Gdy rodzi się wcześniak. Niełatwe rodzicielstwo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:00
- Moja ciąża była zaplanowana, wyczekana. Wszyscy się cieszyliśmy. Bardzo dbałam o siebie, nie stresowałam się. Joachim urodził się w dniu ślubu moich znajomych, mój mąż był świadkiem, a ja robiłam zdjęcia. Zamiast na wesele trafiłam do szpitala. Podłączono mi KTG i jednocześnie zmywano lakier z paznokci - wspomina pani Magda.
Audio
  • Gdy rodzi się wcześniak, niełatwe rodzicielstwo (Matka Polka Feministka?Trójka)
Gdy rodzi się wcześniak. Niełatwe rodzicielstwo
Foto: Glow Images/East News

Po kilku godzinach w szpitalu podjęto decyzje o cesarskim cięciu. Joachim przyszedł na świat w 29.tygodniu, ważył 1600 g, to dużo jak na wcześniaka w tym wieku. Chłopca po urodzeniu zabrano na oddział wcześniaków, pani Magda została na innym oddziale, na innym piętrze.  - Był podłączony do respiratora,  do różnych rurek. To był szok, nie tak wyobrażamy sobie macierzyństwo - przyznaje gość Joanny Mielewczyk.

Po 5 tygodniach mama z synem wyszli do domu. - Byliśmy razem w domu przed terminem porodu - wspomina. Wcześniak jest wyjątkowo malutki, wydaje się być prawie jak szmaciana lalka, związane jest to z zupełnie innym napięciem mięśniowym niż w przypadku dzieci, które urodziły się w terminie, czyli w 40. tygodniu ciąży.

Posłuchaj innych audycji z cyklu "Matka Polka Feministka" >>>

Pierwszy rok w życiu wcześniaka wypełniają liczne wizyty u specjalistów, którzy kontrolują jak dziecko się rozwija. Problemy związane ze zbyt wczesnym urodzeniem pojawiają się także w kolejnych latach. - Gdy syn poszedł do grupy rówieśniczej, miał kłopoty z odnalezieniem się, pojawiły się problemy z emocjami, także kłopoty z motoryką, z rysowaniem. Wiele umiejętności trzeba było wypracować. Młodszemu synowi, który urodził się w terminie, te wszystkie rzeczy przychodzą same - podkreśla gość "Matki Polki Feministki".

Rodzice wcześniaków mogą szukać wsparcia w Fundacji Wcześniak Rodzice-Rodzicom, więcej informacji na wcześniak.pl

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

"Matka Polka Feministka" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 16.35.

(gs)

Czytaj także

Jak pogodzić rodzicielstwo z karierą?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 11:48
Czy istnieją "mamy alfa"? Czy tato na wychowawczym to ciągle rzadkość? Czy równo dzielimy obowiązki rodzinne? I czy "równo" znaczy "sprawiedliwie"? A małżeństwa, które nie mają dzieci, to też rodzina? Pytań jest mnóstwo, w dodatku się mnożą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowanie chorego dziecka to "żadne bohaterstwo"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2013 23:00
- Jesteśmy zwykłymi ludźmi, którym może żyje się ciężej niż innym, ale staramy się normalnie egzystować. Nie jest bohaterstwem kochać swoje dziecko, czy to zdrowe, czy chore albo niepełnosprawne – mówił w Trójce pan Michał, ojciec córki z zespołem Downa i syna z autyzmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Motomamusia

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 16:51
Bywa inspiracją, punktem zwrotnym, także w karierze zawodowej - tak o macierzyństwie może opowiadać wiele pań. Pani Natalia, motocyklistka, stworzyła portal informacyjny dla mam jeżdżących na jednośladach, by móc o swojej pasji dyskutować. Inspiracją była dla niej córka.
rozwiń zwiń