Jak poradzić sobie ze śmiercią dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2014 12:30
Większość z nas z przyjemnością myśli o świątecznych spotkaniach z bliskimi. Są też jednak tacy, u których przy wigilijnym stole zabraknie najważniejszych osób.
Audio
  • Jak poradzić sobie ze śmiercią dziecka? (Znaki zapytania/Trójka)
- Żałoba po dziecku nigdy się nie kończy. Jest stanem, którego rodzice doznają przez całe swoje życie - mówi psychoterapeutka Bożena Winch.
- Żałoba po dziecku nigdy się nie kończy. Jest stanem, którego rodzice doznają przez całe swoje życie - mówi psychoterapeutka Bożena Winch.Foto: glowimages/Eastnews

W "Znakach zapytania" pytaliśmy psychoterapeutkę Bożenę Winch o to, jak przeżyć śmierć dziecka. - Żałoba po stracie dziecka nigdy się nie kończy. Jest stanem, którego rodzice doznają przez całe swoje życie - mówi. Kluczowe jest jednak na ile ta żałoba pozwala im żyć i funkcjonować.

- Bardzo często w pierwszym okresie po śmierci dziecka nie są w stanie funkcjonować. Są zawieszeni w pewnej dziurze czasowej. Nic się nie liczy, nic nie jest ważne, oprócz tego co się wiąże ze stratą. Wszystko się kojarzy z dzieckiem. Pomoc w takiej sytuacji polega na tym, żeby umożliwić tym osobom działanie dalej w innych sferach życia, nie tylko w sferze straty - dodaje gość Marcina Gutowskiego.

W audycji Marcin Gutowski pytał też swoich rozmówców i słuchaczy o to, czego szukamy w internecie i dlaczego Boże Narodzenie jest w grudniu.

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania
Prowadził: Marcin Gutowski
Goście:
Bożena Winch (psychoterapeutka)

Data emisji: 21.12.2014

Godzina emisji: 11.05

(mp/asz)

Czytaj także

Nowelizacja ustawy pomoże chorym dzieciom z Piszkowic

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 16:36
Po długich miesiącach walki o zmianę prawa, w życie wchodzi nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Wprowadza ona m.in. zmiany w finansowaniu pobytu dzieci w zakładach opiekuńczo-leczniczych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Znaki zapytania" z Piszkowic

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2014 16:36
W najbliższą niedzielę (14 września) Marcin Gutowski i Marcin Pośpiech opowiedzą o sytuacji ośrodków, takich jak Zakład Leczniczo-Opiekuńczy w Piszkowicach, po zmianach w prawie umożliwiających ich finansowanie - zmianach wywalczonych m.in. dzięki staraniom Trójki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okna życia - historie cichych dramatów i wielkiej miłości

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2014 22:04
Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska podaje, że w Polsce jest 51 okien życia. Dotychczas odnaleziono w nich 77 dzieci. - Każdy przypadek jest zupełnie inny. Za każdym przypadkiem kryje się zupełnie inna historia i zupełnie inny dramat - mówi.
rozwiń zwiń