Kiedy pada diagnoza: autyzm

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 19:33
- Miałam jedno dziecko, jak urodził się Oskar, a tak naprawdę zanim dowiedziałam się czegokolwiek o Oskarze, to już miałam też trzecie dziecko. Wszystkie kłopoty, które się pojawiały, doprowadziły do myślenia o nim jako o "zaniedbanym, biednym, średnim dziecku" - opowiada pani Dorota, mama autystycznego chłopca.
Audio
  • Kiedy pada diagnoza: autyzm (Matka Polka Feministka/Trójka)
Kiedy pada diagnoza: autyzm
Foto: sxc.hu

Według szacunkowych danych w Polsce jest ponad 30 tys. osób chorych na autyzm. - Był krańcowo niegrzeczny, robił wszystko, czego nie wolno, nie interesowało go nic, co wolno - mówi pani Dorota i tłumaczy, że zachowanie synka nawet trudno było nazwać buntem, ponieważ nie było rzeczy, która mogłaby go zatrzymać.

- Nie reagował na kary. Nie miał żadnej empatii, jeżeli płakałam doprowadzona do furii, to on się śmiał - wspomina. Doskonale pamięta momenty, gdy myślała, że dziecko przez cały dzień słyszy same złe rzeczy i że powinno choć raz usłyszeć coś dobrego. - Siadałam w jego pokoju jak spał i mówiłam do niego miłe rzeczy, bo w ciągu dnia nie było możliwości - wyjaśnia rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

O autyzmie dowiedziała się, gdy synek skończył 3 lata. Zapamiętała dobrze dzień diagnozy, kiedy dotarło do niej, że z Oskarem nigdy nie będzie idealnie. - Wtedy postawiłam sobie takie zadanie, że jeśli on w ciągu roku nie zacznie być w jakiś sposób do opanowania, to go oddam do adopcji. Byłam już wtedy sama z nimi. Nie widziałam szansy na to, żeby zajmować się autystycznym dzieckiem i nie zaniedbać pozostałych dzieci - opowiada "Matce Polce Feministce".

Zapraszamy do odwiedzenia bloga Mamy Oscara.

Jak wygląda dzień Oskara, co lubi, a za czym nie przepada i jak można się tego wszystkiego nauczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się swoją historią, zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl

Audycja Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

(ed)

Zobacz więcej na temat: autyzm dzieci rodzice

Czytaj także

Autyzm: zobacz, jak wygląda dla nich świat

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 18:30
Niezwykłą wystawę "Cube" można oglądać w warszawskim Zespole Szkół Specjalnych nr 92. Placówka organizuje także warsztaty "Autyzm wprowadza zmysły w błąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - wczesna diagnoza jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 19:00
Autyzm to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata obok raka, cukrzycy czy AIDS - tak oficjalnie uznało ONZ. Szacuje się, że w Polsce dotyka on jedną osobę na 300.
rozwiń zwiń