Sztorm i mgła. Płyniemy dalej

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:57
Mimo trudnych warunków, wysokiej fali, mgły, deszczu i silnego wiatru załoga jachtu Delphia Trójka zamierza zgodnie z planem dopłynąć do Lizbony.
Sztorm podczas rejsu z La Coruna do Lizbony
Sztorm podczas rejsu z La Coruna do LizbonyFoto: Archiwum MediaPartners/JacekPietraszkiewicz

Po wyjściu z La Coruna jacht Delphia Trójka pod dowództwem jachtowego sternika morskiego Kuby Strzyczkowskiego zmierzał w kierunku Lizbony. Jak podaje organizator rejsu z hiszpańskiego portu jacht wyruszył 22 października i po minięciu Przylądka Cape Finisterre w nocy skierował się na południe. Żeglugę poczatkowo utrudniała mgła, która ograniczała widoczność do 2 mil morskich. Ponadto w tym regionie pływa bardzo dużo statków rybackich, co przy ograniczonej widoczności utrudniało żeglugę.

We wtorek 23 października do jachtu Delphia Trójka (chyba ze względu na nazwę) dołączyła grupa kilkudziesięciu delfinów, które płynęły obok jachtu przez ponad godzinę.

Archiwum
Archiwum MediaPartners/JoannaSiemiak/ZAGLE

W nocy okazało się, że pogoda na trasie pogorszyła się do tego stopnia, że trzeba było zmniejszyć żagle. Początkowo wiatr wiał z prędkością 38 węzłów, potem jednak wzmógł się do 42, czyli ponad 80 km/h. Fale osiągały wysokość ponad 5 metrów. W tej sytuacji dowódca, Kuba Strzyczkowski podjął decyzję o skierowaniu się ku brzegowi, by przeczekać złą pogodę. Podczas sztormu Delphia Trójka cumowała w portugalskim porcie Figueira da Foz i w dalszy rejs wyruszyła o 15:30 25 października.

Do Lizbony jacht ma dotrzeć 26.10, w piątek w godzinach popołudniowych. Wydaje się, że wieczorne spotkanie z reporterami Trójki i TVP INFO nie jest zagrożone. Od soboty 27.10 na antenie Trójki będzie można słuchać codziennych relacji z samotnego rejsu Kuby Strzyczkowskiego przez Atlantyk.

AS

Czytaj także

Kuba Strzyczkowski - żeglarz nie do końca samotny

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2012 16:00
– Dziękuję słuchaczom Trójki, przekazującym życzenia po kolejnych relacjach radiowych. Czuję się trochę jakbyśmy żeglowali razem... – mówił Kuba Strzyczkowski w trakcie XIII Bałtyckich Regatach Samotnych Żeglarzy o Puchar Poloneza 2012.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Delphia Trójka wypłynęła z Brestu

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:36
Sztorm nad Północnym Atlantykiem i Zatoką Biskajską zmusił załogę jachtu Delphia Trójka do 3-dniowego postoju w Breście. Kuba Strzyczkowski dołączy do pozostałych 21 albo 22 października, a nie 19, jak było planowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kuba Strzyczkowski dowódcą jachtu Delphia Trójka

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 16:25
Jacht, którym Kuba Strzyczkowski przepłynie samotnie Atlantyk dotarł do La Coruna w Hiszpanii. Podróż z Brestu trwała dwie i pół doby. Z Gdańska Delphia Trójka pokonała już blisko 1550 mil morskich, czyli prawie 3000 km.
rozwiń zwiń