X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kim są polscy Żydzi?

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 21:00
- Nie znamy Żydów. Na pytanie o to, ilu ich jest w naszym kraju, często pojawiają się absurdalne odpowiedzi - na przykład milion albo kilkaset tysięcy. Tymczasem jest ich maksymalnie 20-30 tysięcy - mówi w audycji "Znaki zapytania" dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego.
Audio
Kim są polscy Żydzi?
Foto: Glow Images/East News

We wtorek 28 października w Warszawie zostanie otworzone Muzeum Historii Żydów Polskich. Marian Turski, przewodniczący rady muzeum, ocalały z holokaustu, opowiada w audycji Marcina Gutowskiego o idei, która towarzyszyła powstaniu tego miejsca. - Naszym zamysłem było, że to ma być muzeum o życiu, o twórczości, o rozwoju, istnieniu i funkcjonowaniu Żydów w ciągu niemal tysiąca lat. Miejsc zagłady, autentycznych, jest niestety aż nadto, żebyśmy budowali muzeum zagłady - mówi.

Dr Michał Bilewicz, psycholog społeczny z Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawia wyniki badań naukowych dotyczących tożsamości Żydów. - Wśród współcześnie żyjących w Polsce Żydów są zarówno osoby religijne, jak i całkowicie świeckie. To, co ich łączy, to wyczulenie na kwestie antysemityzmu i to, że są dziećmi czy wnukami osób, które przeżyły holocaust, lub rodzinami osób, które zginęły - zauważa psycholog.

Jak wynika z ogólnopolskich badań socjologicznych, Polacy w większości nie wiedzą, kim jest polski Żyd. - Tymczasem jest to przeważnie człowiek z wyższym wykształceniem, wielu z nich wykłada na uczelniach - mówi gość audycji. Z czego to wynika? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. Nagranie jest dołączone do artykułu.

W programie zastanawialismy się też nad tym, kiedy czas jest wolny, oraz nad tym, czy sroki to złodziejki.

Na audycję "Znaki zapytania" w niedzielę między 11.05 a 12.00 zaprasza Marcin Gutowski.

(fbi/iwo)

Zobacz więcej na temat: Marcin Gutowski Trójka Żydzi

Czytaj także

Eklektyczne fascynacje muzyczne Marcina Gutowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2014 17:00
- Sprawiłeś mi tym zaproszeniem do audycji ogromną przyjemność - powiedział Tomaszowi Żądzie Marcin Gutowski. - Przygotowując się do programu przez cały weekend wracałem wspomnieniami do muzyki mojego dzieciństwa i wczesnej młodości - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy można wypisać się z Kościoła?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2014 18:40
- Udało mi się dokonać apostazji, chociaż proboszcz, u którego złożyłem pismo, nie był zbyt miły - mówił w audycji "Znaki zapytania" Marcin Marczewski. - Duszpasterzowi nigdy nie jest obojętne, że ktoś chce opuścić Kościół - przyznał ks. Józef Kloch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrobki służyły jako budulec. Teraz wracają na cmentarz

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 19:00
Żydowskie nagrobki, które przed laty zostały użyte jako budulec różnych konstrukcji, wracają z warszawskiego parku na cmentarz. Jeszcze półtora roku temu wydawało się, że taki scenariusz nie będzie możliwy. - Macewy muszą mieć swoje godne miejsce, to są nagrobki - mówi zastępca burmistrza warszawskiej Pragi Południe Jarosław Karcz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Europa to "w dzień cisza, a w nocy krzyki". Bolesne dziedzictwo Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2014 03:55
- Napisałem książkę o ludziach, którzy wychowali się w trudnych domach, bo ich rodzice przeszli piekło. I ciężko jest być rodzicem, jak każdy inny, jeśli ma się za sobą tak ekstremalne doświadczenie - mówi Mikołaj Grynberg, autor książki "Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne".
rozwiń zwiń