Tragedia, która dała początek szlachetnej inicjatywie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 22:00
Pani Joanna przeżyła bardzo ciężki wypadek swojego synka. Chociaż w jednej chwili jej świat legł w gruzach, znalazła w sobie silę, żeby pomagać innym dzieciom. - Jestem mamą, muszę mieć siłę - mówiła w Trójce.
Audio
  • Pani Joanna - mama, która przeżyła tragedię i teraz chce pomagać innym (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Wyjątkowe przedszkole specjalne - o to walczy Fundacja KOOCHAM
Wyjątkowe przedszkole specjalne - o to walczy Fundacja KOOCHAMFoto: Fundacja KOOCHAM

Dziś pani Joanna jest mamą trójki dzieci. Po urodzeniu drugiego z nich, Alka, przez pół roku była absolutnie szczęśliwa. - I nagle mój świat legł w gruzach. Zaczęło się coś, o czym tak naprawdę wielu z nas nie ma pojęcia - wspominała w audycji "Matka Polka Feministka".

Do tragedii doszło pewnej niedzieli. - Wyszliśmy z kościoła i chciałam przejść przez przejście dla pieszych. Chciałam wrócić do domu i... nie udało się... Na przejściu potrącił nas samochód. Alek wyleciał z wózka i uderzył główką o asfalt, nie oddychał… - opowiadała matka chłopca.

Po dwóch miesiącach w szpitalu i czterech operacjach na otwartym mózgu, z Alkiem nadal było źle. - Lekarze powiedzieli mi, że Alek będzie "roślinką". Rozpoczęliśmy powolną pracę w domu, ale po trzech latach terapeuci powiedzieli nam, że powinien on wyjść do dzieci - wspominała kobieta.

Kiedy Alek miał 5 lat udało się wreszcie znaleźć dla niego odpowiednie przedszkole. - Byłam bardziej przerażona niż on, bo mój syn bardzo szybko się tam odnalazł. I okazało się, że dziecko, które miało nigdy nie mówić, nagle powtarza wyrazy! Pięć lat rehabilitacji w domu nie spowodowało tego, co dwa miesiące w przedszkolu - przyznała rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

Kobieta postanowiła pomóc innym dzieciom w podobnie ciężkiej sytuacji. Założyła fundację "Koocham" i postawiła sobie za cel uruchomienie przedszkola specjalnego. - Chciałam, żeby było to przedszkole bardzo nowoczesne, odjazdowe, takie z siłą, energią i ludźmi, którzy chcą się zaangażować w coś naprawdę fajnego dla tych dzieci - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

"Matka Polka Feministka" na antenie Trójki w każdy wtorek o godz. 16.35.

(ei/mk)

Zobacz więcej na temat: dzieci Trójka wypadek

Czytaj także

Ciężka walka o zdrowie 5-letniego Antka

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 18:53
Antek Faberski urodził się w 2009 roku. Jego szwy czaszkowe zrosły się szybciej niż powinny, co spowodowało deformację główki. Chłopiec urodził się również z rozszczepem podniebienia miękkiego i twardego oraz ze zrośniętymi paluszkami u rąk i nóg.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkoła - toksyczny związek od małego. Jak nie zabijać ciekawości?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 05:08
Niemiecki uczony, profesor psychiatrii, neurobiolog i filozof Manfred Spitzer napisał, że mózg ucznia jest miejscem pracy nauczyciela. Jednak nie każdy pedagog o tym pamięta. Dr Marzena Żylińska przekonuje, że najwyższy czas, by szkolny program nauczania dopasować do sposobu pracy mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdy rodzi się wcześniak. Niełatwe rodzicielstwo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 14:00
- Moja ciąża była zaplanowana, wyczekana. Wszyscy się cieszyliśmy. Bardzo dbałam o siebie, nie stresowałam się. Joachim urodził się w dniu ślubu moich znajomych, mój mąż był świadkiem, a ja robiłam zdjęcia. Zamiast na wesele trafiłam do szpitala. Podłączono mi KTG i jednocześnie zmywano lakier z paznokci - wspomina pani Magda.
rozwiń zwiń