X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rodzina to podstawa!

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 17:56
- Odeszliśmy od modelu rodziny wielopokoleniowej, która jeszcze 20-30 lat temu była czymś naturalnym - mówi socjolog dr Magdalena Arczewska. Teraz dominuje w Polsce zupełnie inny model.
Audio
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjne
Rodzina. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Dochodzimy do modelu rodziny nuklearnej, czyli są rodzice z dziećmi, oddzielają się od swoich najbliższych krewnych - opowiada dr Magdalena Arczewska. Ludzie wyjeżdżają z rodzinnych miast najpierw na studia, potem w poszukiwaniu lepszej pracy czy tańszego mieszkania. - Dodatkowo zmienia się liczebność rodziny. Coraz częściej są to rodzice i  jedno dziecko - podkreśla dr Małgorzata Sikorska.

- Po powrocie do pracy i tak mam kłopot organizacyjny, bo dziecko zostawiam w przedszkolu o godzinie 8, odbieram o 18. Przez 10 godzin dziennie moje dziecko jest w obcym miejscu z obcymi ludźmi, jakbym do tego miała teraz dodać drugie dziecko, to dochodzi jeszcze organizacja mojej pracy, przedszkola i szkoły. I po prostu sobie tego nie wyobrażam - opowiada mama jedynaczki, jedna z rozmówczyń Joanny Mielewczyk.

Jak postrzegane są rodziny wielodzietne? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji "Matka Polka Feministka". Pozostałe odcinki cyklu mogą Państwo znaleźć >>> tu.

Badania pokazują, że to mężczyźni chcą mieć więcej dzieci niż kobiety, socjologowie tłumaczą niechęć kobiet to faktem, że to kobiety coraz więcej tracą, mają większe koszty posiadania dzieci - wypadają z rynku pracy, są poddane obciążeniom psychologicznym, bo siłą rzeczy obowiązki związane z opieką nad dzieckiem spadają przeważnie na jedną osobę.

Na audycję Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" zapraszamy w każdy wtorek o godz. 16.50.

(ed)

Czytaj także

Rodzicielstwo to gigantyczny wydatek… energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2012 19:00
Aleksandra Piotrowska (psycholog): Wraz z narodzinami dziecka pojawia się w naszym życiu nie tylko niewyobrażalna radość i szczęście, ale też permanentne zmęczenie, niewyspanie, przepracowanie, które jest wyrokiem na kilka, a nawet kilkanaście lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Polka wielofunkcyjna

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2012 13:00
- Może pranie rozwiesić, może tę podłogę przetrzeć… To jest jakiś samonakręcający się silniczek w matce, który sprawia, że ona najpierw wszystko zrobi, a potem padnie – mówi mama dwójki dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowywać to kochać i wymagać

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 14:16
Kompetentny rodzic ma świadomość tego, co mówi i robi. Nawet jak się "obsunie" w swojej postawie wychowawczej, to wie jak zawrócić, co zmienić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego mężczyźni boją się dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 15:15
Wielu mężczyzn nie chce mieć dzieci. Dzieci oznaczają ograniczenie wolności. Ci, którzy decydują się na bycie ojcem, tatą wyobrażają sobie to inaczej niż jest w rzeczywistości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowywać miękko, ale konsekwentnie

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2012 22:00
Socjolog dr Małgorzata Sikorska przekonywała w audycji "Matka Polka Feministka”, że powszechnie propagowanym wzorem jest nie przedmiotowe, a podmiotowe podejście do dziecka.
rozwiń zwiń