W podróż do Londynu śladami bajek...

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 17:00
- Mam nadzieję, że te wakacje zostaną w pamięci dzieci jako najwspanialszy wyjazd dzieciństwa - mówi Sabina Kasoń, która przez półtora roku przygotowywała z mężem niezwykłą wyprawę do stolicy Anglii.
Audio
  • Rozmowa z panią Sabiną, która zabrała dzieci w podróż śladem bajek do Londynu (Matka Polka Feministka/Trójka)
Uczestnicy Projektu Londyn znaleźli ławkę misia Paddingtona
Uczestnicy Projektu Londyn znaleźli ławkę misia PaddingtonaFoto: archiwum prywatne

- Najpierw pojechałyśmy same z siostrą męża do Londynu, by świętować nasze urodziny. Zwiedzając zauważyłyśmy, że w Londynie jest wiele śladów bajek. Chciałyśmy, żeby nasze dzieci mogły to zobaczyć... Zaczęły się więc przygotowania do wielkiej wyprawy - relacjonuje pani Sabina.

Najpierw obie panie wybrały bajki: "100 dalmatyńczyków", "Marry Poppins", "Harry Potter", "Sherlock Holmes" i "Piotruś Pan". Jeszcze w 2012 roku pani Sabina postanowiła, że każda pięciozłotówka, która pojawi się w portfelu, będzie odkładana do skarbonki. W ten sposób uzbierała się spora suma, którą można było przeznaczyć na wyjazd.

Przed
Wejście do Muzeum Sherlocka Holmesa, foto: arch. pryw.

Mama razem z dziećmi czytała przed wyjazdem książki, które miały być tematem przewodnim wakacji. - Chyba wtedy, rok temu, dzieci uświadomiły sobie, że za rok będą miały niesamowite wakacje. Przeanalizowałam, które atrakcje są dla nas najważniejsze. Wśród nich było choćby studio Warner Bros, gdzie jest cała scenografia do filmów o Harrym Potterze - opowiada Sabina Kasoń.

Dzieci przygotowały sobie wcześniej segregatory, w które wpinały różne ważne informacje o Londynie: w jakim państwie się znajduje, nad jaką rzeką. - Przygotowałam też grę miejską pt. "Na ratunek bajkom". Dzieciaki otrzymały przed wyjazdem list od Sherlocka Holmesa, w którym prosił je o pomoc. Pisał, że Kapitan Hak uciekł z książki, porwał Sherlocka i chce zawładnąć wszystkimi bajkami. Wiedząc, że dzieci jadą do Londynu, Holmes pytał, czy mogą mu pomóc - mówi pomysłowa mama. Dzieciom zabawa bardzo się spodobała, wszyscy wspólnie grali w nią już w Londynie.

Sabina Kasoń najbardziej cieszy się z tego, że i jej i dzieciom udało się nawiązać kontakt z Michaelem Bondem, autorem bajek o Misiu Paddingtonie. - To jest pan już po 80-tce, bardzo ciepły. Najpierw otrzymałam od niego niezwykle miły list, potem prowadziliśmy korespondencję przez półtora roku. Gdy dowiedział się, że przyjeżdżamy do Londynu, oboje z żoną zaprosili nas do siebie na lunch. Myślałam, że taka osoba nie ma czasu dla zwykłych czytelników, a okazało się, że jednak ma - wspomina Sabina Kasoń.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Joanny Mielewczyk z autorką Projektu Londyn.

Na audycję "Matka Polka Feministka" zapraszamy we wtorki o 16.40.

(fbi/mp)

Czytaj także

Matka Godzilli pisze. I to jak!

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2014 12:00
Zaczęło się od opisywania jedzenia, ale temat okazał się nudny. - Nie jestem typową matką Polką, nie oszukujmy się - mówiła w Trójce Agnieszka Durska, autorka bloga "Matka Godzilli". Zmieniła tematykę i był to strzał w dziesiątkę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kura domowa? Tak! I do tego dumna

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 12:00
- Menedżer mikroświata domowego, solution finder, omnipotentna jednostka do rozwiązywania problemów wszelakich - tak pisze o sobie bohaterka audycji "Matka Polka Feministka". - Mówię o sobie "kura domowa" albo "żona domowa". I jestem z tego dumna - podkreśla Elżbieta Manthey.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mama, która odkryła swój sekret szczęścia. I opisuje go

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 23:00
Małgorzata Dawid-Mróz pisze bloga o szczęściu i radości. Banalne? Nic z tych rzeczy. Bo dla niej szczęście to nie złote myśli i zgrane frazesy. - Szczęście to żyć po swojemu, wybierać po swojemu i mieć satysfakcję z codzienności - mówiła w audycji "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tata w budowie", czyli blog o codzienności z córką

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 10:00
- Obawiałem się, że proces stawania się ojcem będzie bolesny i pełen kolców. Wiadomo, że więcej rzeczy trzeba planować, ale okazuje się, że nie trzeba rezygnować z życia - mówi w audycji "Matka Polka Feministka" pan Tomasz, tata i autor bloga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tata czterolatka dzieli się wiedzą, jak fotografować dzieci

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 12:30
- Gdy tworzyłem blog, moją pierwotną intencją było pokazanie, w jaki sposób robić dobre zdjęcia dzieci. Wszystko polega na uchwyceniu odpowiedniej chwili, która się nie powtórzy - mówi w audycji "Matka Polka Feministka" Grzegorz Bychawski, autor bloga fotograficznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadowolić "grymaśników", czyli blog dla alergików

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:00
Pinkcake.blox.pl to blog dla alergików, nie do końca o dzieciach, ale to one były inspiracją. Ich mama Małgorzata Kalemba-Drodż przyznaje, że gotować codziennie nie lubi.
rozwiń zwiń