"One. Kobiety, które kochały pisarzy" - książka o żonach niepokornych

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 14:30
Poświęciły się dla mężów, podporządkowały swoje życie ich talentowi, karmiły i pocieszały. A może to nasze błędne wyobrażenie o żonach wielkich twórców?
Audio
  • "One. Kobiety, które kochały pisarzy" - książka o żonach niepokornych (Do południa/Trójka)
Jedną z bohaterek książki jest Anna Iwaszkiewiczowa (na zdjęciu z 1924 r. jest z córką)
Jedną z bohaterek książki jest Anna Iwaszkiewiczowa (na zdjęciu z 1924 r. jest z córką)Foto: Wikipedia/ domena publiczna

/

Bohaterki nowej książki Radosława Romaniuka "One. Kobiety, które kochały pisarzy" różni niemal wszystko - czas i miejsce urodzenia, status społeczny i osobowość. Łączy - życiowa rola: żona wielkiego pisarza.

Anna Iwaszkiewiczowa, Zofia Tołstojowa, Maria Kasprowiczowa i Nadieżda Mandelsztam spędziły życie w cieniu sławnych mężczyzn, ale były kimś więcej niż strażniczkami rodzinnego ogniska. To indywidualistki, silne osobowości godne swoich znanych partnerów.

Autor zwraca uwagę, że wszystkie fabuły napisało życie i to jest rzecz absolutnie bezcenna i fascynująca. - Nie ma pisarza, który ułożyłby tak skomplikowaną opowieść jak historia relacji Lwa Tołstoja i Zofii Tołstojowej. To jest po prostu niemożliwe - uważa Radosław Romaniuk.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadził: Michał Nogaś
Gość: Radosław Romaniuk (autor książki "One. Kobiety, które kochały pisarzy")
Data emisji: 16.12.2014
Godzina emisji: 10.15

(mat. prasowe Wilk&Król Oficyny Wydawniczej, fbi, ei)


Czytaj także

Johnny Cash o sobie. "Ta autobiografia może zaskoczyć fanów"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 13:33
Jak podkreśla dziennikarz muzyczny Jan Chojnacki, Johnny Cash był jednym z nielicznych artystów, którzy potrafili połączyć bunt z kulturą muzyczną, czego - jego zdaniem - nie umieli osiągnąć punkowcy. - W muzyce zbuntowanych końca lat 70. i początku lat 80. jest sam bunt. Natomiast w muzyce Casha jest i bunt, i kultura muzyczna - uważa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zamek" Franza Kafki jako komiks. Obraz wygrywa ze słowem

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2014 14:18
Na festiwalu Literacki Sopot odbyła się premiera polskiej edycji komiksu "Zamek", powstałego na podstawie powieści Franza Kafki. Adaptacji dokonał David Zane Mairowitz, a warstwą graficzną zajął się Jaromir 99. O "Zamku" mówił Michał Nogaś w audycji "Fest Program".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Benefis Olgi Tokarczuk. "Skończyłam pisać, zaczynam żyć"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 21:30
- Moi przyjaciele odetchną. Ostatnio nieustannie opowiadałam im o Franku (bohaterze "Ksiąg Jakubowych"), teraz wszystko już napisałam, oddzieliło się to ode mnie - mówiła pisarka. W studiu im. Agnieszki Osieckiej odbył się benefis Olgi Tokarczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z najwyższej półki": o "Drachu", który wszystko widzi i wie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 17:00
To przedostatnia w tym roku audycja, a w niej - ostatnie nowości. Najważniejsze miejsce zajęła powieść Szczepana Twardocha.
rozwiń zwiń