X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kiedy pada diagnoza: autyzm

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 19:33
- Miałam jedno dziecko, jak urodził się Oskar, a tak naprawdę zanim dowiedziałam się czegokolwiek o Oskarze, to już miałam też trzecie dziecko. Wszystkie kłopoty, które się pojawiały, doprowadziły do myślenia o nim jako o "zaniedbanym, biednym, średnim dziecku" - opowiada pani Dorota, mama autystycznego chłopca.
Audio
  • Kiedy pada diagnoza: autyzm (Matka Polka Feministka/Trójka)
Kiedy pada diagnoza: autyzm
Foto: sxc.hu

Według szacunkowych danych w Polsce jest ponad 30 tys. osób chorych na autyzm. - Był krańcowo niegrzeczny, robił wszystko, czego nie wolno, nie interesowało go nic, co wolno - mówi pani Dorota i tłumaczy, że zachowanie synka nawet trudno było nazwać buntem, ponieważ nie było rzeczy, która mogłaby go zatrzymać.

- Nie reagował na kary. Nie miał żadnej empatii, jeżeli płakałam doprowadzona do furii, to on się śmiał - wspomina. Doskonale pamięta momenty, gdy myślała, że dziecko przez cały dzień słyszy same złe rzeczy i że powinno choć raz usłyszeć coś dobrego. - Siadałam w jego pokoju jak spał i mówiłam do niego miłe rzeczy, bo w ciągu dnia nie było możliwości - wyjaśnia rozmówczyni Joanny Mielewczyk.

O autyzmie dowiedziała się, gdy synek skończył 3 lata. Zapamiętała dobrze dzień diagnozy, kiedy dotarło do niej, że z Oskarem nigdy nie będzie idealnie. - Wtedy postawiłam sobie takie zadanie, że jeśli on w ciągu roku nie zacznie być w jakiś sposób do opanowania, to go oddam do adopcji. Byłam już wtedy sama z nimi. Nie widziałam szansy na to, żeby zajmować się autystycznym dzieckiem i nie zaniedbać pozostałych dzieci - opowiada "Matce Polce Feministce".

Zapraszamy do odwiedzenia bloga Mamy Oscara.

Jak wygląda dzień Oskara, co lubi, a za czym nie przepada i jak można się tego wszystkiego nauczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Jeśli chcieliby Państwo podzielić się swoją historią, zapraszamy do kontaktu: matkapolka@polskieradio.pl

Audycja Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

(ed)

Zobacz więcej na temat: autyzm dzieci rodzice

Czytaj także

Autyzm: zobacz, jak wygląda dla nich świat

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2013 18:30
Niezwykłą wystawę "Cube" można oglądać w warszawskim Zespole Szkół Specjalnych nr 92. Placówka organizuje także warsztaty "Autyzm wprowadza zmysły w błąd".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autyzm - wczesna diagnoza jest kluczowa

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 19:00
Autyzm to jeden z największych problemów zdrowotnych współczesnego świata obok raka, cukrzycy czy AIDS - tak oficjalnie uznało ONZ. Szacuje się, że w Polsce dotyka on jedną osobę na 300.
rozwiń zwiń