X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Świat bez wojen? "Jest ich mniej, ale się prywatyzują"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 22:08
- Ciężko jest powiedzieć, ile dokładnie wojen toczy się obecnie na świecie. Niestety, jeśli chodzi o ich ograniczenie, jestem pesymistą – mówił w Trójce dr Kacper Rękawek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Czy możliwy jest świat bez wojen? Czy nieskończoność to dużo? Jak sobie zrobić dobry rok? (Znaki zapytania/ Trójka)
Irak: demonstranci niosą trumnę z ciałem jednej z ofiar ataku wojskowego
Irak: demonstranci niosą trumnę z ciałem jednej z ofiar ataku wojskowego Foto: PAP/EPA/MOHAMMED JALIL

Problemem w zliczeniu konfliktów jest sama definicja wojny. - Bo wielu mieszkańców Afryki mogłoby się nie zgodzić  z naszą definicją wojny. Zresztą europejskie rozumienie wojny, jako konfliktu między dwoma państwami, odchodzi do lamusa. Teraz najczęściej mamy do czynienia z konfliktami między jakimiś aktorami niepaństwowymi – tłumaczył gość Marcina Gutowskiego w audycji "Znaki zapytania".

Kacper Rękawek zaznaczył przy tym, że wojny przenoszą się w cyberprzestrzeń, a także coraz częściej na grunt gospodarczy. Do tego wojna się prywatyzuje, bo coraz większą rolę w konfliktach zbrojnych odgrywają najemnicy.

Więcej odpowiedzi na intrygujące pytania na stronie audycji "Znaki zapytania">>

– Prywatyzacja w dobie poszanowania praw człowieka wydaje się czymś nienormalny. Jednak z drugiej strony, przecież nie chcemy żeby "nasi chłopcy" ginęli na wojnach, więc może najemnicy? I oczywiście jest to pewnego rodzaju perwersyjna logika, żeby zatrudniać kogoś w takim celu, żeby do tego płacić mu więcej... Plus jednak jest taki, że jeżeli coś złego się stanie, możemy powiedzieć że to nie my. Dodatkowo, w przypadku ofiar, nie ma takiej żałoby, jaka byłaby, gdyby wysyłać na front własnych żołnierzy. To jednak decyzje, które trzeba podejmować  ze świadomością konsekwencji, jakie działanie takich ludzi może nieść – tłumaczył gość Trójki.

Czy społeczność międzynarodowa może zatem ograniczyć liczbę wojen? – Ja jestem pesymistą. Ciężko będzie ograniczyć liczbę konfliktów, bo coraz rzadziej mamy do czynienia z czystą sytuacją, w której są tylko dwie strony. Dziś stron konfliktów jest nawet kilkadziesiąt i za każdą z nich stoją jakieś siły – dodał Kacper Rękawek.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy więcej o szansie na świat bez wojen. Ponadto, wspólnie ze Słuchaczami, szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

- czy nieskończoność to dużo,

- jak sobie zrobić dobry rok?

Na audycję "Znaki zapytania" zaprasza Marcin Gutowski.

Audycja powstała we współpracy z Miesięcznikiem ZNAK

/

(ei)

Czytaj także

Zimbardo o walce z traumą: ciesz się rodziną, jedzeniem, życiem

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2013 09:36
W nowej książce "Siła czasu" Philip Zimbardo pokazuje przełomowe podejście do terapii osób z traumatycznymi wspomnieniami. - Chcemy, żeby ludzie byli bardziej skupieni na teraźniejszości i przyszłości. Ważne żebyśmy czerpali radość z rodziny, przyjaciół, dobrego jedzenia, wina czy seksu, ale w sposób zrównoważony – mówił w Trójce światowej sławy psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Plany MON na Nowy Rok: m.in. przetarg na okręty podwodne

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2014 12:16
Resort obrony chce również m.in. rozstrzygnąć przetargi na śmigłowce i samoloty szkolne. Program modernizacji armii do 2022 roku ma pochłonąć 91,5 mld zł.
rozwiń zwiń