lullaby     
11. Alicja     
12. Travelling to You - Podróżując do Ciebie     
13. Motylek - Butterfly     
14. Wejmutka - At The Weymouth Pine Tree House     
15. O mój rozmarynie - Oh My Rosemary     
16. Chodźmy, Partyzanci! - Let's Go, Partisans!