X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Trudna droga do rodzicielstwa

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 17:47
- Myślę, że są miliony takich historii, że mamy walczą o swoje dzieci, ojcowie walczą o swoje dzieci. Nasza jest o tyle inna, że bardzo dużo się działo w tym czasie, ale warto było - mówi pani Emilia, która wraz z panem Tomkiem opowiadała Joannie Mielewczyk o trudnej drodze do rodzicielstwa.
Audio
Trudna droga do rodzicielstwa
Foto: Glow Images/East News

U pani Emilii zdiagnozowano mięśniaki macicy. Na tyle poważne, że lekarz zasugerował, że gdybym był jej ojcem zabroniłby jej starać się o dziecko. Ale pani Emilia i pan Tomasz uparli się. - Żona przeszła dwie operacje usunięcia mięśniaków, mnóstwo rzeczy się po drodze działo, ale zawsze towarzyszyła nam wiara - opowiada pan Tomasz. W końcu się udało i pojawiła się upragniona ciąża.

- Ciąża bliźniacza jednojajowa, jednoowodniowa i jednokosmówkowa, czyli najbardziej skomplikowana i najrzadziej spotykana, jaka tylko się może zdarzyć - mówi pani Emilia. Od 11. tygodnia była w szpitalu, a przy jej łóżku mnóstwo lekarzy i studentów.

Przyznaje, że nie spodziewała się ciąży, w której będzie biegać za wyprawką. Marzyła tylko, by donosić dzieci do bezpiecznego tygodnia. Minęła 23. tydzień, czyli ten kiedy w Polsce ratuje się dzieci. Potem magiczną datą był 26., następnie 28. tydzień. - Liczył się każdy dzień. Marzyła mi się ta trójka z przodu i było 31. i dziewczynki przyszły na świat - opowiada rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

Po skomplikowanym porodzie pani Emilia przeszła jeszcze operację usunięcia macicy. - Dziewczynki dostały po jednym malutkim punkciku. Nie przeszkadzało im to i za chwilę dostały 3, 5, 7 punktów, dawały radę. Hasło tego najszczęśliwszego czasu w naszym życiu, czyli pierwszych sześciu dni, było takie: "Kukiełki idą jak burza!". Wszyscy lekarze przychodzili do nas z gratulacjami, pytając na czym polega ten cud - wspomina pani Emilia.

Pan Tomasz wyjaśnia, że nie da się opisać uczucia, kiedy zobaczy się tak wyczekiwane dzieci. - Pamiętam nasz pierwszy kontakt, jak się im przedstawiłem, przywitałem - opowiada. W szóstej dobie odbyła się wielka feta w szpitalu. - Po drzemce wróciłam na górę i było widać, że z Poleczką coś jest nie tak. Zaczął się dramat. Pani doktor spytała czy chcemy ochrzcić dziecko - wspomina pani Emilia. Dziewczynka zmarła wieczorem.

- Wtedy poznałem, co to są ambiwalentne uczucia. Z jednej strony przeogromna radość, że ma się dziecko, z drugiej strony ból straty. Trzymało nas przy zdrowych zmysłach to, że była Tosia - mówi pan Tomek.

Adres bloga:http://teatrzykkukielkowy.blogspot.com/

Na audycję Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" zapraszamy w każdy wtorek o godz. 16.35. Zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl

Czytaj także

Ojca Raj to nadal blog ogromnie dumnego ojca

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2013 15:00
Bartek, tato Hani i Mai, prowadzenie bloga zaczął w listopadzie 2007 roku, po wielkim namyśle. Szybko zrozumiał, że jego pisanie nie będzie o zasmarkanych noskach, a o ojcowskiej dumie z dzieci. Pisał, aż nagle skończył się Ojca Raj…
rozwiń zwiń

Czytaj także

Blaski i cienie wczesnego macierzyństwa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 17:00
- Nie miałam tyle cierpliwości i spokoju - przyznaje Alicja, która urodziła syna Franka jeszcze na studiach. I jak sama mówi, była do tego zupełnie nieprzygotowana. Co najbardziej ją zaskoczyło?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy dzieci dzieli pokolenie

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2013 22:00
Po raz pierwszy została mamą pod koniec szkoły średniej. Dwadzieścia lat minęło i została mamą po raz drugi. Pani Agnieszka o doświadczeniu późnego i wczesnego macierzyństwa opowiadała Joannie Mielewczyk w kolejnej odsłonie cyklu "Matka Polka Feministka".
rozwiń zwiń