X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Włoski fenomen: mamizm

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 18:18
- Z matkami są bardzo związani przede wszystkim Włosi. Bardzo często spotyka się rodziny składające się z mamy i czterdziestokilkuletniego mężczyzny, którzy mieszkają razem - opowiada Julia Wollner, italianistka, redaktor naczelna magazynu "La Rivista".
Audio
  • Mamizm, włoski fenomen (Matka Polka Feministka/Trójka)
Włoski fenomen: mamizm
Foto: sxc.hu

Rozmówczyni Joanny Mielewczyk zaznacza, że we Włoszech oprócz mężczyzn długo niemogących opuścić domowego gniazda w oczy rzucają się także metody wychowawcze, a szczególnie to, jak chowane są malutkie dzieci.

- Pewne rzeczy dla Polaków mogą być zaskakujące, np. podejście do diety. Dzieciom od bardzo młodego wieku podaje się sery. Jednym z pierwszych dań, które jedzą 3-4-miesięczne maluchy jest zupka posypana parmezanem - opowiada Julia Wollner.

Włosi zgodnie z powiedzeniem, że dobre wino robi dobrą krew, dolewają też maluchom do jedzenia odrobinę czerwonego wina. - Ale warto się od nich uczyć, że dziecko żyje rytmem swoich rodziców. Nikomu tam w restauracji nie przeszkadza krzyczący maluch, bo to taki mały skaczący cud. Jest to absolutnie społecznie akceptowane - mówi gość "Matki Polki Feministki".

Z kolei tato-Włoch, Paolo mieszkający w Polsce ponad 30 lat, przyznaje, że zauważa hałaśliwe włoskie dzieci szczególnie w popularnych miejscach wypoczynku. - W Polsce przypisuję dużą pozytywną rolę szkole. Wydaje mi się, że ta włoska stała się z czasem mniej rygorystyczna - ocenia.

W wakacyjnych odcinkach audycji "Matka Polka Feministka” przyglądaliśmy się modelom wychowania dzieci stosowanym w różnych krajach. Dowiedzieliśmy się m.in. jak dziećmi zajmują się Szwedzi , Brazylijczycy , Finowie i Anglicy .

Audycja Joanny Mielewczyk "Matka Polka Feministka" gości na antenie w każdy wtorek o godz. 16.35.

(ed)

Zobacz więcej na temat: dzieci wychowanie

Czytaj także

Brazylijski model wychowania: dziecko zabiera się wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2013 16:00
- Gdy miałam cztery lata, zdarzało się, że byłam z rodzicami w szkole samby do 3 nad ranem. My, Brazylijczycy wozimy dzieci wszędzie ze sobą - mówi Adriana, która dwójkę dzieci urodziła w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie jest tunezyjskie wychowanie?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 20:00
- Najbardziej zaskakuje mnie w Polsce fakt, że tak wiele się z dziećmi rozmawia. Matka potrafi rozmawiać godzinę z rocznym dzieckiem. Jestem pewien, że ono tego nie rozumie, choć podziwiam jej cierpliwość. Obawiam się, że nie jestem tak cierpliwy – mówi Tunezyjczyk, Samir.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wychowywanie dzieci w Senegalu: nawet daleki krewny ma coś do powiedzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2013 17:02
- W Polsce dalsza część rodziny nie ma nic do gadania, jeżeli chodzi o wychowywanie dzieci - twierdzi Senegalczyk, z którym rozmawiała Joanna Mielewczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Meksyk należy do bardzo młodych matek

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2013 17:35
Czasami różnice kulturowe są nie do przezwyciężenia. Tak było w przypadku mamy Leny, która z Meksyku wróciła do Polski, dziecko urodziła jednak tam. - Urodziłam o 5 nad ranem, o godzinie 14 wyszłam ze szpitala z dzieciątkiem - opowiada.
rozwiń zwiń