X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gdy rodzi się wcześniak. Niełatwe rodzicielstwo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:00
- Moja ciąża była zaplanowana, wyczekana. Wszyscy się cieszyliśmy. Bardzo dbałam o siebie, nie stresowałam się. Joachim urodził się w dniu ślubu moich znajomych, mój mąż był świadkiem, a ja robiłam zdjęcia. Zamiast na wesele trafiłam do szpitala. Podłączono mi KTG i jednocześnie zmywano lakier z paznokci - wspomina pani Magda.
Audio
  • Gdy rodzi się wcześniak, niełatwe rodzicielstwo (Matka Polka Feministka?Trójka)
Gdy rodzi się wcześniak. Niełatwe rodzicielstwo
Foto: Glow Images/East News

Po kilku godzinach w szpitalu podjęto decyzje o cesarskim cięciu. Joachim przyszedł na świat w 29.tygodniu, ważył 1600 g, to dużo jak na wcześniaka w tym wieku. Chłopca po urodzeniu zabrano na oddział wcześniaków, pani Magda została na innym oddziale, na innym piętrze.  - Był podłączony do respiratora,  do różnych rurek. To był szok, nie tak wyobrażamy sobie macierzyństwo - przyznaje gość Joanny Mielewczyk.

Po 5 tygodniach mama z synem wyszli do domu. - Byliśmy razem w domu przed terminem porodu - wspomina. Wcześniak jest wyjątkowo malutki, wydaje się być prawie jak szmaciana lalka, związane jest to z zupełnie innym napięciem mięśniowym niż w przypadku dzieci, które urodziły się w terminie, czyli w 40. tygodniu ciąży.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Matka Polka Feministka" >>>

Pierwszy rok w życiu wcześniaka wypełniają liczne wizyty u specjalistów, którzy kontrolują jak dziecko się rozwija. Problemy związane ze zbyt wczesnym urodzeniem pojawiają się także w kolejnych latach. - Gdy syn poszedł do grupy rówieśniczej, miał kłopoty z odnalezieniem się, pojawiły się problemy z emocjami, także kłopoty z motoryką, z rysowaniem. Wiele umiejętności trzeba było wypracować. Młodszemu synowi, który urodził się w terminie, te wszystkie rzeczy przychodzą same - podkreśla gość "Matki Polki Feministki".

Rodzice wcześniaków mogą szukać wsparcia w Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, więcej informacji na wcześniak.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Matka Polka Feministka" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 16.35.

(gs)

Czytaj także

Jak pogodzić rodzicielstwo z karierą?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 11:48
Czy istnieją "mamy alfa"? Czy tato na wychowawczym to ciągle rzadkość? Czy równo dzielimy obowiązki rodzinne? I czy "równo" znaczy "sprawiedliwie"? A małżeństwa, które nie mają dzieci, to też rodzina? Pytań jest mnóstwo, w dodatku się mnożą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowanie chorego dziecka to "żadne bohaterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 23:00
- Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którym może żyje się ciężej niż innym, ale staramy się normalnie egzystować. Nie jest bohaterstwem kochać swoje dziecko, czy to zdrowe, czy chore albo niepełnosprawne – mówił w Trójce pan Michał, ojciec córki z zespołem Downa i syna z autyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motomamusia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 16:51
Bywa inspiracją, punktem zwrotnym, także w karierze zawodowej - tak o macierzyństwie może opowiadać wiele pań. Pani Natalia, motocyklistka, stworzyła portal informacyjny dla mam jeżdżących na jednośladach, by móc o swojej pasji dyskutować. Inspiracją była dla niej córka.
rozwiń zwiń