Matka z drugiej strony biurka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 18:01
Rzadko potrafimy postawić się na miejscu pracodawcy, a z jego perspektywy sytuacja wygląda tak: mama znika z pracy, czasem na kilka lat, a potem musi zostać przyjęta na stanowisko przynajmniej równorzędne z tym, które opuściła, podczas gdy przez 3-4 lata w firmie może zmienić się wszystko.
Audio
  • Matka z drugiej strony biurka (Matka Polka Feministka/Trójka)
Matka z drugiej strony biurka
Foto: Glow Images/East News

W audycji "Matka Polka Feministka" dużo rozmawialiśmy już o tym jak pracodawcy traktują rodziców, ale warto na rodzicielstwo spojrzeć także z punktu widzenia pracodawcy. Mama dwójki dzieci Urszula Zielińska, która jest koordynatorem zespołu wynagrodzeń i administracji personalnej w jednej z firm medycznych, przekonuje, że choć to nie jest proste, nie jest niemożliwe. Okazuje się, że można prowadzić biznes tak jak byśmy chcieli i żeby pracownicy, którzy u nas pracują mieli satysfakcję, zarówno z pracy jak i swojego życia prywatnego.

- Pokolenie, które w tej chwili wchodzi na rynek pracy nie chce już uczestniczyć w wyścigu szczurów jak kiedyś, kosztem życia rodzinnego lub prywatnego i trzeba im stworzyć takie warunki pracy, żeby to było możliwe. Inaczej nie będą w pracy efektywni, a pracodawca nie będzie mógł poprzez pracowników realizować swoich celów - wyjaśnia rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

Gość Trójki tłumaczy, że dobrze zorganizowana mama będzie lepszym, bardziej efektywnym pracownikiem, choć gdy dzieci są małe, trudno jej będzie pracując nie myśleć jednocześnie o tym, co dzieje się w domu. - Musiałam do tego dojrzeć, nauczyć się dystansu, pomógł mi on zarówno w pracy, jak i w domu - opowiada Urszula Zielińska.

W jaki sposób kobiety informują pracodawców, że są w ciąży, kiedy wracają do pracy i z jakimi dylematami w momencie ich powrotu do firmy muszą się liczyć i borykać przełożeni? Posłuchaj całej audycji.

Jakie były te powroty w Państwa przypadku? Zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl Audycja Joanny Mielewczyk gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

Zobacz więcej na temat: dzieci praca rodzice

Czytaj także

Dziecięca rewolucja w życiu pary

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2013 09:09
W Polsce bardzo często dzieje się tak, że gdy w związku, który do tej pory był partnerski, pojawia się dziecko, następuje zmiana na tradycyjny podział ról - kobieta zostaje w domu, mężczyzna pracuje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedsiębiorcze mamy mogą być inspiracją – konkurs rozwiązany!

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2013 18:42
Ponad 60 listów, a w nich opowieści mam o tym, jak macierzyństwo wpłynęło na ich zawodowe plany. Panie decydują się na rozpoczęcie własnej działalności po to, by lepiej zarządzać godzinami pracy i móc więcej czasu poświęcać dzieciom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Demografowie alarmują: w Polsce coraz mniej dzieci

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 15:09
Dzietność w Polsce jest jedną z najniższych na świecie. Grozi nam nie tylko katastrofa demograficzna ale także finansowa.
rozwiń zwiń