Zwierzę też człowiek? Kwestia sporna…

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 16:38
Filozofowie, psychologowie, weterynarze i słuchacze audycji "Znaki zapytania" spierali się o istotę różnicy między zwierzęciem a człowiekiem. A może to tylko "bałamutny rozdział pojęciowy"?
Audio
  • Goście Trójki odpowiadają na pytania: Czy zwierzę też człowiek? Jak wyglądałby Kościół, gdyby rządziły nim kobiety? Czy owoce to dzieci drzew? (Znaki zapytania)
Psy to zdaniem wielu jedne z bardziej inteligentnych zwierząt. Czy przybliża je to do człowieka?
Psy to zdaniem wielu jedne z bardziej inteligentnych zwierząt. Czy przybliża je to do człowieka?Foto: pixabay.com/Romek

Filozof prof. Zbigniew Mikołejko zapytany, czy zwierzę ma duszę odpowiada, że "człowiek może nie ma duszy, ale zwierzęta niewątpliwie tak". - Mocno wierzę, że jeśli istnieje jakiś raj, to jest to raj dla zwierząt. Człowiek jest tam o tyle, o ile zwierzęta go potrzebują - mówił w Trójce.

Dr hab. Martyna Batorska uważa natomiast, że zdecydowanie zwierzę to nie człowiek. - Zwierzę to zwierzę, a człowiek to człowiek. Zwierzę nigdy nie będzie się równać człowiekowi - powiedziała. Na co zoolog Andrzej Elżanowski odparł, że rozróżnienie człowiek - zwierzę to "jednej z najbardziej bałamutnych rozdziałów pojęciowych" w historii nauki.

Z neurofizjologicznego punktu widzenia nie ma żadnych różnic między emocjami zwierząt i ludzi - uważa natomiast weterynarz Remigiusz Cichoń. - Pracowałem też przy uboju i wiem, że zwierzęta wyczuwają również śmierć, czują ją z daleka - dodał.

Jak na taki argument odpowiedział przedstawiciel Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej? O tym usłyszeć można w audycji, w której stawiamy też pytanie o to jak wyglądałby Kościół rządzony przez kobiety oraz czy owoce to dzieci drzew.

***

Tytuł audycji: Znaki zapytania

Prowadzi: Marcin Gutowski

Goście: prof. Zbigniew Mikołejko (filozof), dr hab. Martyna Batorska (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie), Remigiusz Cichoń (lekarz weterynarii, Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), Tadeusz Blicharski (dyrektor biura Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS), Danuta Mikusz-Oslislo (Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami w Polsce), prof. Andrzej Elżanowski (zoolog), Zuzanna Radzik (autorka książki "Kościół kobiet"), dr Marcin Zych (Warszawski Ogród Botaniczny)

Data emisji: 3.05.2015

Godzina emisji: 11.05

ei/tj

Audycja powstała we współpracy z miesięcznikiem "Znak"

/

Czytaj także

O dylemacie wagonika, czyli jak wybrać mniejsze zło?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2014 22:22
Intuicja, rozum, przyjęte normy...? - Gdy ważymy życie versus życie, to jest bardzo trudne - mówi dr Andrzej Malec, gość Dariusza Bugalskiego w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zaczynamy tęsknić za wspólnotą"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 20:50
- Człowiek potrzebuje wspólnotowości. To właśnie wspólne uczenie się umożliwiło nam odnoszenie sukcesów - podkreśla Jacek Strzemieczny, prezes zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Gutowski o "Świętej ziemi": oddałem głos mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 22:00
- To nie jest mój punkt widzenia na Ziemię Świętą, to jest książka jej mieszkańców - przekonuje Marcin Gutowski, autor "Świętej ziemi. Opowieści z Izraela i Palestyny".
rozwiń zwiń