OFF Festival: Arto Lindsay oraz muzyka świata

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 19:40
Muzyka świata na katowickim OFF Festivalu i Scena Eksperymentalna pod kuratorską opieką Arto Lindsaya - propozycja dla poszukujących.
Audio
  • Artur Rojek ogłasza kolejnych artystów, którzy wystąpią na OFF Festival 2015 ( Gh+/Trójka)
Arto Lindsay
Arto LindsayFoto: Nomo Michael Hoefner/Wikimedia Commons

Tradycją OFF Festivalu jest to, że jeden dzień na Scenie Eksperymentalnej oddajemy pod opiekę wybitnemu artyście. Chcemy, by nas zaskoczył, zainspirował, zadziwił - sam i w gronie przyjaciół. W tym roku rolę tę zgodził się przyjąć Arto Lindsay, fenomenalny gitarzysta, kompozytor i producent. Wizjoner znany m.in. z grup DNA, The Lounge Lizards, Ambitious Lovers i The Golden Palominos, który w swojej twórczości połączył odległe światy amerykańskiej awangardy i nowej muzyki brazylijskiej. Arto wystąpi w Katowicach na czele swojego zespołu, ale zaprasza również do zapoznania się z twórczością takich artystów, jak…

Złota Jesień

Noiserockowy kwartet z Warszawy, który w marcu zadebiutował wydanym przez Jasień albumem "Girl Nothing". Brzmią jakby My Bloody Valentine próbowali w 1982 roku podbić Jarocin nagranymi w garażu wariacjami na temat The Velvet Underground - czyli brzmią źle. Czyli bardzo dobrze.

3FoNIA

Jednoosobowy projekt Jacka Mazurkiewicza, z kontrabasem - naturalnym lub preparowanym, akustycznie bądź elektronicznie - w roli głównej. Na wydanej jesienią ubiegłego roku przez Multikulti płycie "Chosen Poems" Mazurkiewicz brawurowo przemieszcza się pomiędzy współczesną kameralistyką, ambientem i jazgotliwym eksperymentem. Na OFFie pojawi się jako 3FoNIA, ale fanom polskiej muzyki kontrabasista doskonale znany jest również z innych projektów (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, PoliFolklorek Winylu), gry w grupie Limboski, czy współpracy m.in. z Mikołajem Trzaską, Jerzym Mazzollem i Włodzimierzem "Kiniorem" Kiniorskim.

Ann Liv Young

Performerka, choreografka i tancerka, której przedstawienia - igrające ze stereotypami popkultury, kwestionujące nasze role społeczne i tabu kulturowe - zachwycają, szokują i zmuszają do myślenia. Ann Liv Young prowokuje i budzi skrajne emocje, więc jedno jest pewne: tego występu nigdy nie zapomnicie.

Buffalo Daughter

Bizon w nazwie tej zasłużonej japońskiej formacji ponoć oznacza siłę i rzeczywiście, grają mocną, a przy tym bardzo angażującą muzykę. Grupa, która na Zachodzie zaistniała wydając pyty w prowadzonej niegdyś przez Beastie Boys wytwórni Grand Royal, łączy sprawność techniczną z nieskrępowaną wyobraźnią. To muzyka, która przemówi zarówno do fanów King Crimson i Franka Zappy, jak i japońskich eksperymentatorów, takich jak Boredoms czy Melt Banana.

DJ Nigga Fox
Rogério Brandão, występujący pod pseudonimem Nigga Fox, urodził się w Angoli, ale mieszka i tworzy w Lizbonie. W swojej muzyce łączy trans mrocznego, abstrakcyjnego techno z rytmami - kuduro, kizombą, batucadą i im podobnymi - które trafiły do europejskich gett z afrykańskimi uchodźcami.

W ubiegłym roku na festiwalu pojawiła się scena z szeroko, po offowemu pojmowaną Muzyką Świata. Pokłoniliśmy się w ten sposób Oskarowi Kolbergowi, wybitnemu polskiemu etnografowi i folkloryście. Obiecaliśmy jednak, że ta scena na OFFie zostanie – i słowa dotrzymujemy. Oto jaki program znajdziecie na Scenie Eksperymentalnej w dniu z world music.

Sutari

Wokalistki, instrumentalistki i performerki, które tradycje polskiej muzyki ludowej - głównie z regionu kujawskiego – osadzają we współczesnym kontekście. Trio, które w swojej twórczości wykorzystuje zarówno instrumenty muzyczne (skrzypce, basetla, bęben), jak i z przedmioty codziennego użytku (mikser kuchenny, butelki, klucze francuskie…), ale przede wszystkim śpiewem jest silne. Wydany w 2014 roku debiut płytowy "Wiano" dowodem.

Hańba!

Zbuntowana orkiestra podwórkowa z Krakowa, która prezentuje folklor miejski - z barwnych i trudnych czasów międzywojnia. Walczą o lepsze jutro, a ich broń to banjo, akordeon, tuba, bęben, grzebień i mocne gardła. Nie mówcie im, że mamy już rok 2015. Zresztą, pewnie i tak nie uwierzą…

Huun-Huur-Tu

Fenomen z Tuwy. Grupa, dzięki której świat poznał bogate i unikalne tradycje muzyczne ludów Syberii, ze śpiewem gardłowym chöömej na czele. Mają w dorobku kilkanaście znakomitych płyt, współpracowali m.in. z Frankiem Zappą i Kronos Quartet.

Ogoya Nego & The Dodo Women's Group

Anastasia Oluoch urodziła się w latach 40. ubiegłego stulecia w niewielkiej wiosce nieopodal Jeziora Wiktorii. Już w wieku 13 lat uzyskała oficjalny status pieśniarki Dodo, spadkobierczyni wielowiekowej tradycji muzycznej Kenii i otrzymała nowe imię: Ogoya Nengo, czyli Drogocenna. W swoim kraju wielbiona i szanowana, międzynarodowego debiutu płytowego - "Rang'ala" - doczekała się w ubiegłym roku. To magia muzyki afrykańskiej w najczystszej postaci.

Lautari

Etnojazzowy zespół prowadzony przez skrzypka i podróżnika Macieja Filipczuka, znanego również m.in. z Transkapeli, Metamuzyki i Orkiestry Św. Mikołaja. Grupa odwołująca się głównie do muzycznych tradycji europejskiego Wschodu i Południa wydała dwie płyty - "Musica Lautaresca Nova" (2002) i "Azaran" (2006) - po czym zniknęła na kilka lat, by w ubiegłym roku powrócić z programem "Vol. 67", inspirowanym zawartością 67. tomu dzieła Oskara Kolberga "Lud, jego zwyczaje...".

Hailu Mergia
Mistrz instrumentów klawiszowych, który wraz ze swoją formacją Walias Band zdefiniował w latach 70. etiopski jazz. Hailu Mergia, na nowo odkryty dla Zachodu za sprawą nieocenionego Awesome Tapes From Africa, powrócił na scenę, by - w znakomitym towarzystwie sekcji Tony Buck / Mike Majkowski - odtworzyć brzmienie Addis Abeby sprzed czterech dekad. A może i dopisać do tamtej historii nowy rozdział…

***

Tytuł audycji: Gh+
Autor: Grzegorz Hoffmann
Gość: Artur Rojek
Data emisji: 13.04.2015
Godzina emisji: 19.05

(mat. promocyjne/mp)

Czytaj także

Artur Rojek i pierwsze ogłoszenia OFF Festival 2015

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2015 14:49
Za nami pierwsza w tym roku wizyta Artura Rojka. Muzyk ujawnił pierwszą grupę artystów, którzy przyjadą w sierpniu do Katowic.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Patti Smith na OFF Festival 2015!

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 19:40
Patti Smith gra "Horses" - to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych tego sezonu. Ale na tym nie kończymy listy dzisiejszych ogłoszeń, od tego kultowego albumu ledwie zaczynamy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek ogłasza kolejnych artystów OFF Festivalu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 20:00
Artur Rojek zdradził w Trójce nazwiska kolejnych artystów, którzy pojawią się na tegorocznym OFF Festivalu.
rozwiń zwiń