X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tata czterolatka dzieli się wiedzą, jak fotografować dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 12:30
- Gdy tworzyłem blog, moją pierwotną intencją było pokazanie, w jaki sposób robić dobre zdjęcia dzieci. Wszystko polega na uchwyceniu odpowiedniej chwili, która się nie powtórzy - mówi w audycji "Matka Polka Feministka" Grzegorz Bychawski, autor bloga fotograficznego.
Audio
  • Joanna Mielewczyk rozmawia z autorem bloga fotograficznego (Matka Polka Feministka/Trójka)
Pan Grzegorz najbardziej ceni zdjęcia niepozowane
Pan Grzegorz najbardziej ceni zdjęcia niepozowane Foto: archiwum prywatne autora

Tata Mikołaja publikuje na swoim blogu fotografie i najzabawniejsze wypowiedzi 4,5-letniego syna. Udziela też wielu praktycznych wskazówek dotyczących fotografowania.

Wakacyjne
Wakacyjne zdjęcie Mikołaja, foto: arch. pryw.

Dla Grzegorza Bychawskiego najcenniejsze są zdjęcia niepozowane, wykonane podczas zabawy dziecka. - Dlatego też nie piszę dużo o studiu, z którym nie mam zresztą zbyt wiele wspólnego. Staram się pokazywać, jak fotografować dzieci w ich naturalnym środowisku, w czasie spaceru czy podróży - mówi autor bloga rodzinnyfotoart.blog.onet.pl. I przyznaje, że jedno z jego ulubionych zdjęć to takie, które zrobił podczas odpoczynku syna w trakcie wakacyjnej zabawy. - Mikołaj wziął swój ulubiony kocyk-przytulankę i po prostu się położył. Wtedy ja chwyciłem za aparat - opowiada.

- W obecnych czasach fotografowanie nie jest niczym elitarnym. Każdy ma lepszy czy gorszy sprzęt i robi nim zdjęcia. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że narzędzie jest tylko narzędziem. Fotografii nie robi aparat czy komórka, a człowiek. Ważniejsze jest więc to jak robimy zdjęcia, a nie czym - twierdzi rozmówca Joanny Mielewczyk.

Oglądając zdjęcia na blogu pana Grzegorza można łatwo odnieść wrażenie, że najważniejsze przy robieniu zdjęć jest dla niego naturalne światło. - Fotografia to nic innego jak uchwycenie fal świetlnych. Wiele osób jest nieco rozczarowanych podczas oglądania zrobionych przez siebie fotografii. Nie odzwierciedlają one tego, co człowiek widział w momencie robienia zdjęcia. To dlatego, że ludzkie oko nie jest matrycą aparatu. Ono ma dużo większe możliwości, które nie przekładają się automatycznie na zdjęcie - tłumaczy autor bloga i dodaje, że najlepiej jest robić zdjęcia w dzień pochmurny. Wtedy światło sprzyja fotografującemu.

Na pytanie, czy trudno jest fotografować dzieci, tata Mikołaja odpowiada, że nie. - Wszystko polega na uchwyceniu odpowiedniej chwili, która się nie powtórzy. Trzeba się wykazać refleksem, szybkością, znajomością własnego sprzętu fotograficznego - podsumowuje Grzegorz Bychawski.

Wakacyjne
Wakacyjne zdjęcie Mikołaja, foto: archiwum prywatne autora

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Joanny Mielewczyk z autorem bloga.

Na audycję "Matka Polka Feministka" zapraszamy we wtorki o 16.40.

(fbi, ei)

Czytaj także

Wspólna pasja dziecka i mamy

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2014 20:00
Pani Agnieszka dzieli z synem Krzysztofem, uczniem pierwszej klasy, niezwykłą pasję. Miłość do opery. Została ona zaszczepiona w dziecku od najmłodszych lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kura domowa? Tak! I do tego dumna

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 12:00
- Menedżer mikroświata domowego, solution finder, omnipotentna jednostka do rozwiązywania problemów wszelakich - tak pisze o sobie bohaterka audycji "Matka Polka Feministka". - Mówię o sobie "kura domowa" albo "żona domowa". I jestem z tego dumna - podkreśla Elżbieta Manthey.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama, która odkryła swój sekret szczęścia. I opisuje go

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 23:00
Małgorzata Dawid-Mróz pisze bloga o szczęściu i radości. Banalne? Nic z tych rzeczy. Bo dla niej szczęście to nie złote myśli i zgrane frazesy. - Szczęście to żyć po swojemu, wybierać po swojemu i mieć satysfakcję z codzienności - mówiła w audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tata w budowie", czyli blog o codzienności z córką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 10:00
- Obawiałem się, że proces stawania się ojcem będzie bolesny i pełen kolców. Wiadomo, że więcej rzeczy trzeba planować, ale okazuje się, że nie trzeba rezygnować z życia - mówi w audycji "Matka Polka Feministka" pan Tomasz, tata i autor bloga.
rozwiń zwiń