Kim są polscy Żydzi?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 21:00
- Nie znamy Żydów. Na pytanie o to, ilu ich jest w naszym kraju, często pojawiają się absurdalne odpowiedzi - na przykład milion albo kilkaset tysięcy. Tymczasem jest ich maksymalnie 20-30 tysięcy - mówi w audycji "Znaki zapytania" dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Kim są polscy Żydzi?
Foto: Glow Images/East News

We wtorek 28 października w Warszawie zostanie otworzone Muzeum Historii Żydów Polskich. Marian Turski, przewodniczący rady muzeum, ocalały z holokaustu, opowiada w audycji Marcina Gutowskiego o idei, która towarzyszyła powstaniu tego miejsca. - Naszym zamysłem było, że to ma być muzeum o życiu, o twórczości, o rozwoju, istnieniu i funkcjonowaniu Żydów w ciągu niemal tysiąca lat. Miejsc zagłady, autentycznych, jest niestety aż nadto, żebyśmy budowali muzeum zagłady - mówi.

Dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawia wyniki badań naukowych dotyczących tożsamości Żydów. - Wśród współcześnie żyjących w Polsce Żydów są zarówno osoby religijne, jak i całkowicie świeckie. To, co ich łączy, to wyczulenie na kwestie antysemityzmu i to, że są dziećmi czy wnukami osób, które przeżyły holocaust, lub rodzinami osób, które zginęły - zauważa psycholog.

Jak wynika z ogólnopolskich badań socjologicznych, Polacy w większości nie wiedzą, kim jest polski Żyd. - Tymczasem jest to przeważnie człowiek z wyższym wykształceniem, wielu z nich wykłada na uczelniach - mówi gość audycji. Z czego to wynika? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Nagranie jest dołączone do artykułu.

W programie zastanawialismy się też nad tym, kiedy czas jest wolny, oraz nad tym, czy sroki to złodziejki.

Na audycję "Znaki zapytania" w niedzielę między 11.05 a 12.00 zaprasza Marcin Gutowski.

(fbi/iwo)

Zobacz więcej na temat: Marcin Gutowski Trójka Żydzi

Czytaj także

Eklektyczne fascynacje muzyczne Marcina Gutowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 17:00
- Sprawiłeś mi tym zaproszeniem do audycji ogromną przyjemność - powiedział Tomaszowi Żądzie Marcin Gutowski. - Przygotowując się do programu przez cały weekend wracałem wspomnieniami do muzyki mojego dzieciństwa i wczesnej młodości - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można wypisać się z Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:40
- Udało mi się dokonać apostazji, chociaż proboszcz, u którego złożyłem pismo, nie był zbyt miły - mówił w audycji "Znaki zapytania" Marcin Marczewski. - Duszpasterzowi nigdy nie jest obojętne, że ktoś chce opuścić Kościół - przyznał ks. Józef Kloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrobki służyły jako budulec. Teraz wracają na cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 19:00
Żydowskie nagrobki, które przed laty zostały użyte jako budulec różnych konstrukcji, wracają z warszawskiego parku na cmentarz. Jeszcze półtora roku temu wydawało się, że taki scenariusz nie będzie możliwy. - Macewy muszą mieć swoje godne miejsce, to są nagrobki - mówi zastępca burmistrza warszawskiej Pragi Południe Jarosław Karcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń