Wszystkie Matki są bohaterkami

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2013 23:00
Zapraszamy na spotkanie z Matką Patriotką, Eko Mamą, Mamą z Zasadami, Mamą Feministką. W gronie rozmówczyń Joanny Mielewczyk nie mogło zabraknąć też …Matki Polki Tańczącej. - Dałam życie mojemu dziecku, muszę być dla niego cudowną matką, ale ja nie mam prawa zapominać o sobie - mówi Joanna Kondrat, piosenkarka i młoda mama.
Audio
  • Wszystkie Matki są bohaterkami (Matka Polka Feministka/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak wychować dziecko na patriotę? - To wdrażanie dziecka w pewne zasady postępowania najpierw rodziny i właśnie rodzina jest mikroojczyzną, później dziecko te zasady będzie przenosić na szersze grunty i będzie brało odpowiedzialność za naród, za ojczyznę - przekonuje Matka Patriotka, Maria Piasecka-Łopuszańska, która jest szefową organizacji Kobiety dla Narodu, a prywatnie mamą córki i syna. W jej rodzinie historia miała zawsze ogromne znaczenie, stąd patriotyczny styl wychowywania dzieci. - Kształtowanie dobrego człowieka jest kształtowaniem dobrego patrioty. Znajomość historii budzi poczucie dumy narodowej, odpowiedzialności i pewną odporność na niewybredne stereotypy - mówi rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

W rodzinie z zasadami dzieci wszystkie obowiązki mają rozłożone w miarę swoich możliwości. - W naszym domu są określone zasady, wszyscy razem sprzątamy, nie ma u nas perfekcyjnej pani domu - zaznacza Małgorzata Lech-Krawczyk, Mama z Zasadami. Podkreśla, że jest przeciwniczką wychowania bezstresowego i wierzy, że i dzieciom i dorosłym lepiej żyje, gdy za pomocą pewnych reguł świat jest uporządkowany i daje tym samym poczucie bezpieczeństwa.

Pani Małgorzata aktywnie uczestniczy w rozwijaniu pasji i umiejętności swoich córek. Kiedy dziewczynki były małe założyła dla nich przedszkole, bo nie znalazła placówki, która odpowiadałaby jej wymogom. Kiedy byłby starsze, założyła szkołę podstawową. - Od 3. roku życia dzieci uczą się angielskiego, rosyjskiego i mandaryńskiego - opowiada Mama z Zasadami. Pytana czy inwestowanie w córki opłaciło się, odpowiada: - Tak samo nauczanie, jak i wychowanie, to proces rozciągnięty w czasie i to znacznie. Będę mogła powiedzieć, że się opłaciło jak moje dziecko będzie dobrym człowiekiem - wyjaśnia.

Czy trudno wykonywać dziecko zgodnie z zasadami feministycznymi? - Na pewno tak, zwłaszcza, że mam córkę i chciałbym, żeby żyła w lepszym świecie, w którym prawa kobiet są lepiej przestrzeganie niż teraz - mówi Mama Mirella, feministka od zawsze. Jak wygląda pokazywanie świata niezdominowanego przez kolor różowy i co Kopciuszek mógłby robić zamiast całe życie czekać na księcia? Posłuchaj całej opowieści w "Matce Polce Feministce"!

Czy ekorodzicielstwo jest tańsze i co właściwie robi Matka Polka Tańcząca? Mama Alicja, Eko Mama, wyjaśnia, że ekorodzicielstwo nie jest dużym wydatkiem, a wychowywanie dzieci w zgodzie z naturą może być nawet oszczędnością dla domowego portfela. Matka Polka Tańcząca - jak wyjaśnia piosenkarka i młoda mama, Joanna Kondrat - to matka, która na każde pytanie o to jak sobie radzi w tym błogosławionym kataklizmie, jakim jest macierzyństwo, odpowiada, że jest naprawdę świetnie.

Artystka zaangażowania w kampanię społeczną "Początek w rodzinie" Matce Polce Feministce opowiada o emocjach związanych z macierzyństwem. - Mówiąc o Matce Polce Tańczącej mam na myśli szereg takich matek, które za wszelką cenę starają się świetnie wyglądać i dobrze się czuć wtedy, kiedy wszystko dookoła i w nich krzyczy, że jest naprawdę źle i potrzebują pomocy - przekonuje Joanna Kondrat. Tłumaczy, że jest mamą świadomą błędów, które popełni i daje sobie na to przyzwolenie, bo to jeden ze sposobów, by nie stać się niewolnikiem macierzyństwa.

Więcej informacji o kampanii społecznej "Początek w rodzinie" znajdą Państwo TU<<<

Zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl Audycja Joanny Mielewczyk gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

Zobacz więcej na temat: dzieci macierzyństwo

Czytaj także

Matka z drugiej strony biurka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 18:01
Rzadko potrafimy postawić się na miejscu pracodawcy, a z jego perspektywy sytuacja wygląda tak: mama znika z pracy, czasem na kilka lat, a potem musi zostać przyjęta na stanowisko przynajmniej równorzędne z tym, które opuściła, podczas gdy przez 3-4 lata w firmie może zmienić się wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poronienie - czas zabliźnia rany, ale blizna pozostaje

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 09:30
- Trzeba przeżyć każdy dzień roku, każdą porę roku, każde święto bez tego dziecka i dopiero wtedy można się zacząć godzić z jego stratą, czyli musi minąć rok. Warto to uświadamiać - mówi pani Maria, która straciła synka w 9. miesiącu ciąży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Matka Polka po przejściach

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2013 19:15
- Wielu ludzi żyje w toksycznych związkach i boi się do tego przyznać. Znacznie mniejsza grupa podejmuje jakiekolwiek kroki w kierunku, by to zmienić, bo to jest trudne - opowiada rozmówczyni Joanny Mielewczyk w audycji "Matka Polka Feministka". Dziś pani Agnieszka może powiedzieć, że jest szczęśliwa. Zanim to jednak nastąpiło, musiała zmierzyć się z trudną decyzją…
rozwiń zwiń