Tato na wychowawczym – bezcenne!

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 15:43
- Ojciec na wychowawczym? Najlepsza rzecz na świecie! Pamiętam jak dziecko rosło, uczyło się myśleć, obserwować. To są relacje zbudowane między mną a córką nie do powtórzenia, tego się nie da nadrobić po pracy, w weekendy - przekonuje jeden z gości audycji "Matka Polka Feministka".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Dr Małgorzata Sikorska, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wyjaśnia, że modele wychowawcze się zmieniają i obecnie jesteśmy rodzicami bardziej świadomymi i nie dotyczy to jedynie matek, ale także ojców. - Zmieniają się normy społeczne, kiedyś był model ojca nieobecnego, albo był rzeczywiście nieobecny, albo jak już był obecny, to mieliśmy obrazek ojca, który wraca po pracy, bierze gazetę i mało go interesuje, co się dzieje z dzieckiem - opowiada gość Joanny Mielewczyk.

Teraz wystarczy pooglądać seriale i o ile spotkamy w nich przeważnie cały czas dość tradycyjny model rodziny, to zobaczymy także zaangażowanie ojców w naprawdę wielu scenach. - Widać też ojców w przestrzeni publicznej. Kiedyś byli raczej niewidoczni, sama idea porodów rodzinnych też na to wskazuje - zauważa socjolog. Monika - mama Tymona, Ani, Piotra i Małgosi, przyznaje, że do domowych porodów przekonał ją właśnie mąż, który znalazł namiary na położną, która chętnie przyjeżdża do takich porodów.

Dlaczego wychowywanie to rodzinna sprawa oraz skąd się wzięło przekonanie, że ojcowie bardziej nadają się do zabaw z dziećmi? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Matka Polka Feministka".

Pozostałe odcinki cyklu mogą Państwo znaleźć >>> tu.

Na audycję Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" zapraszamy w każdy wtorek o godz. 16.50.

(ed)

Czytaj także

Prawie co trzecie dziecko wychowuje się bez ojca

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2012 12:17
- Spośród tych 3 milionów dzieci, około 1,2 miliona wymaga leczenia psychologicznego lub psychiatrycznego - mówi prezes Stowarzyszenia Centrum Praw Ojca i Dziecka, Ireneusz Dzierżęga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Matka Polka Feministka" wkracza do Trójki

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2012 16:21
Zapraszamy na nowy cykl - "Matka Polka Feministka" - o polskiej rodzinie. O seksie, o pracy zawodowej, o tym, komu stereotyp Matki Polki doskwiera najbardziej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowywać to kochać i wymagać

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 14:16
Kompetentny rodzic ma świadomość tego, co mówi i robi. Nawet jak się "obsunie" w swojej postawie wychowawczej, to wie jak zawrócić, co zmienić.
rozwiń zwiń