Za ile lat będziemy długowieczni?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 16:21
Są tacy, którzy twierdzą, że ludzie wcale nie muszą się starzeć. Brytyjski naukowiec Aubrey de Grey uważa, że w nieodległej przyszłości ludzkie życie będą mogły zakończyć jedynie niespodziewane wypadki.
Audio
  • Długowieczność, równouprawnienie w kobiecych zawodach i długość palców - trudne pytania, zyskujące odpowiedzi (Znaki zapytania/ Trójka)
Za ile lat będziemy długowieczni?
Foto: Glow Images/ East News

Aubrey de Grey zapytany o to, czy długowieczność jest możliwa odpowiada krótko: dziwne, że ktokolwiek ma co do tego wątpliwości. - Bo wszyscy wiemy, że ciało to maszyna, w której nawarstwiają się zniszczenia. Aż umrze z powodu tych zniszczeń. Natomiast te zniszczenia da się zwalczać i trzeba zwalczać – mówił w Trójce naukowiec.

Ekspert podkreślał, że trudniej jest nie dopuścić do zniszczeń, niż je naprawiać. - Jeśli nie dbasz o swój samochód, możesz szybko zatrzeć silnik. Ale nawet samochód zadbany też musi mieć przegląd i wymianę części. To samo zrobimy z ludzki ciałem – tłumaczył Aubrey de Grey.

Jak długo przyjdzie nam czekać na taki rozwój nauki? - Żeby naprawić wszystkie rodzaje zniszczeń potrzebujemy około 20-25 lat. Ale to nie może być data wiążąca, bo trzeba się liczyć z nieprzewidzianymi dziś przeszkodami – dodał naukowiec.

Czy metoda ta będzie dostępna szeroko i ile będzie kosztowała "wymiana części” w człowieku? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

W audycji "Znaki zapytania” zastanawialiśmy się też nad tym, czy mężczyzna może być manikiurzystką i dlaczego palce są różnej długości.

Zaskakujące pytania i odważne odpowiedzi, jak zawsze do usłyszenia w audycji Marcina Gutowskiego "Znaki zapytania”.

(ei)

Zobacz więcej na temat: młodzież NAUKA zdrowie

Czytaj także

Lepiej być dobrze ubranym, gdy potrzebuje się pomocy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2013 09:50
Eksperyment przeprowadzony w warszawskim metrze pokazał, że w sytuacji utraty przytomności znacznie łatwiej jest uzyskać pomoc, gdy jesteśmy zadbani - pisze "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arabia Saudyjska: groźny wirus zabił już 38 osób

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2013 11:46
Władze Arabii Saudyjskiej poinformowały o śmierci dwóch kolejnych osób zarażonych nowym szczepem koronawirusa podobnego do wirusa wywołującego zespół ostrej niewydolności oddechowej SARS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zioła, które odstraszają komary

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2013 14:33
- Postawione na parapecie, są naturalną moskitierą - mówi Urszula Kwiatek, dietetyk. Które rośliny najlepiej odstraszają insekty a jednocześnie są zdrowe i smaczne?
rozwiń zwiń