X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dramat w domu pełnym alkoholu. "Staram się patrzeć w przyszłość"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 21:00
- Bardzo bałam się przyjść do ośrodka pomocy dla samotnych matek, bo uważałam, że jest to ostateczność i sięgnięcie dna. Wydawało mi się, że jestem silna, że sama dam sobie radę. Jednak po kolejnym pobiciu przez partnera, kiedy znów wylądowałam w szpitalu, podjęłam decyzję - opowiada bohaterka audycji "Matka Polka Feministka".
Audio
  • Dramat w domu pełnym alkoholu. "Staram się patrzeć w przyszłość" (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Dramat w domu pełnym alkoholu. Staram się patrzeć w przyszłość
Foto: Glow Images/East News

Rozmówczyni Joanny Mielewczyk przez lata była związana z partnerem, który nadużywał alkoholu. - Pojawiła się przemoc fizyczna, psychiczna. Dziecko było tego świadkiem. Wielokrotnie prosiłam, żeby nie pił, ale było to bezskuteczne. Mąż zawsze twierdził, że on nie ma z tym problemu i nic się nie dzieje, ponieważ nie tracił pracy - wspomina. Z czasem pieniędzy było jednak coraz mniej, bywało, że brakowało nawet na chleb.

Bohaterka "Matki Polki Feministki" postanowiła więc skończyć związek. Później poznała kolejnego partnera, który okazał się jeszcze silniej uzależniony od alkoholu i bardziej skłonny do przemocy. - Kilkakrotnie byłam w szpitalu z połamanymi żebrami, rozciętą głową. Byłam bardzo zależna od partnera, bo nie miałam gdzie się podziać z dzieckiem. Mieszkałam u niego w domu, z którego byłam wielokrotnie wyrzucana, ale trzymałam się go, żeby dziecko miało dach nad głową. Bałam się, ale byłam też współuzależniona od alkoholu. Gdy miałam zmartwienia, gdy dochodziło do awantur najlepiej było mi uciec w alkohol, nie myśleć o niczym. Partner wykorzystywał to mówiąc, że doniesie opiece społecznej, że wychowuję dziecko pod wpływem alkoholu. Niestety, czasami byłam przy dziecku pod wpływem alkoholu - przyznaje kobieta.

Jak dodaje, wiele razy obiecywała sobie, że to ostatni raz, ale nałóg był silniejszy. - Kiedyś byłoby mi ciężko powiedzieć komuś obcemu, że jestem alkoholiczką. Teraz jest mi o wiele łatwiej -mówi.

- Świadoma byłam tego, że taka sytuacja nie jest dobra dla syna, ale wydawało mi się to mniejszym złem, bo dziecko miało dach nad głową - wspomina. Patowa sytuacja trwała, mimo że chłopiec wielokrotnie prosił mamę aby stamtąd odeszli.

Co sprawiło, że kobieta zdecydowała się na ważną zmianę i jaką role odegrał w tym jej syn? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotowuje Joanna Mielewczyk.

Na audycję "Matka Polka Feministka" zapraszamy we wtorki o 16.40

(gs, ei)

Czytaj także

Mama trojaczków o karmieniu piersią: tak wygląda "misja mama"

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2014 15:00
Chociaż jeszcze w trakcie ciąży wydawało się to logistycznym zadaniem nie do rozwiązania, pani Anna trójkę swoich dzieci postanowiła karmić naturalnie. Przyznaje, że chwilami było to bardzo trudne, ale nigdy nie pożałowała decyzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak wyglądały porody w latach 80. "Teraz to zupełnie inne warunki"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 18:00
W samotności, w jednej pozycji. Tak rodziły kobiety 25 lat temu. Dzieci widziały tylko podczas karmienia. To tylko kilka przykładów na to, jak to wyglądało kiedyś. W takich warunkach w czerwcu 89 roku urodziła się Nina. Ona sama została mamą w tym roku. Jej córka Tola przyszła na świat w zupełnie innych warunkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maks u pradziadków. "Łączy nas szczególna więź"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 20:00
Kiedy malutkiego Maksa nie przyjęto do żłobka, jego mama musiała wracać do pracy, pradziadek Janusz wraz z żoną Hanną zajęli się chłopcem.
rozwiń zwiń