X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Porody w XXI wieku. To także doświadczenie mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2014 17:00
Bardzo często mówi się, że poród jest dla matki traumatycznym wspomnieniem. Jak powinny wyglądać porody w XXI wieku?
Audio
  • Porody XXI wieku. To także doświadczenie mężczyzn (Matka Polka Feministka/Trójka)
  • Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki" (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Porody w XXI wieku. To także doświadczenie mężczyzn
Foto: Glow Images/East News

Nina urodziła się 25 lat temu. W tym roku sama została mamą Toli. Warunki, w których rodziła wraz z mężem Piotrem, co było nie do pomyślenia ćwierć wieku temu, są zupełnie inne też w 1989 roku. - Opieka była wspaniała. Poród był wywoływany, bardzo dobrze wspominam ten czas. Położne to były cudowne kobiety, miałam bardzo fajne dziewczyny na sali, do dziś utrzymujemy kontakt. Sam poród poszedł dość szybko, była piłka, był prysznic. Fotel do porodu, niezwykły. Wyglądał jak jakiś kosmodrom. Położna, która pomagała, mówiła jak oddychać, jakie pozycje przyjmować - wspomina.

Opowiada, że Tola została jej położona na piersi. - Potem jej tatuś spędził z nią mniej więcej godzinę - dodaje. - Na początku trochę sie wahałem czy uczestniczyć w porodzie, jednak potem się do tego przekonałem. To ogromne przeżycie. To taka szkoła życia, uczy pokory, szacunku. To jest ogromna pomoc, fajnie, że coś takiego jest teraz możliwe - dodaje mąż Niny. - To bardzo ważne, że on tam był. Zobaczył, jak Tola się urodziła, widziałam, jak się wzruszył - mówi Nina.

Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki"

Zupełnie inaczej wspomina swój poród Ewa, mama Niny. Partnerzy kobiet nie mogli wtedy uczestniczyć w porodach. - Pamiętam swoją samotność, nie było nikogo, z kim mogłabym podzielić się strachem i obawami - mówi.

Na audycję "Matka Polka Feministka" zapraszamy we wtorki o 16.40

(mp)

Czytaj także

Choroba dziecka motywuje do rozwoju. Oto przykład

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 17:00
Lila urodziła się z zaćmą wrodzoną, co zmusiło jej mamę do dogłębnego poznania tematu od strony praktycznej, ale i medycznej. - Postanowiłam, że będą nie tylko mamą dziecka z dysfunkcja wzroku, ale też terapeutą widzenia i optometrystą - opowiadała pani Dorota w audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama trojaczków o karmieniu piersią: tak wygląda "misja mama"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 15:00
Chociaż jeszcze w trakcie ciąży wydawało się to logistycznym zadaniem nie do rozwiązania, pani Anna trójkę swoich dzieci postanowiła karmić naturalnie. Przyznaje, że chwilami było to bardzo trudne, ale nigdy nie pożałowała decyzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:00
W samotności, w jednej pozycji. Tak rodziły kobiety 25 lat temu. Dzieci widziały tylko podczas karmienia. To tylko kilka przykładów na to, jak to wyglądało kiedyś. W takich warunkach w czerwcu 89 roku urodziła się Nina. Ona sama została mamą w tym roku. Jej córka Tola przyszła na świat w zupełnie innych warunkach.
rozwiń zwiń